Український бізнесмен Ігор Тинний зробив у Фейсбук гучну заяву про спроби переслідування його бізнесу збоку СБУ. Мова про кримінальні провадження, порушені за фактами нібито фінансування тероризму,щодо енергетичних компаній бізнесмена.
За словами Тинного слідчі дії СБУ сьогодні стосуються як мінімум 12 юридичних осіб, в яких він особисто є співзасновником.
"СБУ та ГПУ цікавляться всіма без виключення моїми компаніями, які експлуатують міні ГЕС, СЕС, працюють у сфері поводження з відходами", - розповив бізнесмен, наголосивши на тому, що низка з цих компаній кредитуються у ЄБРР та проходять першокласні аудити.
Тинний припускає, що справжньою причиною дій СБУ може бути "зведення особистих рахунків і використання службового положення очільником СБУ в інтересах його родичів і бізнес-партнера Олександра Бєляєва".
"11 років тому у пана Баканова і його сім'ї разом з його поплічниками на прізвище Бєляєв та Лазутін був бізнес, як вони вважали. Бізнес трохи злодійський. Вони за 5 копійок тримали в оренді ГЕС в Полтавській області. Платили за рік 5 або 6 тис. євро орендної плати.
А я їх купив за 360 - 370 тис. на аукціоні", - розповів Тинний.
Цікаво, що СБУ як раз найбільше цікавлять сьогодні саме ті компанії Тинного, які й стали, за підсумками державного аукціону, операторами ГЕС в Полтавській області.
Такі факти прокоментував нардеп ВРУ, колишній очільник українського осередку глобальної мережі Transparency International Ярослав Юрчишин.
За його словами перевірити наявність особистого конфлікту інтересів у Івана Баканова – це прямий обов'язок НАЗК.
"Загалом, первинна перевірка відбувається у самій структурі, тобто в СБУ, якщо, наприклад хтось з СБУ виявив цю інформацію, то він би мав повідомити керівника. Але оскільки керівником є сам Баканов, то відповідно внутрішню перевірку проводити не логічно", - каже депутат.
Перевірку має ініціювати НАЗК. І Агентство може це зробити самостійно — на основі публічних заяв, що вже є у ЗМІ, збоку Ігоря Тинного, зокрема.
"І відповідно, якщо пан Баканов має інтерес у сфері, де веде свій бізнес пан Тинний, то це точно конфлікт інтересів, фактично бажання усунути конкурента", - пояснює Юрчишин.
На час перевірки інформації про конфлікт інтересів, орган досудового розслідування, який у ньому підозрюється чи особи, можуть бути відсторонені.
"Треба дуже чітко прослідкувати чи це були персональні думки/дії Баканова. Тоді більша ймовірність знайти конфлікт інтересів. У разі ж підтвердження інформації за підсумками перевірки, реагувати на такі факти уповноважений Офіс генерального прокурора, який у виняткових умовах може передати розслідування до іншого правоохоронного органу - Нацполіції, ДБР, чи якщо є компоненти корупції - до НАБУ", - розповів нардеп.
Провадження СБУ стосовно компаній бізнесмена Тинного порушені за двома статтями: одна – "податкова", інша – "фінансування тероризму".
Опосередковано це може свідчити про штучність появи "терористичної" статті КК з метою, аби провадження відповідали підслідності органів Служби безпеки.
На жаль, та стаття про "фінансування тероризму" для слідчих СБУ стала "ласим шматком", говорить юрист Віктор Шульга. За її допомогою, компанії "перетворюють" у суб’єкт кримінального правопорушення саме Служби безпеки.
Нагадаємо, Полтавські ГЕС, які сьогодні орендують компанії Тинного, 11 років тому перебували у розпорядженні ТОВ "ЕКОінвест" і ТОВ "ПКС "Енерготек". Останні належали дружині Івана Баканова – О. Лазаренко та її рідній сестрі.
Діяльність дружини Баканова (яка є громадянкою РФ) та інших пов'язаних із ними осіб призвела до розтрати державного майна Богуславської та Дибинецької ГЕС на суму 3,9 млн грн.
За цими фактами в 2011 році були відкриті кримінальні справи, а незаконність угод між ТОВ "ЕКОінвест", ТОВ "ПКС "Енерготек" із ГЕС була доведена судами.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред