За умови загрози національній безпеці держави законом України передбачена процедура застосування санкцій до телеканалів у відсутності рішення суду. Такі прецеденти існують і в міжнародній практиці, про що свідчить закриття Twitter-акаунта Дональда Трампа і заборона на мовлення російського телеканалу RT у США і Великобританії, заявив в ефірі телеканалу Україна 24 народний депутат від фракції Батьківщина Сергій Соболєв.
За його словами, на світовому рівні достатньо прецедентів, коли без рішення судових інстанцій приймалися схожі рішення. Аккаунт 45-го президента США Дональда Трампа був закритий без рішення суду. Не було потрібно застосування правосуддя і в ситуації з припиненням мовлення холдингу Russia Today у Франції, Великобританії і США. Рішення приймалися на підставах, згідно з якими існує загроза безпеці.
"Я хочу навести міжнародну практику. Коли закривали Twitter президента США, то ніхто ніяких санкцій не вводив і не посилався на рішення суду. Прийняли рішення, що інформація, яку він подає, є фейковою, недостовірною, без будь-якого рішення суду – і закрили 85-мільйонну аудиторію для чинного президента США. Інші приклади – коли зникли з ефірів Франції, Великої Британії, США, більшості країн ЄС такі канали як Russia Today і багато інших. Це рішення теж ухвалювалось без будь-якого суду. Вони вважали, що йде пряме втручання у відповідні органи виборчої кампанії цих країн. Вони вважали, що це їхня безпека", - сказав Соболєв.читайте такожУ Мінкульті сказали, чи загрожує зараз каналу Наш доля 112 Україна, NewsOne і ZIK
Парламентарій також додав, що слід розділяти судовий процес, згідно з яким приймається рішення щодо телеканалів (відповідно до закону про ЗМІ) і процес, який не пов'язаний з діяльністю суду, але має відношення до сфери державної безпеки.
"Я не знаю жодного прикладу, щоб хтось оскаржив цей закон в КСУ. У кожного було право оскаржити – немає ніяких позовів, оскаржень. Тому закон діючий в кожній своїй нормі. Він передбачає позасудовий процес", - підкреслив Сергій Соболєв.
Санкції проти каналів Медведчука
- Телеканали 112, NewsOne і ZiK були заблоковані в Україні у ніч з 2 на 3 лютого після указу президента Володимира Зеленського про впровадження санкцій проти їх власника – народного депутата від Опозиційної платформи - за життя Тараса Козака, який є соратником парламентарія Віктора Медведчука.
- Зеленський своїм указом ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони, на основі якого блокується діяльність 8 юридичних осіб, пов'язаних з інформаційним мовленням телеканалів Медведчука.
- Пізніше Володимир Зеленський провів зустріч з керівниками провідних українських телеканалів, під час якої пояснив, що санкції проти каналів Медведчука не пов'язані з утиском свободи слова в Україні.
- Низка українських ЗМІ з посиланням на джерела в правоохоронних органах заявили, що існує інформація, згідно з якою у Козака є бізнес в окупованому Луганську, прибуток від якого міг йти на фінансування телеканалів 112, NewsOne і ZiK.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред