Підбиваючи підсумки роботи української влади в економічній сфері в 2020 році, складно виділити хоча б якийсь позитив і знайти хоч щось, що можна було б віднести до успіхів.
Разом із тим, абсолютно очевидним є падіння економіки. Звичайно, величезну роль зіграв несподіваний фактор коронавірусу, тобто не у всіх бідах винна влада. Однак і падіння української економіки почалося не під час пандемії, а ще в четвертому кварталі 2019-го. Тоді Кабінет міністрів, який був призначений уже Зеленським, провалив роботу в економіці і фінансовій сфері, перш за все, проводячи політику невмотивованої ревальвації гривні. Це обвалило і експорт, і доходи.
До того ж, економічної стратегії у нинішньої влади, як не було, так і не з'явилося в 2020-му. Нинішнє керівництво проводить абсолютно неадекватну економічну політику: нам розповідають про те, що будівництво доріг та інвестиції в інфраструктуру – це величезний плюс, і це нібито дуже підтримує економіку. Але це – відверта брехня, адже приблизно половина того, що витрачається на дороги, йде на імпорт. Техніка, що використовується при будівництві доріг – імпортна, бітум – імпортний, навіть робоча сила, яку задіюють турки і китайці – імпортна. Ми в даному випадку підтримуємо Туреччину, Білорусь і Росію, тому що, наприклад, бітум, який привозиться з Білорусі, робиться з російської нафти.
читайте такожЗанурення в безодню: що чекає гривню в 2021-муТому можна сміливо говорити про те, що економічної політики в цьому році просто не було. Серед іншого, у нас не проводилася політика протекціонізму і локалізації виробництв, яка зараз спостерігається в усьому світі. Сподіваюся, хоча б закон про локалізацію виробництв, який зараз розглядається в парламенті, все-таки буде прийнятий.
Прем'єр Шмигаль – це взагалі розчарування року: спочатку здавалося, що він більш розумний, однак і по введенню локдауну, і по "допомозі" бізнесу видно, що нічого путнього при ньому не робиться.
Більш того, абсолютно ідіотська ситуація створена владою з фіскалізацією ФОПів. Це де-факто призвело до вбивства малого та середнього бізнесу в Україні та лобіювання інтересів великих торговельних мереж. Загалом, вийшло як завжди: було багато красивих обіцянок, але в реальності стара корупційна система прекрасно працює, а нові обличчя чудово в неї вбудувалися. Результат їх роботи очевидний.
У підсумку в 2021 році й надалі ми зіткнемося з величезними проблемами: з безробіттям, бунтами (тих же ФОПів), падінням кономіки, до якого призведе локдаун, який нам незабаром загрожує.
Влада і далі не збирається вирішувати економічні проблеми – це видно по бюджету на 2021 рік: збільшено витрати на Офіс президента, ДБР, силові структури, знову збільшено бюджет на дороги, але при цьому скорочено витрати на медиків, що абсолютно неадекватно в нинішній ситуації, коли Covid-19 нікуди не подівся. Немає підтримки системи експорту, немає підтримки економічної активності – всі ворушаться і виживають за свій рахунок, поки влада "будує дороги".
Тарас Загородній, політичний та економічний експерт, спеціально для Главреду
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред