За часів Павелка зникли 1,7 мільярда гривень: ЗМІ опублікували деталі аудиту УАФ

2 квітня 2025, 14:37
521
Звіт аудиторів стосувався діяльності УАФ від 2015 до 2023 року включно.
За часів Павелка зникли 1,7 мільярда гривень: ЗМІ опублікували деталі аудиту УАФ

Наприкінці січня 2024 року легендарний український футболіст Андрій Шевченко очолив Українську асоціацію футболу. Одразу після обрання Шевченко оголосив про проведення аудиту очолюваної організації, який мала провести авторитетна аудиторська компанія AC Crowe Ukraine. У квітні 2024 року його попередні результати виявили відтік активів УАФ у розмірі понад 1,3 млрд гривень за період діяльності керівництва Андрія Павелка, пише видання Чемпіон.

За даними видання, звіт аудиторів стосувався діяльності УАФ від 2015 до 2023 року включно. В остаточному документі аудитори оцінили загальну суму втрат УАФ за досліджений період у понад 1,7 млрд гривень.

Примітно, що ця сума майже на 400 млн гривень більша, ніж та, що вказувалась у попередніх результатах перевірки.

відео дня

Загальну суму втрат, на яку вказують аудитори, можна розділити на декілька підпунктів, що стосуються діяльності УАФ:

  • Newport.
  • Депозити та Радомишль.
  • ФФУ Продакшн.
  • Придбані послуги.
  • Система виплати винагород.
  • Інше.

Newport Management LTD

Видання зазначає, що втрати тут склали 544,3 млн грн.

"Далекого 1999 року між тоді ще Федерацією футболу України та компанією Newport Management LTD (Британські Віргінські острови) була укладена агентська угода. Згідно з нею компанія по суті ставала посередником, через яку УАФ отримувала кошти, що надавали ФІФА та УЄФА для розвитку українського футболу…. Найбільше нас зацікавив період 2015-2016 років. За ці два роки, за даними аудиту, УАФ не відобразила в обліку цільове фінансування УЄФА розміром 12,6 млн євро (531 млн грн). Також аудитори помітили розбіжність між перерахованими Newport коштами та отриманими асоціацією (тоді ще федерацією) в сумі 331 тисячу євро (14 млн грн)", - йдеться у матеріалі.

Журналісти зазначають, що Newport перераховував гроші іншим стороннім юридичним особам: "Їх аудитори класифікували як такі, що не мають відношення до футболу, а сума була величезна: 11,4 млн євро (481 млн гривень)".

Зазначається, що у цій справі було повідомлено про підозру на той момент генеральному секретарю УАФ Юрію Запісоцькому та тодішній директорці Департаменту фінансів УАФ Євгенії Сагайдак.

Депозити та ПБК "Радомишль"

Видання пише, що втрати тут склали 366,2 млн грн.

Виявилося, що на 1 січня 2015 року в різних банках зберігалося 284,7 млн грн власності УАФ, які частково були на депозитах:

  • 7,1 млн євро в ПАТ "ПУМБ";
  • 6,11 млн євро в ПАТ "Київська Русь";
  • 1 млн євро в ПАТ "Форум";
  • 0,13 млн доларів у ПАТ "ПУМБ".

"Протягом 2015 року деякі банки були визнані неплатоспроможними, і УАФ втратила 2,467 млн євро (на той момент 55,5 млн грн), що були розміщені в: ПАТ "Київська Русь" – 1,467 млн євро та ПАТ "Форум" – 1 млн євро", - звернули увагу журналісти.

Решту ж втрат (315,7 млн грн) у цій категорії УАФ зазнала від договору відступлення права вимоги з пиво-безалкогольним комбінатом "Радомишль", який сторони підписали 19 березня 2015 року. Ця угода стосувалася 4,643 млн євро (різниця між депозитом, який був у ПАТ "Київська Русь", та списаними коштами).

ФФУ Продакшн

Згідно з інформацією видання, втрати тут склали 286,2 млн грн.

У 2016 році була створена "ФФУ Продакшн" – дочірня компанія УАФ, яка закуповувала обладнання та сировину для роботи заводу з виготовлення штучних полів. Закупівлі обійшлися у понад 230 млн грн, але всі вони були здійснені через контрагента "S.D.T.FZE".

"Щодо цих покупок була відкрита справа, через яку, власне, і заарештували Павелка та Запісоцького (на той момент генерального секретаря УАФ) у 2022 році.

У деталях слідства повідомляється, що вони забезпечили обернення у власність підконтрольної співучасникам злочину компанії "S.D.T FZE" (ОАЕ) коштів на суму 26 423 595,01 грн", - йдеться у матеріалі.

Зазначається, що наразі втрачені та/або арештовані майже всі обліковані активи ФФУ Продакшн.

Будівництво полів

ЗМІ дізналися, що у 2017-2018 роках Міністерство молоді та спорту України виділило кошти для будівництва 761 спортивного майданчика по всій Україні. Мінрегіонбуд рекомендував закуповувати штучне покриття, яке у нас виробляв лише завод Павелка, хоча вартість трави від ФФУ Продакшн була вища, ніж у європейських виробників.

"Збитки через штучне завищення вартості будівництва 698 полів по Україні становлять близько 300 млн гривень", - наголошують журналісти.

Також аудитори виявили суперечливі операції з фізичними особами підприємцями, які викликають сумніви в їхній доцільності. Йдеться про наступні оплати:

  • юридичних послуг – близько 32 млн грн;
  • послуг з охорони – близько 22 млн грн (14 млн грн – фізична охорона);
  • ІТ послуг – близько 73 млн грн;
  • послуг з проживання/харчування – близько 28 млн грн;
  • транспортних послуг – близько 27 млн грн;
  • сувенірної продукції – 40 млн грн;
  • інших послуг (ювелірна продукція/організація заходів/консультаційні та інші послуги) – 49 млн грн.

Крім того, стало відомо, що з 2015 до 2023 року витрати на утримання персоналу УАФ сягнули 1 299,7 млн гривень, що становило 35% від загального фінансування УАФ за відповідний період. Загальна сума стимулюючих виплат на користь адміністративного та іншого персоналу УАФ склала 81,3 млн гривень.

Всі втрати УАФ у цій категорії можна поділити на 3 підпункти. Найбільший з них – фізичні особи нерезиденти.

Крім того, під час аудиту стало відомо, що в 2015 до 2023 року витрати на утримання персоналу УАФ Маркетинг склали 114 млн грн, і майже третина – винагорода 2 керівників (36,5 млн грн). За даними аудиту, з 2020 до 2023 року здійснювалися необґрунтовані виплати премій генеральному директору УАФ Маркетинг та його раднику в сумі 12,6 млн грн.

Також аудитори знайшли декілька рішень щодо фінансової допомоги дочірнім компаніям та третім особам, які призвели до фінансових втрат УАФ. Мова йде про надання поворотної фінансової допомоги в розмірі 13,1 млн грн для "ФФУ Продакшн" та компанії "Спорт Технологія".

"Також було проведено 11 комерційних закупівель через майданчик zakupivli.pro на загальну суму 6 824 589 грн, у період з 2019 по 2021 роки. В усіх випадках були помічені ознаки завищення ціни.

Найбільше завищення було в замовленні на "виконання технічно-економічного обґрунтування, інженерно-геодезичних та інженерно-геологічних вишукувань для будівництва спортивної бази": понад 1,5 млн грн", - зазначають журналісти.

До всього з 2015 до 2023 року включно УАФ отримала від УЄФА, ФІФА та інших донорів 3,7 мільярда грн, а використала 3,44 мільярда. "Цікаво, що одразу за двома програмами фінансування наразі ведуться розслідування, а керівництво УАФ підозрюється у привласненні коштів", - звернули увагу журналісти.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти