Поступово вибудовується нова конфігурація і нові баланси навколо газопроводу Північний потік-2. Вони стали неминучі після перемоги Байдена і відходу Трампа.
При цьому і Трамп, і Байден вважали і вважають СП-2 "поганою угодою". Відмінність полягає в тому, що Трамп протидіяв Північному потоку-2 "в лоб", вводячи тотальні санкції, з якими ніхто не хотів зв'язуватися і ризикувати бізнесом. Лобові санкції були зустрінуті Німеччиною без ентузіазму, так як Північний потік-2 крім того, що фінансувався європейцями, які не хочуть втрачати свої кровні, але ще і був додатковим коридором постачання Німеччини та Європи газом. Німеччина очікувала від Трампа хоч якоїсь компенсації, але її не тільки не було, але вона і була не передбачена.
Байден ходить більш тонко. І швидше за все, саме його сценарій і буде в кінцевому підсумку реалізований, тим більше, що його термін тільки почався.
Суть ідеї Байдена в тому, щоб скасувати санкції на будівництво та експлуатацію Північного потоку-2, але при цьому створити механізм, з яким категорично згодна якраз Німеччина. Механізм повинен буде передбачати гарантовані поставки газу через територію України (по всій видимості, за основу буде взято поточний транзитний контракт з мінімальним обсягом поставок в 40 млрд кубометрів). При цьому зараз транзит працює за принципом "качай або плати", що дозволяє Газпрому прокачувати менші обсяги, ніж мінімальні обумовлені, але при цьому оплачуючи всі законтрактовані потужності. Механізм Байдена передбачатиме обов'язкові фізичні поставки обумовлених квот газу через Україну.
читайте такожСША знайшли оригінальне рішення проблеми СП-2. Росія залишиться з носомПри виконанні цієї умови Німеччина може дозволити прокачування газу через Північний потік-2 з умовою виконання ним положень Третього енергопакету (не більше 50% потужності для одного постачальника). У разі невиконання умови з прокачування газу через Україну Німеччина повинна буде закрити поставки газу по Північному потоку-2 до відновлення українського транзиту.
Для Європи цей механізм - ідеальний в поточних обставинах. Україна і транзит через неї критично важливий, так як Україна володіє підземними газовими сховищами, що є елементом безпеки і гарантією безперебійних поставок газу в пікові періоди споживання. Бажання Кремля відмовитися від українського маршруту було сприйнято в Європі як підрив енергобезпеки і істотне збільшення ризиків. Тому український транзит і українські ПГХ - це "червона риса", за яку Європа ні за яких обставин не перейде і не дасть Кремлю його перекрити.
СП-2 стає елементом контролю в такому механізмі.
У разі реалізації механізму Байдена ключове завдання всієї газової війни, яку вів Кремль, так і не буде реалізоване. Кремль будував обхідні маршрути з однією-єдиною метою - повністю замістити український маршрут, вимкнути Україну з угоди "Газпром-Європа". Цілі війни не досягнуті, що передбачає оцінювати її результати як поразку Кремля. Європа за результатами цієї війни зберігає український маршрут з усіма елементами безпеки, отримуючи при цьому додатковий маршрут, що підвищує її енергобезпеку.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред