Як сказати українською "Сочєльнік": правильну відповідь знають не всі

16 листопада 2024, 19:55оновлено 3 грудня, 00:44
25603
В українській мові є гарне, мелодійне слово, яке варто використовувати замість калькованого російського - "Сочєльнік".
Як сказати українською 'Сочєльнік': правильну відповідь знають не всі
Чому не варто говорити "Сочєльнік" / Колаж: Главред, фото: УНІАН, ua.depositphotos.com

Ви дізнаєтеся:

  • Що таке "Сочєльнік"
  • Чому "Сочєльнік" не є українським словом
  • Що роблять українці у Святвечір

Одним із найчастіших питань перед Різдвом є те, як правильно назвати вечір перед цим святом. Часто можна почути різні варіанти: Святвечір, Сочельник, Навечір'я.

Щоб наша мова звучала правильно, потрібно уникати російськомовних кальок. Одним з таких слів є "Сочєльнік", якого немає в українській мові. Оскільки наближаються різдвяні свята, багато хто хоче дізнатися, як правильно назвати вечір перед Різдвом українською.

відео дня

Якщо ви цікавитеся святковою тематикою, вас може зацікавити наш матеріал: Що має бути на столі на Різдво 25 грудня: як смачно здивувати рідних.

Главред дізнався, який із різних варіантів назв вечора перед Різдвом правильний.

Як правильно сказати українською "Сочєльнік"

Згідно з Академічним тлумачним словником української мови (СУМ), слова "Сочєльнік" в українській мові не існує. Це калька з російської, тому для правильного вживання потрібно замінити його на український варіант.

Найбільш поширеними та правильними варіантами є Святвечір та Навечір'я. Обидва слова точно передають суть цього дня – вечора перед Різдвом.

Що таке "Сочєльнік" і чому так називається

Як вже згадувалося, "Сочельник" є калькою з російської мови. В українській мові є чудовий мелодійний відповідник. Тому не варто так називати вечір перед Різдвом, якщо ви вдосконалюєте свою українську і прагнете розмовляти гарно.

Ця назва Святвеч походить від слова "сочіво" – страви, яка обов'язково була присутня на Святвечорі. "Сочіво" - російська назва пісної страви, приготовленої ​​з зерен пшениці або інших злаків з маком.

Вона подається в Різдвяний або Хрещенський святвечір (напередодні Різдва Христового і Хрещення Господнього). В Україні ця страва називається – "кутя".

Що потрібно робити у Святвечір

Святвечір — це час, коли потрібно дотримуватися традицій та ритуалів, які пройшли через століття і зберігаються до сьогодні. У цей день українці дотримуються суворого посту, відмовляючись від їжі до вечора. Також у цей день люди йдуть до церкви на Літургію, пише Волинська єпархія ПЦУ.

Однією з головних традицій є святковий обід, який складається з дванадцяти страв — символу дванадцяти апостолів та дванадцяти місців у році. Головною стравою є кутя — це страва, що складаються з пшениці, меду, маку та горіхів, які уособлюють благословення і щастя.

Святвечір починається зі сходом першої зірки, що є символом народження Ісуса Христа. Святвечір – це день молитви і роздумів про духовне.

Вся родина збирається за святковим столом, щоб провести вечір разом. Після вечері молодь ходить колядувати.

Чим відрізняється Святвечір від Різдва

Святвечір та Різдво — це два різних, але тісно пов'язаних святкових дні. Святвечір, як уже зазначалося, це передріздвяний вечір, день посту і молитви. У цей день родина збирається за святковим столом і споживає пісну вечерю.

Різдво ж — це вже сам день святкування народження Ісуса Христа, що відзначається 7 січня за юліанським календарем. В Україні Різдво цьогоріч святкуватимуть 25 грудня за новоюліанський календарем.

У цей день закінчується піст, і можна їсти будь-які страви. Різдво — це велике свято радості, яке приносить надію на новий початок і на очищення душі.

Читайте також:

Що таке СУМ?

Словник української мови в 11 томах, скорочено СУМ-11 — перший в історії великий тлумачний словник української мови. Укладений колективом працівників Інституту мовознавства АН УРСР під керівництвом академіка Івана Білодіда.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
#}
Ми використовуемо cookies
Прийняти