"Харківські угоди" згадали для удару по Порошенку - політолог

15 березня 2021, 13:34оновлено 15 березня 2021, 16:14
610
Екс-президент України - єдиний, хто може серйозно постраждати через розслідування СБУ за дорученням РНБО.
Порошенко
Петро Порошенко може потрапити під удар СБУ / УНІАН

Розслідування РНБО Харківських угод має на меті вдарити по екс-президенту України Петру Порошенку.

Таку думку у коментарі висловив Главреду український політолог Віктор Небоженко. За його словами, найімовірніше, ніяких кримінальних справ або посадок не буде, однак справа буде обростати політичним підтекстом.

"Головна мета - Порошенко. Завдання стоїть наступне: розколоти партію Європейська солідарність на націоналістів і "секту Порошенка", причому перші будуть змушені покинути цю політсилу, тому що Порошенко виявився одним з лідерів організації ратифікації Харківських угод. Поки що все до цього і йде", - сказав Небоженко.

За словами експерта, постраждати може і Володимир Литвин, який претендував на посаду ректора Національного університету імені Тараса Шевченка - іншим нічого не загрожує зовсім.

"Таким чином, дане рішення РНБО не являє собою великої драми. Воно покликане вирішити два завдання: з одного боку, зіпсувати життя Порошенку, з іншого – відвернути увагу від приїзду Bellingcat. Не більше того", - резюмував політолог.

Передісторія

11 березня Секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що відомство доручило Службі безпеки України вивчити процеси підписання та ратифікації Харківських угод і з'ясувати можливі факти державної зради в таких діях. В якості одного з тих, що голосували він назвав тодішнього спікера Ради Володимира Литвина, який зараз балотується на посаду ректора Київського нацуніверситету.

Через добу, 12 березня, в СБУ оголосили про початок досудового розслідування за фактами можливої наявності ознак державної зради в процесі підписання та ратифікації Харківських угод.

Що таке Харківські угоди

  • Угода між Російською Федерацією та Україною з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України ("харківські угоди") – це підписаний 21 квітня 2010 року президентом України Віктором Януковичем і президентом РФ Дмитром Медведєвим договір про продовження базування Чорноморського флоту Росії у Криму.
  • Згідно з домовленостями, з 28 травня 2017 року перебування ЧФ в Криму продовжувалося ще на 25 років – до 2042 року. Москва надала Києву номінальну знижку на газ на суму 100 доларів. Угода мала продовжуватися на наступні періоди по 5 років. Попередити про вихід одна зі сторін мусила не раніше, ніж за 1 рік.
  • Рада схвалила Харківські угоди 27 квітня 2010 року. Ухвалене рішення супроводжувалося бійкою між депутатами від влади та опозиції. Однак документ було ратифіковано - проголосували 236 парламентаріїв.
  • У 2014 році Москва в односторонньому порядку вийшла з Харківських угод, бо Крим був анексований Росією.

Кого можуть покарати за Харківські угоди

  • На даний момент СБУ веде розслідування, чи були в угоді (а також в процесі підготовки) склад злочину і ознаки держзради.
  • Стаття 80 Конституції України говорить про те, що депутати не несуть юридичної відповідальності за свої голосування. Повністю формулювання виглядає так: "Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп"
  • Крім того, відповідно до закону Про статус народного депутата України, депутати не несуть відповідальності за результати голосування в Раді та її органах (п.5 статті 10).
  • Текст Харківських угод готував, погодив і візував тодішній заступник Міністра закордонних справ Руслан Демченко, який сьогодні обіймає посаду першого заступника секретаря РНБО.
  • Незважаючи на розпочате розслідування про ратифікацію угоди, він досі перебуває в статусі "діючого", про що йдеться в самому документі на сайті Верховної Ради. Ні за президентства Петра Порошенка, ні за президентства Володимира Зеленського документ не було денонсовано.
  • Попередня угода про перебування Чорноморського флоту РФ в Криму діяла до 2017-го року. Іншими словами, на анексію Криму, що відбулася в 2014-му році, продовження угоди могло не вплинути.

Як оцінював Порошенко Харківські угоди

В інтерв'ю тоді журналісту Мустафі Найєму Порошенко заявив, що сторони повинні були врегулювати питання міжнародних взаєморозрахунків і не допустити прецеденту, коли треті країни просили б у Росії знизити ціни на постачання газу.

"І Росія, і Україна захистили свої інтереси", - сказав Порошенко.

Пізніше він назвав укладений договір "шедевром дипломатії".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти