Зустріч президента США Джо Байдена і канцлерки ФРН Ангели Меркель продемонструвала, що Україна жодним чином не впливає на долю газопроводу Північний потік-2. Вашингтон і Берлін зафіксували свої розбіжності і пообіцяли врахувати інтереси Києва, але нічого не змінилося. Теоретично можливості для зупинки трубопроводу залишаються, треба боротися, проте на практиці українській державі слід готуватися до найгіршого сценарію. Про це заявив колишній посол України у Штатах і Франції Олег Шамшур.
У ефірі телеканалу Україна 24 він сказав про те, що Київ реально не впливає на долю СП-2. Перемовини Меркель і Байден принципово нічого не змінили, а їх обіцянки Києву, як і раніше, позбавлені будь-якої конкретики.
"Треба бути реалістами. Обговорення цієї проблематики на саміті Меркель і Байдена якраз показало, що вплив цього обговорення на долю "Північного потоку-2", на місце в ньому України, воно в принципі нульове. Тобто нічого не змінилося. Фактично, Німеччина і Сполучені Штати зафіксували свої розбіжності, дали якісь такі абстрактні загальні обіцянки врахувати наші інтереси... Це все чудово, але по суті нічого не змінилося", - зазначив Шамшур.читайте такожРосія тисне на Україну, а долю СП-2 треба вирішувати: у Зеленського закликали Байдена до удару
За його словами, в України все одно залишаються певні можливості для протистояння "цьому ганебному проекту". Йдеться про посилення американських санкцій проти СП-2 або ж запуск обмежень ЄС на етапі сертифікації трубопроводу. Втім, ані у Вашингтоні, ані у Берліні не демонструють готовність реалізувати такі заходи.
"Є певні можливості для завершення процесу будівництва насамперед через відновлення або посилення американських санкцій. Плюс на стадії введення або застосування законодавства ЄС, скажімо, через сертифікацію цього проекту. Але це дійсно тільки можливості. Реалізація цих можливостей залежить від бажання і волі ключових гравців. І наразі я такого бажання не бачу ані з боку насамперед Німеччини, ані з боку Сполучених Штатів, для яких відновлення трансатлантичного партнерства, відносини з Німеччиною у цьому випадку переважають", - зазначив дипломат.читайте такожБудапештського меморандуму не буде: Україна поставила жорстку умову Європі щодо запуску СП-2
Також він додав, що Україні потрібно не тільки боротися, а й готуватися до найгіршого сценарію розвитку подій.
"Це проект не економічний, а насамперед політичний. Треба готуватися до існування в реальності з "Північним потоком-2", - підкреслив Олег Шамшур.
Північний потік-2 новини
На початку червня президент України Володимир Зеленський під час зустрічі з делегацією з США закликав Захід зупинити реалізацію російського енергетичного проекту Північний потік-2. Запуск газопроводу може стати ударом по національній безпеці української держави.
Кандидат на пост канцлера ФРН Армін Лашет попередив Росію: якщо Путін використовуватиме СП-2 у якості зброї проти України, Європа відключить російський газопровід.
Глава НАК Нафтогаз Юрій Вітренко сказав, що Газпром вже запустив маховик газового шантажу Європи, вимагаючи остаточного схвалення Північного потоку-2. Минулого року росіяни зарезервували прокачування 60 мільярдів кубометрів газу, тоді як цього року тільки 40. Росія фактично шантажує ЄС: або запуск СП-2 і дешевий газ, або Москва відмовиться від повноцінного прокачування газу через українську ГТС.
Колишній глава МЗС України, дипломат Костянтин Грищенко вважає, що введення до експлуатації Північного потоку-2 можуть відкласти на 3-4 роки у тому випадку, якщо новим канцлером Німеччини стане кандидат від Партії зелених.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред