Україна, Туреччина, ООН і Росія домовилися про продовження "зернової угоди".
Як заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган в Telegram, експорт українського зерна по Чорному морю буде відбуватися ще як мінімум два місяці.
"Завдяки зусиллям нашої країни, підтримці наших російських друзів і внеску наших українських друзів, було прийнято рішення про продовження угоди про Чорноморський зерновий коридор ще на 2 місяці", - зазначив глава турецької держави.
Ердоган додав, що його країна продовжить зусилля з виконання всіх положень "зернової угоди", виконуючи всі її умови.
При цьому Ердоган висловив подяку президенту-диктатору РФ Володимиру Путіну. Також подякував президенту України Володимиру Зеленському та генсеку ООН Антоніо Гутеррішу у зв'язку з продовженням зернової угоди.
Що заявили в Україні
Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков підтвердив, що "зернову угоду" продовжили до 18 липня.
"Світ продовжить отримувати українську продукцію завдяки зусиллям наших партнерів по угоді - Туреччини та ООН. Ми вдячні партнерам за непохитну і цілеспрямовану позицію в тому, що угода повинна працювати надалі і на умовах, які підписали всі сторони", - написав міністр.
За його словами, Україна вітає продовження угоди, але підкреслює, що вона повинна працювати ефективно. Для цього необхідно усунути проблеми, які вже кілька місяців створює Росія шляхом саботування інспекцій і реєстрації нового флоту.
Варто зауважити, що останній раз "зернову угоду" продовжували до 18 травня. Але Росія вже на початку місяця почала блокувати вивезення зерна з України морем, вона відмовлялася проводити інспекції суден.
При цьому Україна в рамках "зернової угоди" не веде прямих переговорів з Росією. Існує дві дзеркальні угоди, одну з яких між собою погоджують Україна, ООН і Туреччина, а другу - Росія, ООН і Туреччина.
Нові умови угоди
Ердоган повідомив, що турецькі судна в рамках експортної "зернової угоди" зможуть заходити в порти Миколаїв і Ольвія в Миколаївській області.
"Наші російські друзі заявили, що не будуть перешкоджати виходу турецьких кораблів в порти Миколаїв і Ольвія. Ми вдячні їм за це", - написав президент Туреччини.
Що відомо про зернову угоду
- 22 липня 2022 року Україна та Росія за посередництва Туреччини підписали окремі угоди з ООН про відновлення після початку повномасштабної війни експорту української аграрної продукції Чорним морем. Документами передбачено вивезення продукції з портів "Чорноморськ", "Одеса" і "Південний" і створення безпечних маршрутів.
- 17 листопада стало відомо про продовження "зернової ініціативи" ще на 120 днів. ООН і Туреччина залишилися гарантами реалізації цієї ініціативи.
- 13 березня в Росії заявили, що "зернову угоду" буде продовжено на 60 днів, замість 120, в Україні на це згоду не дали.
Дивіться відео про те, що чекає Путіна, якщо він порушить умови "зернової угоди":
Нагадаємо, Росія заявляла про свій вихід з "зернової угоди" нібито через "атаку України на кораблі Чорноморського флоту за допомогою безпілотників".
Після цього в міноборони Росії відзначили, що таке рішення було прийнято після того, як нібито " з'ясувалося, що дрони для атаки на Севастопольську бухту запускали з морської акваторії зони безпеки "зернового коридору" в Чорному морі".
Читайте також:
- Путін дав задню: Росія зганьбилася зі своїм погрозами і повернулася в зернову угоду
- "Точка в " дипломатії шантажу": Єрмак про рішення Путіна повернутися в "зернову угоду"
- "Останній аргумент Путіна": генерал сказав, Чому РФ блокує зерновий коридор і б'є по енергооб'єктах
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред