Більшість з нас часто припускається помилок у вимовлянні деяких кухонних термінів, навіть не помічаючи цього. До таких слів, які дуже багато людей вимовляють неправильно, відносяться піцерія, начинка, піала, уподобання тощо.
Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, у чому саме полягає помилка і як правильно робити наголоси у цих словах.
"Сьогодні попрацюємо із проблемними наголосами у словах, що пов’язані з кухнею. Ну, кожна людина має свої уподОбання. Чи можливо уподобАння? Ні, запам’ятайте, у слові уподобання наголос падає на "о", а не на "а" – уподОбання", – наголосив мовознавець.
Якщо вас цікавить вивчення української мови, радимо прочитати також наступний матеріал: Що не так із фразою "ця спідниця кинулася в очі": Авраменко спантеличив відповіддю
Також він пояснив, що дуже часто зустрічається помилка у слові піцерія – більшість людей вимовляють це слово як піцерІя, роблячи наголос на "і". Насправді ж правильно робити наголос на "е" – піцЕрія.
"Ось ми прийшли до піцЕрії і тепер ви вибираєте нАчинку. Чи начИнку? Ні, все ж таки наголос треба ставити на "а" у першому складі – "нАчинка". А що ж у нас буде на десерт? А на десерт нам принесли фруктовий салат у піалІ. Запам’ятайте, не піАла, а піалА. І, до речі, це ніякий не вибрик моди. Ці слова так наголошувалися завжди", – пояснив Авраменко.
Дивіться відео з поясненням Авраменка, як правильно наголошувати слова піцерія, начинка, піала:
Хто такий Олександр Авраменко?
Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).
Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.
Раніше Авраменко пояснив, хто такий "мазур" і звідки пішло таке прізвище. Виявляється, що усі прізвища, які пішли від цього слова, мають цікаву історію та пов’язують своїх власників з Польщею.
Також раніше Авраменко пояснив, чому неправильно казати "картина написана маслом". Мовознавець відповів, маслом пишуть картини чи олією, і пояснив відмінність між цими термінами.
Вас також може зацікавити:
- Як правильно казати – бритися чи голитися: Авраменко поставив крапку у дилемі
- Загадка для найуважніших: потрібно знайти кролика на загадковій картинці
- Завдання для геніїв: потрібно знайти заховане тигреня в зоопарку
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред