Ніхто в світі не розплачується за держборгами. Справа в тому, що найчастіше борги реструктуризують. Непогано було б, щоб і Україна обслуговувала тільки відсотки (добре б домовитися і про відстрочку в умовах коронакризи, а ще краще – про списання боргів).
Однак наш Мінфін все платить до центу, більше того - в минулому 2020 році Україна навіть виплатила Міжнародному валютному фонду 4 млн дол США неустойки за невибрані кредитні транші. Слів немає, одні емоції. Справа в тому, що за умовами кредитної програми з Фондом, позичальник - Україна - платить крім відсотків за отримані транші також комісію за неодержані транші, яка називається комісія за виділення фінансування або сommitment fee (розмір сommitment fee залежить від суми кредитів країни від МВФ і розміру її квоти).
Словом, тільки в лютому цього 2021 року Мінфін і НБУ виплатили 213,1 млн дол США на користь МВФ (це повернення тіла і відсотків за кредитами, ну а сommitment fee в цей період не виплачувалася).
читайте такожСША не довіряють Європі і будуть переформатувати Україну саміПравда, справедливості заради треба визнати, що вартість запозичень від Фонду для України в минулому 2020 році становила 2,63% річних (середня ставка і комісія), а ось середньозважена ставка запозичень через розміщення євробондів (ОВДП) становила 7,2% річних.
Так, ми платимо, платимо і платимо нашим кредиторам. І, безумовно, вже найближчим часом ми побачимо черговий стрибок процентних ставок на міжбанку і подорожчання кредитних ресурсів. Нагадаю, через швидке зростання інфляції з 5 березня цього 2021 року НБУ підняв облікову ставку з 6% річних до 6,5%.
І саме тут-таки і буде завдано подвійного удару по українській економіці, по інвестиційній активності і по банківській системі. Тобто, якщо підвищується процентна ставка і при цьому витрачаються валютні резерви, то вилучається на міжбанку гривнева ліквідність. Тому, зрозуміло, що нас чекає подальше погіршення ситуації. І до цього ще додається інвестиційний спад, а також втеча з країни капіталу.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред