Верховний Суд скасував указ президента України Володимира Зеленського про скасування указу про призначення Олександра Тупицького суддею Конституційного Суду України. В Офісі президента мають намір оскаржити це рішення.
"Це рішення суду прийнято за позовом Тупицького Олександра Миколайовича, не є остаточним і буде оскаржено в законному порядку у Великій палаті Верховного Суду. Немає жодних сумнівів у тому, що Верховний Суд практично очолив опір частини суддівського корпусу фундаментальної судової реформи", – йдеться в повідомленні.
Також в Офісі президента вважають, що це рішення "з особливим цинізмом" прийнято в день, коли Верховна Рада прийняла законопроект Про очищення Вищої ради правосуддя, а також після голосування про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
У свою чергу прессекретар президента України на брифінгу відзначив, що це рішення "не на користь особисто пана Тупицького, а, скоріше, на користь старих порядків у судовій системі".
За словами спікера Зеленського Сергія Никифорова, глава держави зараз "активно намагається реформувати цю гілку влади".
Підтвердженням цьому є затверджений у другому читанні закон, що передбачає "перезавантаження" Вищої ради правосуддя. Прессекретар Зеленського зазначає, що цей та інші, не менш важливі, закони в цій галузі дозволять "вперше за 10 років провести справжню реформу суднової системи".
"Її (судової системи - ред.) представники це відчувають і опираються", — заявив речник президента і додав, що сьогоднішнє рішення Верховного Суду – це відверта спроба повернути Тупицького в КСУ.
У чому суть конфлікту Зеленського і Тупицького
- Конституційний суд України 27 жовтня 2020 року визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, що передбачає кримінальну відповідальність для державних службовців за внесення неправдивих даних до електронних декларацій.
- Суд заборонив Національному агентству з попередження корупції (НАЗК) вести реєстр і виявляти конфлікт інтересів в деклараціях.
- Президент Володимир Зеленський 29 жовтня скликав позачергове засідання Ради національної безпеки і оборони, в ході якого було прийнято рішення про відновлення електронного декларування в Україні.
- У Євросоюзі тоді попередили Київ: рішення КСУ щодо антикорупційного законодавства може негативно відбитися на економічному співробітництві України та ЄС, а також привести до призупинення безвізового режиму Євросоюзу і Києва.
- 29 червня Верховна Рада проголосувала за новий законопроект і відновила кримінальну відповідальність у вигляді взяття під варту осіб, які внесли недостовірні дані в свої електронні декларації. Таким громадянам загрожує тюремне покарання строком до 2 років.
- Голову КСУ Олександра Тупицького 28 грудня викликали на допит до Генпрокуратури у справі про приватизацію зуївського енергомеханічного заводу в Донецькій області. На допит він не прийшов, після чого Офіс генпрокурора звернувся з клопотанням до Президента Зеленського з метою тимчасового відсторонення Тупицького від займаної посади.
- Президент Зеленський за підсумками засідання РНБО тимчасово відсторонила Тупицького від керівництва КСУ на 2 місяці.
- У КСУ заявили, що Зеленський відсторонив Тупицького незаконно, так як главу Конституційного Суду можна усунути тільки в разі його затримання або взяття під варту.
- Президент України Володимир Зеленський 27 березня вирішив скасувати указ колишнього глави держави Віктора Януковича про призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна суддями КСУ. Рішення глава держави пояснив інтересами державної безпеки.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред