У зв'язку з тим, що Гончарук та Ковалів почали марити, що энергомодернизация будинків — це єдиний шлях зниження тарифів, а "слуги" підхопили і понесли в маси, давайте я простою і зрозумілою мовою поясню складні речі, які повинен розуміти кожен, але які не розуміє ніхто навіть в команді Зеленського.
Тариф — це грошове вираження витрат і втрат (нормативних і безвідповідальних) на виробництво і доставку тепла споживачам. Причому всі витрати та втрати повинні бути економічно обґрунтованими, сформованими підприємствами і встановленими рішеннями НКРЕКП (для своїх ліцензіатів) і місцевими радами для всіх інших в порядку, затвердженому Кабміном.
Обсяг споживання — це кількість теплової енергії, що вимірюється в гігакалоріях, яке необхідно для обігріву будинку. Причому і сам теплоносій, і температура в будинку (в результаті обігріву) повинні відповідати встановленим стандартам якості. Тобто, чим тепліше на вулиці, тим менше треба теплової енергії. І навпаки, знизивши тиск в мережі, можна продати споживачеві теплоносія менше, а рахунок виставити, ніби тиск відповідав нормам. В результаті — в будинку холодно, а рахунки завищені в рази.
читайте також"Не відкривати вікна": у Зеленського дали дивна порада для економіїЭнергомодернізація. Треба розрізняти енергомодернізацію, що впливає на зниження тарифу, і на ту, яка знижує обсяг споживання.
Якщо говорити про втрати тепла, то до 70% його втрат йде на виробництво і розподіл, а не в багатоквартирних будинках. І ось ця энергомодернізація — джерел тепла і тепломереж — дійсно знизить тариф, так як всі ці втрати — в тарифі. Але про це ніхто навіть і слова не каже, зауважте.
Энергомодернізація будинків — це зниження обсягу споживання. Але це не про зниження витрат на опалення, це — про покращення енергозберігаючих якостей і фізичних властивостей будинку. Люди не платять менше після энергомодернізації, люди платять стільки ж, погашаючи кредит за рахунок економії споживання. І коли закінчать виплачувати кредит, будинок до того часу знову втратить частину своїх якостей і властивостей. І все с початку. Тобто це — не про тарифи взагалі.
Висновки:
1. Тариф і обсяг споживання — сьогодні це ті дві величини, які економічно не обґрунтовані і якими нас продовжують грабувати. Це ті величини, які ніхто в нашій країні не вимірює, не регулює і не контролює. Газ став дешевшим, а тарифи — не зменшені ні на копійку при цьому. Зима стала тепліше, а обсяги споживання — такі ж, як і в лютий мороз. І замість того, щоб навести порядок в тарифоутворенні і в ЖКГ, нам розповідають про энергомодернизацїю будинків.
2. Програма энергомодернизації будинків, яку презентували — 10 міст та 1000 будинків (знову дешеві любителі красивих і рівних цифр) — дебильна і популистична. Суть програми: за допомогою мерів міст переконати мешканців брати кредити на енергомодернізацію своїх будинків. Тобто, нічого нового за останні 15 років в нашій країні не придумали: ОСББизация (інакше ніякого кредиту) і кредит, участі держави — нуль. Місяць тому Бабак розповідала про "успіхи" цієї програми: аж 7 заявок. Сім, прописом. У 2020 вони чекають чергу 1000 заявок ОСББ. Вірите в чергу за кредитами? Я — ні. І навіть якщо по тисячі будинків в рік — за 200 років завершать свою програму, враховуючи, що в країні близько 200 тисяч таких будинків.
3. Уряд грантоїдів і Офіс президента, на жаль, не розуміють, що треба робити і як. І "слуги народу" так само.
І якщо нічого в державному управлінні не зміниться, то і в наступну зиму ми увійдемо з цими ж проблемами. Вірніше — з ще більшими проблемами.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред