Народних депутатів Верховної Ради VI скликання неможливо притягнути до відповідальності за голосування щодо ратифікації Харківських угод. Однак у статті 111 ККУ Державна зрада зазначено, що однією зі злочинних дій є надання допомоги іноземній організації або державі у здійсненні підривної діяльності проти України. І якщо депутати будь-яким способом надали підтримку РФ, то в такому випадку може з'явитися склад злочину, сказав експерт Українського центру політико-правових реформ Олександр Марусяк виданню Радіо Свобода.
За його словами, немає можливості притягнути парламентаріїв до відповідальності за голосування в парламенті. Стаття щодо державної зради передбачає три дії: перехід на ворожу сторону під час військових дій, шпигунство, надання іноземним державам або організаціям допомоги у підривній діяльності, спрямованій проти України.
"Отже, якщо народні депутати будь-яким способом надали Росії таку допомогу, то тут є склад злочину. У тому випадку, якщо Служба безпеки України знайде свідчення подібних дій, то зможе притягнути їх до відповідальності", - сказав експерт.
Також він додав, що у 2010 році стаття про державну зраду передбачала термін давності у 15 років, однак сьогодні такої норми немає. Тому стаття 111 може бути застосована.читайте такожКолишній спікер Ради пояснив, чому підписали договір щодо ЧФ РФ у Криму
"На сьогодні стаття про державну зраду не має терміну давності, а у 2010 році для такого складу злочину передбачався термін давності у 15 років. Тобто час ще не пішов, а формально Україна досі не денонсувала Харківські угоди", - підкреслив Олександр Марусяк.
Довідка
"Харківські угоди" – це двосторонній договір між Росією і Україною, в якому зафіксовані пункти про подальше перебування Чорноморського флоту РФ на території України у Криму. Договір було підписано 21 квітня 2010 року українським президентом Віктором Януковичем і главою РФ Дмитром Медведєвим.
Договір передбачав пролонгацію перебування Чорноморського флоту у Криму до 2042 року з 28 травня 2017 року. Згідно з домовленостями, Київ отримував від Москви знижку на газ у розмірі 100 доларів.
Парламент України ратифікував Харківські угоди 27 квітня 2010 року. Процес ознаменувався скандалом і бійкою між представниками влади і опозиції. У підсумку документ було проголосовано 236 парламентарями.
Харківські угоди на сучасному етапі
- Москва у 2014 році прийняла рішення в односторонньому порядку вийти з Харківських угод через анексію Криму Російською Федерацією.
- У ДБР України заявляли, що Харківські угоди не надавали Києву знижки на газ, тому що Москва штучно завищувала вартість палива для Києва. За даними правоохоронців, наприкінці 2008 року вартість газу становила 179,5 доларів за тисячу кубометром палива, а наприкінці 2010 року ціна на газ склала 353,33 долара за 1 тис.куб. м газу.
- Секретар РНБО Олексій Данилов 11 березня заявив, що СБУ було доручено провести перевірку щодо можливої наявності фактів державної зради в діях 236 депутатів Ради VI скликання, які проголосували за ратифікацію угоди.
- 12 березня у СБУ заявили про початок досудового розслідування. Спецслужба перевіряє обставини підписання Харківських угод та їх схвалення Верховною Радою. Відкрито кримінальне провадження проти державних службовців, причетних до роботи над угодою.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред