Президент України Володимир Зеленський у понеділок, 22 березня, підписав прийнятий Радою закон про створення Бюро економічної безпеки. Ключовою функцією нового органу влади стане аналітична робота, а не силові повноваження. Бюро перевірятиме одержувачів грошових коштів і фінансові операції з метою визначення можливих порушень в економічній діяльності приватних або державних бізнес-структур. Фактично до БЕБ перейдуть повноваження СБУ та податкової міліції по боротьбі з економічними злочинами, повідомляє пресслужба Офісу глави держави.
Зокрема, запуск Бюро економічних розслідувань має створити умови для захисту економічних процесів від тиску силовиків. Орган влади повинен виконувати аналітичну роботу і виявляти порушення у фінансових операціях.
Також зазначається, що БЕБ перетвориться на єдиний орган державної влади, який займатиметься економічними злочинами. У СБУ і податкової міліції заберуть відповідні повноваження і передадуть Бюро. Діяльність БЕБ буде куруватися Кабінетом міністрів.
Повноваження Бюро економічної безпеки
- виявлення зон ризиків у сфері економіки шляхом аналізу структурованих і неструктурованих даних;
- оцінювання ризиків і загроз економічній безпеці держави, напрацювання способів їхньої мінімізації та усунення;
- надання пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів з питань усунення передумов для створення схем протиправної діяльності у сфері економіки;
- забезпечення економічної безпеки держави шляхом запобігання, виявлення, припинення, розслідування кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави;
- збирання та аналіз інформації про правопорушення, що впливають на економічну безпеку держави, та визначення способів запобігання їхньому виникненню в майбутньому;
- планування заходів у сфері протидії кримінальним правопорушенням, віднесеним законом до його підслідності;
- виявлення та розслідування правопорушень, пов'язаних з отриманням та використанням міжнародної технічної допомоги;
- складання аналітичних висновків і рекомендацій для державних органів з метою підвищення ефективності ухвалення ними управлінських рішень щодо регулювання відносин у сфері економіки.
Хто керуватиме Бюро
Директора Бюро економічних злочинів призначатиме Кабмін за поданням глави уряду. Термін повноважень керівника БЕБ - 5 років. Він не зможе займати свою посаду більше двох термінів поспіль. Призначення планується здійснювати на базі конкурсу. До комісії увійдуть по три людини від РНБО, Верховної Ради та уряду.
У Центральному та регіональних апаратах БЕБ працюватимуть до 4 тисяч осіб. У детективів інформаційно-аналітичного підрозділу не буде силових функцій.
Підкреслюється, що на фінансування Бюро закладено 587 мільйонів гривень з держбюджету. Контролювати діяльність БЕБ буде Рада громадського контролю, яку мають намір створити при відомстві.
Закон про створення Бюро економічної безпеки
- Верховна Рада проголосувала за створення Бюро економічної безпеки 28 січня. Законопроект №3087-д підтримали 242 парламентарії.
- У документі вказувалося, що законом передбачається розділення сервісної та правоохоронної функцій податкової служби, припинення діяльності податкової міліції та оптимізація структур, які ведуть боротьбу з економічними злочинами.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред