Посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен заявила, що отримати реальні гарантії щодо Будапештському меморандуму неможливо, оскільки це всього лише політична декларація.
"Будапештський меморандум - це політична декларація і не більше, це не міжнародний договір. Я пам'ятаю, коли в 2014 році вперше йшла мова про Будапештський меморандум, мені дзвонили з Німеччини і запитували, що це? Я була в Україні, коли його підписали в 1994 році, але тоді ніхто про нього вже не пам'ятав. Це політична декларація, тобто отримати ці гарантії сьогодні просто неможливо", - сказала Фельдгузен в інтерв'ю Інтерфакс-Україна.
При цьому посол не підтримала ідею про розширення складу "нормандського формату".
"Якщо Україна хоче розширити існуючі формати, я навіть не знаю, чи були б США, Великобританія, Канада готові до цього? Все-таки нормандський формат непогано працює, і мати більше коло учасників — це більше координування позицій. Знайти дату для можливої зустрічі вже зараз складно, а якщо буде 7 або 8 учасників — це ще гірше. Як нам здається, набагато важливіше, щоб ці країни підтримали наші зусилля, Україну, і тому треба з ними постійно говорити", - сказала дипломат.
Будапештський меморандум - про що раніше повідомляв Главред:
- Перший президент України Леонід Кравчук заявив про перегляд Будапештського меморандуму. За його словами Київ планує почати роботу в цьому напрямку з державами, які мають перед нашою країною юридичні зобов'язання.
- У червні віце-прем'єр-міністр України Олексій Резніков закликав Захід до перегляду угоди. На його думку, це єдиний спосіб досягти миру. Однак консультації повинні проходити без участі Росії.
- Нагадаємо, на всенародному опитуванні президента Володимира Зеленського 25 жовтня виносилося питання чи потрібно Україні на міжнародному рівні обговорити використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом.
Будапештський меморандум
Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї – Будапештський меморандум – це угода, яку підписали лідери України, Росії, США і Великобританії 5 грудня 1994 року.
Документом гарантується, що країни-підписанти Угоди, у зв'язку з добровільною відмовою від ядерної зброї, не будуть застосовувати військові або політичні заходи щодо України.
США, Великобританія і Франція гарантували повагу територіальної цілісності, суверенітету і незалежності України і незастосування щодо держави політичних або військових заходів.
Після початку російсько-українського конфлікту, в результаті якого був анексований Крим і окупований Донбас, консультації в рамках Будапештського меморандуму не проводилися.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред