Дональд Трамп, який обійняв посаду президента США, завзято взявся до роботи, пачками підписуючи укази, що стосуються національної безпеки, міграційної політики, енергетики та іншого, а також скасовуючи низку рішень адміністрації Джозефа Байдена. Україна в очікуванні перших рішень і кроків Трампа на посаді президента щодо війни з Росією. Утім, твердий намір Трампа припинити вогонь у нашій країні очевидний, як і його бажання домовлятися з Путіним. Але питання в умовах, на яких може відбутися заморозка війни.
Військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов в інтерв'ю Главреду розповів, наскільки великою є загроза, що Трамп і Путін будуть домовлятися за спиною в України та примушуватимуть її до капітуляції, що дасть змогу Києву не виконувати те, про що домовляться американський і російський лідери, чи здатні США повністю припинити надавати військову допомогу нашій країні, і чому навіть у такому разі Україна має всі шанси здобути перемогу у війні, чому у 2025 році не варто чекати на припинення вогню, а також чому Росія поспішає поставити війну на паузу.
Напередодні інавгурації Трамп укотре пообіцяв закінчити війну в Україні. На ваш погляд, чи вдасться йому це? І чи влаштують Україну ті умови, на яких Трамп намагатиметься це зробити?
Трамп хоче врятувати світ і запобігти третій світовій війні. Справжній живий Капітан Америка. У вас прекрасне ім'я – Надія. Однак якщо говорити про війну в Україні, то в мене надії на Трампа дуже мало.
З усіх вчинків і заяв Трампа, а особливо з того, що говорить його оточення (яке виконуватиме всю "брудну роботу" щодо врегулювання цього конфлікту), видно, що Трамп піде шляхом найменшого опору, адже він прагматик і бізнесмен. Трамп піде шляхом "треба просто припинити стріляти". Маленьке дежавю, чи не так?
Крім того, цілком очевидно, що Трампу дуже подобається Путін. Він дивиться на Путіна з жаданням і сам мріє про диктатуру. У США побоюються, що Трамп може дістатися до Конституції Америки. Він знайшов спосіб обходити Конгрес і керує країною за допомогою указів і розпоряджень.
Цього разу Трамп узагалі зібрав лояльну команду. Якщо під час попередньої президентської каденції Трампа в його команді були професіонали, які почали йти від нього, і Трампу довелося зробити заяву – мовляв, "це не вони від мене йдуть, а я їх виганяю", то тепер у команді Трампа лише ті, хто буде здувати з нього пилинки. Уся Америка в його руках.
Трампу дуже подобаються жорсткі методи правління Путіна, і він завжди називав його "хорошим хлопцем" і закликав дослухатися до нього. От і зараз Трамп відразу налаштований на телефонний дзвінок Путіну і зустріч із ним. І я не здивуюся, якщо після зустрічі з Путіним Трамп вимагатиме від нас вивести війська на адміністративні кордони областей, які Росія внесла до своєї конституції.
На якій підставі?
На підставі права сили. Сьогодні право сили сильніше, ніж сила права. Настає епоха хаосу і силових рішень.
Путін же сказав, що готовий зупинитися тільки з урахуванням реалій на землі. І Трамп не буде йому заперечувати.
Найімовірніший сценарій розвитку подій за Трампа – це заморожування війни по лінії бойового зіткнення. Тому саме зараз будуть найінтенсивніші бої, які тільки зможе собі дозволити Росія, виходячи з її сил. Російські війська намагатимуться захопити якомога більше території, причому неважливо, в якій області. Вийде захопити щось у Дніпропетровській області, війська РФ попруть туди. Зараз противник активізувався в Харківській області – біля Лиману і Куп'янська: вистачить сил – попруть туди. Аби тільки захопити.
А Трамп просто все це росіянам затвердить.
Адже залізнична гілка на Мелітополь із Ростова побудована і працює, автомобільна і залізниця Маріуполь – Бердянськ – Чонгар будується на повну силу, майже до Кримського перешийка дотягли високовольтну лінію електропередач із Ростова, а тягнуть її до Енергодару. Ба більше, Росатом уже подав заявку на запуск першого реактора Запорізької АЕС, і до кінця року він має намір отримати ліцензію на запуск усіх шести реакторів. Тобто Росія стовпить за собою територію за повною програмою. При цьому всіх проукраїнськи налаштованих людей депортують, вивозять, видавлюють, вбивають – це геноцид. Кажуть, сьогодні в Маріуполі в маршрутці російської мови не почуєш – там лише представники незрозумілих народів незрозумілих околиць Російської Федерації.
Дуже боюся, що Трамп буде на боці Росії. Утім, я ніколи й не очікував, що Трамп буде на нашому боці. Трамп скаже: "Хлопці, треба просто припинити стріляти". Як він змусив припинити стріляти Нетаньяху. Погляньте на договір про припинення вогню в секторі Газа – це ж стовідсоткова капітуляція Ізраїлю! Жодного пункту цією війною Ізраїль не домігся, хоча півтора року рубався, втрачав техніку, витратив 41 млрд доларів, а скільки людей поклав! У результаті ХАМАС не знищений, політично легітимізований і став органом управління сектором Газа, а також є підписантом, тобто стороною договору. Далі Ізраїль дає 600 вантажівок гуманітарної допомоги ХАМАСу, виводить війська з території сектору Газа, а також надає так званий Філадельфійський коридор до Лівану, який накреслили американці та який не контролюватиме Ізраїль. Навіть заручників міняють 1:30-1:50, наприклад, за трьох жінок Ізраїль віддає 90 палестинців – там теж жінки, але вони були засуджені за терористичну діяльність проти Ізраїлю. Ще й платитиме ХАМАСу та відновлюватиме сектор Газа.
Причому з дня напередодні інавгурації Трамп почав говорити, що Байден тут ні до чого, а це він сам і його помічники організували мир. Трамп окрилений першим успіхом на Близькому Сході. Найцікавіше, що, коли підписувалася угода з Ізраїлем, керівник ХАМАС подякував Путіну за підтримку і фінансування його організації.
Побоююся, що нам запропонують такий самий варіант.
Інший цікавий момент. Відкрийте список тих, хто був запрошений на інавгурацію Трампа, – це ж шабаш фашистів! Я спочатку думав, що світла пляма там – це Джорджа Мелоні, прем'єрка Італії, а потім пригадав: вона ж онука Муссоліні і починала політичну діяльність у нацистській партії. А от Макрона і Шольца Трамп туди не запросив. Зате Орбана запросив, а також неонацистську партію Німеччини – "Альтернатива для Німеччини". Ле Пен Трамп не став запрошувати, а покликав другу опозицію, але вона теж проросійська і націоналістично налаштована. Хіба можна чекати від Трампа демократії та справедливого миру? Ніколи в житті.
Якщо Трамп наполягатиме на заморожуванні війни за нинішньою лінією зіткнення, то що тоді буде з Курською областю? Вона залишиться українською територією?
Ні. Путін кістьми лягає, але тримає три плацдарми: один у Сумській області біля Журавлівки і два в Харківській області. От вам і розмін. Думаю, що окуповану частину Харківської області або всі ці три маленькі плацдарми обміняють на Курську область.
До речі, в Росії так і сказали – Патрушев у своєму інтерв'ю заявив, що частковий обмін територіями можливий.
Чи потрібна самому Путіну і Росії зараз заморозка війни, враховуючи, що російська держава заточена на продовження війни? Чи можливі у Трампа і Путіна суперечки через те, що Путін не погоджуватиметься на припинення вогню?
Та ви що! У Путіна завтра економіка може завалитися, "чорний лебідь" може прилетіти на Красну площу і сісти біля Мавзолею. Путіну як повітря потрібна зупинка бойових дій, тому що економіка РФ тріщить по швах.
Щоб не показувати негативної статистики в економічному секторі, російська влада сховала фінансування військово-промислового комплексу в безвідсоткові банківські кредити, і кожні півроку Набіулліна переводить ці кредити в розряд безповоротних. А в цей час верстат друкує гроші, в результаті інфляція божевільна. У звіті російського мінфіну прогнозується, що інфляція в РФ у 2025 році може досягти тризначного числа.
Тому Путіну дуже потрібна зупинка бойових дій. Плюс він сподівається на скасування санкцій у відповідь на свій "жест доброї волі". 20 січня в Москві пройшов пікет під гаслом "Стоп, війна! Негайні переговори!". Ви коли-небудь бачили, щоб у Москві можна було вийти на пікет із плакатом? У Москві, де "менти" всіх ламають і кидають в автозаки!
У Європі починають розуміти, що, якщо зараз припиняться бойові дії, то вже через рік Росія відновить практично половину парку бойових броньованих машин і танкової артилерії. А через три-п'ять років півторамільйонна російська армія буде готова до вторгнення в Європу і ще раз зайде в Україну. Хоча, можливо, вона піде через Білорусь і країни Балтії.
Згадайте, як 2022 року ми боялися, що Путін вдарить через Луцьк по Львову і переріже нам шляхи постачання техніки, і тоді нам кранти. Так от, Росія цілком може зробити це зараз.
Не домагаючись зняття санкцій, щоб дати ковток повітря економіці та фінансам Російської Федерації, Трамп може зняти заборону на використання всіх 300 млрд, і для Путіна це буде просто манна небесна. А розкручена економіка далі продовжить випускати техніку і озброєння. Але за рахунок зупинки бойових дій у військах відразу ж почнеться накопичення. Прогнозується, що за рік Путін може наклепати 10 млн снарядів.
Якщо слідувати вашій логіці, то виходить, що зараз основне завдання України максимально довго протриматися, тягнути час, щоб цього припинення вогню не сталося. По-перше, який період ми ще зможемо протриматися, нехай і в обороні, скільки ми ще можемо воювати з наявним запасом сил і ресурсів? По-друге, чи є шанс, що ми протримаємося доти, доки російська економіка не почне сипатися?
На сьогодні, судячи із заяв наших міністрів, ми гарантовано можемо триматися до липня 2025 року. Тобто на перше півріччя 2025 року в нас є озброєння, техніка і гроші.
Прогнозується, що в червні в РФ закінчиться ресурс техніки, яку можна відновлювати, тобто далі воювати тільки на "милицях": електросамокатах і цивільних машинах, тому що броня закінчується. А далі все залежатиме від наших партнерів: якщо вони профінансують і дадуть нам техніку та озброєння, тоді ми продовжимо триматися, а от Росія тоді починає валитися.
Не так давно під час зустрічі із Зеленським Кая Каллас говорила, що Євросоюз готовий узяти на себе лідерство в підтримці України, якщо США відмовляться від цієї функції. Як ви вважаєте, чи може справді так статися, що США за Трампа "вмиють руки" і повністю припинять військову підтримку? А, крім того, чи зможе Євросоюз стати для нас рівносильною заміною Штатів у цій справі?
Зможе. У них неміряно грошей, точно не менше, ніж у США. Але там є проблеми в плані консолідації рішень і думок.
Однак у нас ще є фінансова столиця світу – Лондон, а також королівські сім'ї, які виступають за ослаблення Росії.
Утім, Євросоюзу буде складно ухвалити рішення, тому що Фіцо та Орбан стоятимуть на смерть, щоб підтримку України заблокувати. Якщо, звісно, їх там не придавлять. Наприклад, про Фіцо днями написали листа, в якому вказали, що він неадекватний, що він псих, що на нього потрібно одягти гамівну сорочку і відправити в клініку. Причому цей відкритий лист написали компетентні люди.
Техніки та озброєнь на складах у Європі достатньо. Якщо Європа з нами поділиться і профінансує утримання нашої армії, то у нас є всі шанси вистояти і навіть перемогти. Адже ЄС – це четверта частина світового ВВП, а в Росії у світовому ВВП 1%. Росія не зможе вистояти проти такої потужності.
Можливо, Європа діятиме не від імені Європейського Союзу, а від імені формату Рамштайн або у вигляді партнерства напряму. Якщо нам Європа відкриє ленд-ліз, то не буде жодних питань.
Сьогодні Європа розкочегарилася. Компанія Rheinmetall уже запустила в Україні два заводи, ще два запустить 2025 року. Вона вже збирає тут нову БМП, а отже, зможе збирати тут і танки, і ремонтувати ті, що у нас є, і виробляти артилерійські системи. Rheinmetall у 2024 році вийшла на мільйон снарядів на рік, а у 2025-му планують вийти на 2 млн на рік. Куди їм дівати ці снаряди, солити чи що? Ці снаряди доведеться застосовувати. Нехай за перший рік вони заповнять склади, але далі куди? Не будуть же вони виганяти людей на вулиці і скорочувати робочі місця, згортаючи виробництво.
Світова війна триває 5-6 років. Тільки на третій рік починає розкручуватися ВПК. Потім 2-3 роки інтенсивного заробляння грошей. Потім, коли ресурс виснажується, світова війна йде на спад і припиняється – хтось не витримує і програє. Так було в Першу світову війну, так було і в Другу.
А ми зараз на якому етапі?
Ми – на етапі розкрутки ВПК.
Дуже цікавий один момент. З тих 60 млрд доларів, що нам дали в травні США, 30 млрд пішли на внутрішнє оборонзамовлення. Пентагон віддає Україні зі складів свої озброєння, а заводи постачають на склади нове озброєння. Підкреслюю, сума замовлень більше 30 млрд доларів. Цікаво, Трамп, будучи бізнесменом, відбере ці держзамовлення в американських промисловців? Думаю, що ні.
Адже це ж потім особисто йому створить проблеми всередині США.
Звичайно! Але ж він стверджує, що Америка – для американців, обіцяє нові робочі місця, зарплати і зростання купівельної спроможності населення.
І куди Пентагон подіне все те, що стоїть на складах і що треба списати? Віддасть на металобрухт або нам постарається поставити, або спробує комусь продати?
Виходить, Трамп не може повністю залишити Україну без військової допомоги?
Думаю, що він захоче залишити Україну без військової допомоги, але обставини не дадуть йому цього зробити. Хоча Трамп непередбачувана людина. Та й ми не знаємо, яку роль відіграє "сіра конячка" Ілон Маск, офіс якого тепер буде в Білому домі. Людина явно претендує на роль "сірого кардинала", якщо Трамп не приб'є його десь статуеткою по голові, адже Трамп дуже свавільний і навряд чи терпітиме чиєсь втручання. Подивимося, на скільки їх вистачить.
У попередню каденцію Трампа Конгрес був не зовсім республіканським, а сьогодні обидві палати республіканські. Ба більше, Трамп випотрошив усю Республіканську партію – вийняв звідти всіх розсудливих людей, унаслідок чого залишилися самі лизоблюди, які готові кланятися і цілувати, аби їх тільки не чіпали. У цьому небезпека.
За свою минулу каденцію Трамп не врегулював жодного конфлікту. Тоді він говорив із Нетаньяху та Іраном, але угода не вийшла. Тобто в Ізраїлі не вдалося досягти перемир'я. З Кім Чен Ином він зустрівся, але не вирішив питання теж. Трамп сказав, що Кім – класний хлопець, що вони про все домовилися, але не встиг Трамп приземлитися в США, як йому слідом, у спину полетіла ракета – Кім Чен Ин провів випробування своїх ядерних носіїв.
Трамп діє за принципом "не виходить – робити не буду, вийшло – значить, я герой і чемпіон".
Усе залежатиме від Путіна і від того, наскільки він керує Трампом. Напевно, на Трампа є якийсь компромат, тому що не може він так безроздільно любити Російську Федерацію. Якщо це так, то ми помітимо, тому що Путін буде дуже тиснути на Трампа.
Виходить, якщо Трамп із Путіним про щось домовляться "про нас без нас" і будуть нас примушувати до миру на невигідних для нас умовах, але Україна зуміє заручитися підтримкою окремих європейських країн або Євросоюзу, це дасть нам можливість не погоджуватися з тим, на чому зупиняться Трамп і Путін? Виходить, в України є шанс обнулити домовленості Трампа і Путіна за нашою спиною?
Ба більше, ми не тільки обнулимо домовленості Трампа і Путіна, а й поставимо Трампа перед вибором. Йому доведеться або забиратися з Європи, що означатиме для нього втрату контролю над Європою, чого ніхто не допустить у США, або ставати на бік Європи, або тримати мовчазний нейтралітет, що для Трампа неприйнятно. Він популіст і звик бути на вістрі атаки, у центрі уваги.
До речі, на одному з мітингів Трамп звинуватив Обаму в тому, що той ні за що отримав Нобелівську премію миру. І, дивіться, якщо зараз Ізраїль виконає домовленості про припинення вогню, і Трампу вдасться схилити нас до такої самої домовленості (дехто каже, що він це зробить до Великодня), то тоді у вересні він поїде до Копенгагена за Нобелівською премією миру.
Але ж і одна, і інша війна можуть спалахнути знову...
Саме так. У будь-який момент і з новою силою. Але це вже буде неважливо, тому що Трамп отримає свою премію. З одного боку, Трамп дуже амбітний, з іншого – Путін ображає його дружину, згадує її бурхливу молодість і показує це на всю країну, зокрема й на супутникових телеканалах, але Трамп це ковтає, і ні тіні образи чи злості через таку поведінку.
Який, на ваш погляд, сценарій розвитку подій в Україні є ідеальним для Трампа? І яким вам бачиться найбільш реалістичний сценарій перебігу війни у 2025 році? До чого ми рухаємося?
Думаю, що з боку Трампа буде спроба заморозити конфлікт. Він може піти на поводу Путіна. Тим більше, вони можуть заручитися підтримкою Китаю, який також виступає за припинення війни з урахуванням реалій на землі, тобто на лінії розмежування.
Але я думаю, що королівські сім'ї Європи схилять шальки терезів на свій бік – і ми продовжуватимемо бойові дії. Цілком можливо, що до кінця 2025 року ми можемо вийти на якісь прийнятні позиції для початку переговорного процесу.
Тобто заморозки війни і припинення вогню ви не прогнозуєте у 2025 році?
Ні. На сьогоднішній день це практично неможливо, тому що технічно це дуже складно виконати. Протяжність фронту 1200 км, понад мільйон особового складу на лінії фронту і в тактичній глибині з обох сторін.
Технічно це виконати дуже важко. Так, Макрон готовий надати нам свій Іноземний легіон, точніше французьких миротворців. Але їх знадобиться тисяч 200 в Україні, 150 тисяч – це катастрофічний мінімум на таку протяжність фронту.
Інше питання – яким буде мандат, хто гарантує, що ніхто не вистрілить у цього солдата з жодної зі сторін.
Британці начебто готові розглядати питання про відправлення миротворців в Україну. Але The Telegraph за статтю про британських миротворців дуже розкритикували, тому тепер про це мовчать. Ідеться про статтю, в якій розповідається про варіанти застосування британських миротворців на території України: розміщення їх на лінії фронту, розміщення їх у глибині країни і тільки ППО вздовж західного кордону України. Британське міноборони сказало, що взагалі не розглядає таких варіантів, а лише готове почати обговорення.
Навіщо ж тоді в 100-річний договір між Україною і Британією внесли статтю про те, що використання британських військ на території нашої країни можливе?
"Можливе" – дуже гарне слово. Коли дипломат каже "можливо", це означає "ні", коли каже "так", це означає "можливо". Це гра слів.
Звичайно, це можливо. Тільки, напевно, цей пункт передбачатиме, що за необхідності, яка склалася, повинні будуть початися консультації, які можуть тривати нескінченно довго.
Хоча, судячи з усього, Британська Корона дуже не проти зайти в Україну. Макрон теж дуже не проти. І їм було б не все одно, під чиїм прапором розробляти наші корисні копалини. Володимир Олександрович спробував зацікавити Трампа нашими корисними копалинами, але, судячи зі стосунків, що склалися між Путіним і Трампом, останньому байдуже, який прапор майорітиме над кар'єром, де він ритиме літій і буритиме сланцевий газ, – російський чи український. Він працюватиме за будь-якої влади. А от європейцям було б зручніше, щоб майорів український прапор над літієвим або урановим кар'єром. У цьому вся різниця.
Тому я думаю, що до кінця 2025 року ми будемо воювати зі змінним успіхом. І це може дати нам поліпшення нашої переговорної позиції. 2026-й можна розглядати як рік, коли реально можуть початися конструктивні переговори.
Але є один важливий нюанс. Лавров колись сказав, що Росія не може стратегічно програти. Ця фраза означає одне: якщо посиплеться фронт, Росія вдарить ядерною зброєю. Звичайно ж, по нас. Росії буде все одно, якою зброєю бити – аби не програти.
Але хіба застосування ядерки допоможе Росії виграти?
Це вже буде неважливо. Весь світ на порох. Все перетворять на радіоактивний попіл. У цьому весь російський шовінізм. Як сказав Путін, "навіщо нам світ, у якому немає Росії".
А як же розмови про те, що, щойно Путін потягнеться натиснути "ядерну кнопку", США спрацюють на випередження, тому жодна російська ракета не злетить?
Тут ключове слово "розмови". А реально навіть Меркель визнавала, що вона провалила вступ України до НАТО, тому що панічно боялася "ядерної дубини" Путіна, який може викотити пускову установку і засандалити ракету в Берлін. От цього всі бояться.
Тому економічне удушення Росії є найкращим способом, тому що обвал економіки станеться, по-перше, раптово, його ніхто не зможе передбачити, по-друге, він станеться всередині країни – ніхто не буде винен, окрім них самих, у тому, що економіка впала. Але для цього нам потрібно вистояти на полі бою. Або Європа повинна нас узяти на баланс, або США разом з Європою.
Хто такий Олег Жданов
Олег Володимирович Жданов (30 березня 1966, Дрезден, НДР) – радянський і український військовий, полковник запасу ЗСУ, український військовий експерт.
З 2016 року часто пише статті в українській, російській, білоруській та іракській пресі. Відкрив власний ютуб-канал, у якому випускає відео з аналітикою бойових дій, пише Вікіпедія.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред