Ви дізнаєтесь:
- Хто з українців перший встановив світовий рекорд у стрибках у висоту
- Чому в СРСР почали тиснути на Ященка
- Що сталося із Ященком
У 2024 році українська спортсменка Ярослава Магучіх встановила світовий рекорд із стрибків у висоту на 2,10 метрів. Однак мало хто знає, що до неї у часи СРСР був ще один світовий рекордсмен у цій дисципліні із Запоріжжя.
Якщо вам сподобався цей матеріал, вас може зацікавити: несолодке життя в СРСР: найдивніші "смаколики" для дітей часів радянщини.
Главред дізнався, що мова йде про Володимира Ященка - спортсмена, який підкорив світову арену завдяки неймовірному таланту, але чия кар’єра та життя були зруйновані під тиском радянської системи.
Ященка називали "летючим хлопцем", зіркою легкої атлетики Радянського Союзу, проте замість тріумфу він зазнав трагедії, яка яскраво продемонструвала байдужість радянської влади до долі окремих людей.
Як пише Вікіпедія, Володимир Ященко народився 12 січня 1959 року в Запоріжжі. Його спортивна кар’єра розпочалася ще у шкільні роки, коли тренери помітили незвичайну пружність і координацію юнака. Вже у 17 років він став справжньою сенсацією легкої атлетики, змагаючись у стрибках у висоту.
У 1977 році на матчі юніорів у Тбілісі Ященко встановив свій перший світовий рекорд, стрибнувши на висоту 2,33 метра. Цей результат зробив його наймолодшим світовим рекордсменом у історії стрибків у висоту.
Наступного року він покращив свій рекорд, подолавши 2,34 метра в приміщенні, а згодом - 2,35 метра на відкритому повітрі. Влада Радянського Союзу, для якої спортивні досягнення на міжнародній арені були одним із пріоритетів, не могла не скористатися талантом українського спортсмена.
Ященко став об'єктом гордості в СРСР, однак з часом на нього почали тиснути і змушували виступати на численних змаганнях, не зважаючи на його фізичний стан. Травми, які мали лікуватися, ігнорувалися, як і необхідність відновлення. Адже для радянської влади головними були короткочасні перемоги, а не сам легкоатлет.
Через це вже у 1979 році Ященко отримав серйозну травму коліна. Операція була неминучою, але й після неї він не отримав належної реабілітації. Він спортсмена і далі вимагали швидкого повернення на арену, що призвело до повторних травм. Це і зруйнувало спортивну кар'єру українця остаточно.
Усі спроби повернутися до спорту Володимира були невдалими, через що у 1983 році він завершив свою кар'єру, а згодом почав зловживати алкоголем. Поганий фізичний та психологічний стан, а також відсутність будь-якої підтримки призвели до його смерті у віці всього 40 років.
Інші новини про СРСР:
- Пережиток СРСР: чому в радянські часи пили чай з печивом
- Чому в СРСР в чай додавали соду: відповідь здивує багатьох
- Спадок радянських "хрущовок": чому в СРСР стелили виключно паркет
Розпад СРСР
Розпад СРСР - процеси системної дезінтеграції, що відбувалися в державі, суспільстві, народному господарстві, соціальній структурі, суспільній і політичній сфері Радянського Союзу, які призвели до припинення існування СРСР 25 грудня 1991 року. Розпад СРСР призвів до незалежності 15 республік СРСР і появи їх на світовій політичній арені як самостійних держав.
Розпад Радянського Союзу в останнє десятиліття XX ст. є завершенням не тільки 70-річної історії багатонаціональної комуністичної імперії, а й фіналом понад 400-річної історії поліетнічної Російської імперії. Розпад СРСР не варто зводити лише до кризи соціалістичної системи, не враховуючи спадщини Російської імперії. Він є частиною загального процесу зникнення поліетнічних імперій та їхнього розщеплення на національні держави, прикладом чого в Європі стали Османська та Габсбурзька імперії у ХІХ та на початку ХХ ст., а на неєвропейських територіях - деколонізація. Жовтнева революція і радянська влада лише відтягнули розпад Російської імперії на кілька десятиліть.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред