Існує безліч захворювань підшлункової залози, включаючи гострий панкреатит, хронічний панкреатит, спадковий панкреатит і рак підшлункової залози.
Оцінка захворювань підшлункової залози може бути складною через важку доступність підшлункової залози. Є кілька методів обстеження підшлункової. Початкові тести включають фізичне обстеження, яке є важким, адже підшлункова залоза знаходиться глибоко в животі близько хребта.
читайте такожБіль у шлунку: коли потрібно йти до лікаря
Аналізи крові часто допомагають визначити, чи пов'язана підшлункова залоза з певним симптомом, але вони також не є єдиним методом постановки діагнозу.
Підшлункова
Найкращим способом діагностувати проблеми з підшлунковою, є рентгенологічні тести, які можуть допомогти оцінити структуру підшлункової залози.
Діагностика
- Комп'ютерна томографія
- Ендоскопічне ультразвукове дослідження
- МРТ
Тести для оцінки підшлункової залози включають ERCP (ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія) і MRCP (магнітно-резонансна холангіопанкреатографія). Є також випадки, коли хірургічне дослідження є єдиним способом підтвердити діагноз захворювання підшлункової залози.
Гострий панкреатит
Гострий панкреатит є раптовим нападом, що викликає запалення підшлункової залози, і зазвичай пов'язане з сильним болем у верхній частині живота. Біль може бути сильним і тривати кілька днів. Інші симптоми гострого панкреатиту включають нудоту, блювоту, діарею, здуття живота і лихоманку.
Найбільш частою причиною гострого панкреатиту є камені в жовчному міхурі. Інші причини включають хронічне вживання алкоголю, спадкові захворювання, травми, ліки, інфекції, електролітні порушення, високий рівень ліпідів, гормональні порушення або інші невідомі причини. Лікування зазвичай підтримується медикаментами. Більшість пацієнтів з гострим панкреатитом повністю одужують.
Хронічний панкреатит
Хронічний панкреатит є прогресуючим захворюванням, пов'язаним з руйнуванням підшлункової залози. Захворювання частіше зустрічається у чоловіків і зазвичай розвивається у людей у віці від 30 до 40 років. Спочатку хронічний панкреатит можна сплутати з гострим панкреатитом, тому що симптоми цих захворювань схожі. Найбільш поширеними симптомами є біль у верхній частині живота і діарея. Оскільки хвороба хронічна, у пацієнтів може розвинутися недоїдання і втрата ваги. Якщо підшлункова залоза руйнується на останніх стадіях захворювання, у пацієнтів може розвинутися цукровий діабет.
Найбільш поширеною причиною хронічного панкреатиту є хронічне вживання алкоголю. Додаткові причини включають муковісцидоз та інші спадкові порушення підшлункової залози. Для значного відсотка пацієнтів немає жодної відомої причини. Необхідні додаткові дослідження, щоб визначити інші причини хронічного панкреатиту
Лікування хронічного панкреатиту залежить від симптомів. Більшість методів лікування зосереджені на знеболюванні і живильної підтримки. Медикаменти використовуються, щоб допомогти в перетравленні їжі. Пацієнтам з діабетом потрібен інсулін для контролю цукру в крові. Відмова від алкоголю має вирішальне значення для терапії.
Спадковий Панкреатит
В деяких випадках панкреатит пов'язаний із спадковими аномаліями підшлункової залози або кишечника. Рецидивуючі гострі напади панкреатиту в ранньому віці (у віці до 30 років) часто можуть перерости в хронічний панкреатит. Найбільш поширеним спадковим захворюванням, яке призводить до хронічного панкреатиту, є муковісцидоз. Недавні дослідження показують, що генетичне тестування може бути дієвим інструментом для виявлення пацієнтів, схильних до спадкового панкреатиту.
Як і при хронічному панкреатиті, спадковий панкреатит є прогресуючим захворюванням з високим ризиком виникнення постійних проблем. Пацієнти з цими розладами можуть мати хронічний біль, діарею, недоїдання або діабет. Лікування спрямоване на контроль болю і заміну панкреатичних ферментів.
Рак підшлункової залози
Рак підшлункової залози є четвертою за частотою причиною смерті від раку у чоловіків і п'ятою у жінок. Рак підшлункової залози стійкий до багатьох стандартних методів лікування, включаючи хіміотерапію та променеву терапію. Цей рак зростає підступно і спочатку не викликає симптомів. Класичний прояв раку підшлункової залози називається безболісною жовтяницею, характерний жовтуватим знебарвленням шкіри без інших симптомів. Діагноз зазвичай ставиться з використанням різних методів рентгенографії.
При виявленні на ранніх стадіях рак підшлункової залози можна вилікувати хірургічним шляхом. На жаль, раннє виявлення є скоріше винятком, ніж правилом. На пізніших стадіях лікування може поліпшити якість життя, контроль симптомів та ускладнень.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред