Для багатьох з нас серфінг Всесвітньою павутинною нерозривно пов'язаний з Google або... з Google. Це швидкий і зручний спосіб знаходити інформацію в Інтернеті, без якого важко уявити повсякдення.
Однак, за останні кілька років в сегменті приватних пошукових систем відбулося бурхливе зростання, які можуть скласти конкуренцію "Гуглу", а також задовольнити смаки як витонченого мсьє, так і ідейного борця за особисте життя.
DuckDuckGo
На території США DuckDuckGo є досить відомою системою для пошуку. Вона відрізняється тим, що має відкритий вихідний код і використовує в роботі такі джерела, як Yahoo, Bing, "Вікіпедію".
Чим краще. Це ідеальна система для тих, хто перш за все цінує конфіденційність і приватність. Якщо інші системи "звикли" робити прогнози в пошуковій видачі за попередніми пошуками, то DuckDuckGo не буде запам'ятовувати навіть вашу дату народження.
При цьому, пошук буде показувати дійсно об'єктивну картину результатів, яка не буде ґрунтуватися на ваших поглядах, перевагах і побажаннях. Це особливо корисно для людей, які працюють з інформацією, адже саме їм часто буває складно знайти необхідні дані.
Крім того, DuckDuckGo не має вбудованої реклами і дозволяє шукати інформацію будь-якою мовою, а не тільки тією, яку ви обрали в графі "Шукати переважно на".
not Evil
not Evil – пошукова система з кумедною назвою, що здійснює пошук через анонімну мережу Tor. Для використання потрібно зайти в цю мережу, наприклад запустивши спеціалізований браузер.
Існує безліч схожих пошукових систем, які надають користувачам аналогічний функціонал. Але not Evil має якусь родзинку: якщо поглянути на стартову сторінку, можна побачити відсилання на Google. Плагіат, іронія чи стьоб? Вирішувати вам.
Чим краще. not Evil виграє в "Гугла" хоча б тим, що відкриває доступ до закритих джерел. Мова йде скоріше про те, як обійти цензуру влади, ніж потрапити в кримінальний darknet. Ця пошукова система відкриває двері у світ, де є власні соціальні мережі, трекери для звантаження, ЗМІ, онлайн магазинами і так далі.
YaCy
YaCy – вільна пошукова машина та пошукова система, побудована на принципах однорангової (P2P) мережі. Кожен вузол самостійно збирає, аналізує та індексує сторінки Інтернет та обмінюється результатами індексації в мережі, формуючи загальну базу даних (так званий індекс), яка зберігається розподілено та використовується разом з іншими вузлами.
Чим краще. YaCy буде ідеальним вибором для тих, кому набридла всіляка цензура, і хто вважає за краще бачити пошукові результати в об'єктивному ключі і цінує приватність. Пошукова система працює за принципом мереж P2P, що означає відсутність єдиного сервера і перетворює в такий кожен комп'ютер, що має основний програмний модуль.
Також з його допомогою можна організувати пошук всередині корпоративної або іншої автономної мережі. І нехай поки в побуті YaCy не дуже корисний, він є гідною альтернативою Google з точки зору процесу пошуку.
Pipl
Pipl – система, призначена для пошуку інформації про конкретну людину.
Чим краще. Він здатний витягнути дані з профілів користувачів на форумах і сервісах (наприклад, Amazon.com, ICQ.com), різних баз даних, соціальних мереж, сайтів, де для перегляду інформації про користувача потрібна реєстрація і т. п.
Втім, варто відзначити, що пошук людей з СНД може бути скрутним через те, що не вся інформація з загальних баз зливається в інтернет. Тому з громадянами України він справляється не так добре.
Wolfram|Alpha
Веб-сервіс Wolfram|Alpha являє собою подобу пошукової системи, проте принцип його роботи дещо інший. Він видає не посилання на релевантні сайти, які містять необхідну інформацію, а безпосередньо відповіді.
Чим краще. Цей сервіс краще за інших підходить для пошуку фактів і обчислення даних. Наприклад, вбиваючи аналогічну інформацію в Google дуже часто можна отримати відповідь у вигляді водних статей і застарілих даних. Проводячи пошук у Wolfram|Alpha ви відразу отримуєте необхідний результат, представлений в цифрах і\або графіках.
При цьому принцип роботи Wolfram|Alpha не такий складний, як здається. Сервіс просто аналізує всілякі дані про різні сфери людського життя і потім видає готовий результат. Пошукова система має тільки один мінус – необхідність вводити запити англійською мовою.
BoardReader
Пошукова система для форумів і дощок оголошень. Вона дозволяє шукати форуми, а потім фільтрувати результати за датою і мовою.
Чим краще. BoardReader є однією з найкращих систем для пошуку інформації по форумах, сервісів питань і відповідей, соціальних мережах. Пошуковик відмінно підійде для маркетологів, піарникам, працівникам медіа, соціальним працівникам, яким необхідна думка масової аудиторії.
Для більш зручного користування, розробники додали фільтри по мові, часу і сайтах.
FindSounds
Продовжуючи говорити про спеціалізовані пошуковики, не можна не згадати про FindSounds. Шукає у відкритих джерелах різні звуки: будинок, природа, Машини, люди і так далі.
Чим краще. В Інтернеті вкрай мало подібних спеціалізованих пошукових машин, і FindSounds, безумовно, займає провідне положення. Тут просто рай для звукорежисера – система пропонує величезний вибір найрізноманітніших звуків.
Шукати інформацію можна не тільки англійською, але і російською мовою, що є додатковим плюсом до використання.
Dogpile
Пошукова мережа Dogpile виглядає так, ніби звичайні результати з Google, Yandex і Yahoo схрестили з кліп-артом, але при цьому прибрали рекламні оголошення.
Чим краще. Сервіс використовує особливий алгоритм, щоб знаходити і показувати кращі результати з різних пошукових систем. Як стверджують розробники Dogpile, їх системи формує найповнішу видачу у всьому Інтернеті. Крім того, Dogpile вміє шукати не тільки вебдокументи, а й новини, картинки, аудіо- та відеофайли, а також ділову інформацію і White Pages. Плюс, ніякої реклами.
Google – безумовно хороша пошукова система. Але через масштабність охоплення, вона просто не може "знати" все. Більш дрібні компанії, створюючи спеціалізовані пошуковики, подбали про те, щоб ви не втрачали з уваги важливі деталі, отримували тільки об'єктивну інформацію і не втрачали важливі дані серед реклами.
В одній з попередніх заміток ми розповідали про Brave – альтернативу Chrome, яка платить вам за серфінг в Інтернеті.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред