
Ви дізнаєтеся:
- Наскільки насправді відрізняються зелені та чорні оливки
- Чому оливка вважається фруктом
- Як оливки роблять чорними
Багато хто з нас має свої кулінарні вподобання, навіть коли йдеться про такі дрібниці, як оливки. Одні готові їсти чорні жменями, інші ж кривляться тільки-но побачать зелену. Проте відмінності між цими двома видами не такі разючі, як здається на перший погляд.
Багато чорних оливок отримують свій темний колір не від природи, а завдяки хімічній обробці, яка змінює не лише їхній вигляд, а й смак.
Чому оливка - це фрукт
З ботанічної точки зору, і зелені, і чорні оливки - це один і той самий фрукт, пише IFLScience. Оливка - це кістянка, тобто плід з тонкою шкіркою, м’ясистою серцевиною та твердою кісточкою всередині. До цього ж типу належать персики, сливи, вишні та інші кісточкові фрукти.
Чим відрізняються зелені і чорні оливки
Основна відмінність між зеленими та чорними оливками полягає у ступені їх стиглості. Недозрілі - зеленуваті або жовтуваті, а стиглі - темно-фіолетові, майже чорні, часто з коричневим відтінком. Подібно до того, як зелений болгарський перець - це просто незрілий червоний або жовтий, так і зелена оливка - це оливка, яку зірвали раніше.
Цей процес дозрівання супроводжується хімічними змінами, які впливають на смак. Але вся суть - не лише в стиглості. Якщо зірвати зелену оливку прямо з дерева і спробувати її, смак буде вкрай неприємним - гірким, терпким і в’яжучим. Усе через олеуропеїн - гірку хімічну сполуку, яку обов’язково потрібно видалити або нейтралізувати, перш ніж оливка потрапить у вашу тарілку.
У промисловому виробництві це часто роблять за допомогою лугу (гідроксиду натрію), що розщеплює олеуропеїн, а потім плоди ретельно промивають. Щоб запобігти небажаному бродінню, також видаляють розчинні цукри.
Дивіться відео про те, чим корисні оливки для здоров'я людини:
Як оливки стають чорними
Тим часом багато справжніх чорних оливок отримують темний колір природним шляхом - просто їх залишають дозрівати на дереві довше. У міру стиглості рівень олеуропеїну знижується, і оливки стають менш гіркими. Це повільний, природний процес, який дарує складніший, багатший смак.
Проте багато чорних оливок, які продають у банках із маркуванням "стиглі каліфорнійські" або "каліфорнійського стилю" набувають кольору і м’якшого смаку штучно. Ці оливки збирають зеленими, обробляють лугом, а потім затемнюють за допомогою добавки глюконату заліза. В результаті виходять чорні, м’які на смак оливки, які ідеально підходять для масового виробництва, але значно відрізняються від природно стиглих.
Вас також може зацікавити:
- Чому не потрібно виливати розсіл від маслин та оливок: 4 неочікувані варіанти використання рідини
- У чому різниця між маслинами та оливками: як виробники можуть обманути покупців
- Як перевірити ягоди й фрукти на нітрати - тривожні ознаки, про які варто знати
Про джерело: IFLScience
IFLScience - популярне онлайн-видання, засноване 2012 року Еліз Ендрю як сторінка у Facebook, яка згодом виросла у великий науково-популярний сайт.
Сьогодні управляється LabX Media Group, що базується в Канаді та Великій Британії. Охоплює приблизно 10 млн відвідувачів сайту і 60 млн підписників у соцмережах.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред