Рясні опади, від яких влітку нинішнього року страждали південні області України та Автономна Республіка Крим (тимчасово окупована РФ) були викликані тим, що потужну циклонічну діяльність заблокував антициклон. Про це в рамках чату на Главреді розповіла кліматолог і завідувач відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух.
"У Криму якраз і проявилася та проблема, про яку ми говорили вище – то мала вода, то велика вода. Кримський півострів цього року, як ніхто інший, відчув все це на собі. Однак так відбувалося не тільки в Криму – від цього страждали всі наші південні області. Спостерігався цікавий процес: над Чорним морем весь час утворювалися циклони, а на схід від України з'являлися блокувальні антициклони, які не давали можливості рухатися циклонам. Залежно від того, в якому місці цієї системи знаходився той чи інший регіон, переважали відповідні погодні умови. Криму і південним областям України в цьому році не пощастило, тому що вони перебували під впливом дуже потужної циклонічної діяльності, яка була заблокована антициклоном. Тому там і спостерігався тривалий період циклонічної погоди, з яким були пов'язані рясні опади. Періодично атмосферні фронти загострювалися і давали велику кількість опадів", - сказала вона.
На думку Балабух, на те, що окупований Крим влітку 2021 року знемагав від повеней, вплинули і місцеві аерографічні умови. Тобто Кримські гори могли утворювати додаткову кількість опадів залежно від того, як рухалися потоки.
"Наступного року Крим необов'язково знову страждатиме від злив і всього іншого. Ці процеси можуть відбуватися і в Києві, і в Харкові, і у Львові – на місці Криму може опинитися будь-який інший регіон. Наскільки вони готові до того, що у них за добу випаде три місячні норми опадів – 300 літрів води на квадратний метр? Для порівняння - під час недавньої зливи в Києві, коли були затоплені станції метро Академмістечко і Берестейська, у нас випало вдесятеро менше опадів", ‒ сказала вона.
Вчена говорить про те, що вже в найближчому майбутньому Україну очікують нові підтоплення і повені.
"Отже, питання не в тому, будуть або не будуть нові підтоплення через велику кількість опадів, а в тому, де саме наступного разу вони будуть, який регіон опиниться під ударом. А це може бути будь-який регіон, в тому числі Київщина з усіма її дамбами і застарілою інфраструктурою. Тому ми повинні враховувати можливість такого сценарію, тому що це питання виживання", ‒ підсумувала вона.
Нагадаємо, раніше директор Українського гідрометеорологічного центру Микола Кульбіда заявив про те, що в разі продовження підвищення середньої температури Україні загрожують серйозні кліматичні зміни.
"При збереженні таких тенденцій на всьому півдні України, а також в частині центральних областей, Клімат буде, як, наприклад, зараз в Греції. Сухі субтропіки", - сказав синоптик.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред