Чай - найпопулярніший напій у світі після води. Кава також неймовірно популярна.
Люди вживають зелений чай і каву через їх характерного смаку і користі для здоров'я.
Ви можете насолодитися чашкою кави, заваривши обсмажені і мелені кавові зерна, а зелений чай можна приготувати, замочивши неферментовані Листя Рослини Camellia sinensis, також відомого як Чайна рослина.
У цій статті порівнюються переваги і недоліки кави і зеленого чаю, а також корисні і менш здорові способи їх приготування, повідомляє Healthline.
читайте такожЛікар пояснив, кому не можна пити зелений чай
Вміст кофеїну
Кофеїн-найпоширеніший в світі стимулятор, який природним чином міститься в каві і чаї. Фактично, кава і чай часто є найбільш переважаючими джерелами кофеїну в раціоні людини.
Однак кава містить більш ніж в три рази більше кофеїну, ніж зелений чай. Порція кави на 240 мл забезпечує 96 мг кофеїну, в той час як така ж кількість зеленого чаю забезпечує 29 мг.
Згідно з дослідженнями, споживання 400 мг кофеїну в день вважається безпечним для дорослих. Однак рекомендована межа знижується до 100 мг на день для підлітків і 2,5 мг / кг на день для дітей.
Кофеїн-одне з найбільш вивчених речовин через його численних корисних для здоров'я властивостей. До них відносяться:
- підвищений рівень енергії, пильність, увага і неспання
- зниження розумової і фізичної стомлюваності
- прискорений час реакції і підвищена точність
- Покращена продуктивність вправ
- поліпшення пам'яті і настрою
Наявні дані також свідчать про те, що кофеїн має захисну дію на здоров'я мозку, знижуючи ризик деменції та інших дегенеративних захворювань.
Деякі дослідження навіть пов'язують споживання кофеїну зі зниженням ризику розвитку діабету 2 типу.
Однак дослідження кофеїну та діабету здаються непереконливими, і додаткові дані свідчать про те, що він дійсно може підвищувати рівень цукру в крові.
Вченим необхідно провести додаткові дослідження потенційних ефектів кофеїну.
Користь для здоров'я
Зелений чай і кава мають безліч загальних переваг для здоров'я, включаючи високий вміст антиоксидантів і ефекти втрати ваги.
Відмінні джерела антиоксидантів
Вільні радикали грають в організмі безліч корисних ролей. Однак в надлишку вони призводять до окислювального стресу.
Окислювальний стрес-це шкідливий процес, який може негативно вплинути на ваше здоров'я, викликаючи хвороби і прискорюючи процес старіння.
На щастя, кава і зелений чай багаті антиоксидантами - сполуками, корисними для боротьби з окислювальним стресом.
Обидва вони особливо багаті групою антиоксидантів, які називаються поліфенолами. В обох напоях вони відповідальні за багато з їх корисних властивостей і смаку .
Галлат епігаллокатехіну (EGCG) і хлорогенова кислота (CGA) є найбільш поширеними поліфенолами в зеленому чаї і каві відповідно. Дослідження в пробірках, на тваринах і людях показують, що вони можуть надавати сильну протиракову дію.
Наприклад, EGCG може перешкоджати росту і поширенню пухлини і може привести до загибелі пухлинних клітин.
Його протизапальний ефект може допомогти запобігти хронічному запаленню, що викликає початок раку.
З іншого боку, CGA, здається, пригнічує ріст пухлини і сприяє загибелі ракових клітин.
Дослідження показують, що EGCG в зеленому чаї може мати позитивний ефект проти ракових клітин в пухлинах голови і шиї, а також в ракових клітинах легенів, передміхурової залози, грудей, колоректального раку і підшлункової залози.
Навпаки, CGA в каві може мати позитивні ефекти проти раку печінки, ендометрію та шкіри.
Крім того, CGA може також принести користь здоров'ю серця і контролю цукру в крові, регулюючи рівень тригліцеридів в крові і покращуючи реакцію ваших клітин на гормон інсулін.
Ефекти схуднення
CGA в каві і EGCG зеленого чаю разом з кофеїном надають обом напоям властивості схуднення.
Дослідження на тваринах показують, що CGA може знизити рівень інсуліну, холестерину в крові та тригліцеридів у крові. Він також може знизити рівень лептину-гормону, що регулює голод, - що призведе до зниження ваги і вісцерального жиру.
Вісцеральний жир-це жир, який зберігається в черевній порожнині навколо органів. Це пов'язано з підвищеним ризиком серцевих захворювань і діабету.
Точно так само дослідження на тваринах показують, що EGCG також призводить до втрати ваги і зменшення вісцерального жиру, сприяючи його розщепленню.
Він також сприяє зростанню корисних бактерій в кишечнику, які допомагають спалювати жир і підвищувати чутливість до інсуліну, серед інших корисних ефектів.
Крім того, дослідження показали, що кофеїн пов'язаний з втратою ваги. Схоже, що він може:
- зменшити голод
- збільшити спалювання калорій
- активувати тип жиру, званий коричневою жировою тканиною( BAT), кількість якого зменшується з віком
BAT може виробляти велику кількість тепла і регулювати метаболізм жирів і глюкози.
L-теанін в зеленому чаї заспокоює
L-теанін-це амінокислота, яка природно присутня в чаї, включаючи зелений чай. Відомо, що це з'єднання впливає на мозок, посилюючи почуття спокійної настороженості.
Одне дослідження дало учасникам приблизно таку ж кількість L-теаніну, яку вони могли б споживати в 6,8 унціях (200 мл) чаю або приблизно в одній порції. Учасники, які пили L-теанін, мали більше активності альфа-мозкових хвиль, що вказує на спокійний, пильний психічний стан.
Певне зниження ризику для здоров'я
Дані показують, що зелений чай знижує ризик інсульту, діабету та депресії.
Тим часом, кава знижує смертність від серцевих захворювань.
Можливі недоліки
Хоча і кава, і зелений чай відомі своїми перевагами, у них можуть бути і деякі недоліки.
З одного боку, додані інгредієнти, такі як підсолоджувачі, вершки і ароматизовані сиропи, можуть значно збільшити калорійність кави або чаю і кількість цукру.
Дослідження показують, що підсолоджена кава та чай є одними з продуктів, які сприяють високому споживанню цукру у дорослих у США. Це пов'язано зі збільшенням ваги, діабетом 2 типу, серцевими захворюваннями і карієсом.
З іншого боку, навіть незважаючи на те, що кофеїн вважається корисним ліками, надмірне його вживання може привести до небажаних побічних ефектів, таким як викликана кофеїном тривога і розлади сну.
Дані свідчать про те, що хронічне вживання кофеїну може привести до підвищеної настороженості і занепокоєння. При вживанні у високих дозах, більше 400 мг на день, він може погіршити симптоми тривоги, панічного розладу і безсоння.
Крім того, вживання кофеїну може викликати у деяких людей залежність від кофеїну. Ті, хто страждає залежністю від кофеїну, можуть страждати від кофеїнової абстиненції і можуть продовжувати вживати кофеїн, незважаючи на їх шкідливі наслідки.
Існують докази того, що натуральні масла, що містяться в каві, в тому числі кафестол і кахвеол, можуть підвищувати рівень холестерину в крові.
Аналіз досліджень показав, що вживання кави, приготованого без паперового фільтра, було пов'язано з підвищенням загального холестерину і холестерину ЛПНЩ (поганого) в крові.
Однак автори виявили, що рівень холестерину у людей не підвищувався, коли вони пили каву, приготовану з використанням паперового кавового фільтра.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред