У Білорусі пройдуть чесні і відкриті президентські вибори після того, як буде прийнята нова Конституція країни. Однак якщо ситуація в державі і після цього буде дестабілізуватися - реакція буде жорсткою, сказав глава республіки Олександр Лукашенко під час свого виступу на Всебілоруських народних зборах.
За його словами, після прийняття нової Конституції пройдуть демократичні вибори глави держави. Політик не знає, яку роль він буде грати надалі, проте стверджує, що після цих процесів спроби змінити ситуацію стануть ризиком.
"Буде залізний суспільний договір. Чесні, відкриті вибори під контролем кого захочете повинні бути законом для всіх. Але якщо хтось сіпнеться після цього, той отримає найжорстокішу відповідь. У якій ролі буде нинішній президент і багато хто з вас - час покаже", - додав Лукашенко, зазначивши, що Білорусь, на його думку, повинна залишатися президентською республікою.
Крім того, він стверджує, що готовий піти з влади за умови стабільності в країні і забезпечення недоторканності "прихильників нинішнього президента".читайте такожОперація наступник: у Білорусі розкрили плани Лукашенка щодо передачі влади
"Головна умова: в країні мир, порядок, жодних протестних дій, висловлювати думку в рамках закону. Друга умова. Якщо складеться так, що до влади прийдуть не "ті", то другим пунктом запишемо, що жоден волос з прихильників нинішнього президента впасти не може", - сказав політик.
При цьому він зазначив, що щоб уникнути політичної кризи саме Всебілоруські народні збори повинні бути наділені конституційними повноваженнями.
"Вони повинні бути стабілізатором на перехідний період. Ми повинні мати чітку підстраховку, щоб не втратити країну", - вважає Лукашенко.
Глава держави підкреслив, що проект нової Конституції мають підготувати вже цього року. На початку 2022 року документ винесуть на обговорення народу.читайте такожНебезпека для Білорусі: Лукашенко розкрив плани щодо нової Конституції
Конституційна реформа у Білорусі
- Президент Білорусі Олександр Лукашенко після початку політичної кризи в країні заявляв, що готовий піти на зміни до Конституції. У листопаді він сказав, що в рамках наступного засідання Всебілоруських народних зборів політик планує представити новий курс розвитку держави, а також відзвітувати щодо змін до Основного закону, які повинні враховувати обмеження президентських термінів.
- При цьому Лукашенко стверджував, що жодного сценарію транзиту влади у Білорусі не існує - президентом стане той політик, який виграє вибори.
- У опозиції припустили, що Лукашенко після конституційної реформи спробує передати владу комусь зі своїх соратників - або нинішньому главі уряду, або одному з силовиків.
- На початку грудня Лукашенко запропонував надати Всебілоруським народним зборам конституційний статус з подальшою передачею частини президентських повноважень. Він вважав, що зборам повинні бути підзвітні керівники білоруського парламенту, міністри і губернатори.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред