Те, що сталося з явкою на місцевих виборах, цілком можна пояснити чисто психологічним ефектом. Такі речі добре відомі - після великого спалаху активності і великої віри, коли очікування не виправдовуються, настає абсолютно прогнозований і дуже жорсткий відкат. Так відбувалося завжди, як в Україні, так і в інших країнах світу.
Так сталося і зараз - після того, як велика маса людей півтора роки тому спочатку повірила Володимиру Зеленському на президентських виборах, а потім, на парламентських, повірила ще й його партії, зараз настало загальне розчарування. Саме тому безліч людей не пішли на вибори, тому що у них немає віри в те, що ще можна щось змінити.
читайте такожМісцеві вибори послужать початком проблем для ЗеленськогоЦе - перший і головний фактор низької явки.
Крім того, вплинув і коронавірус. Багато його остерігаються і побоюються, хоча, за спостереженнями, саме люди старшого віку, які і повинні були його боятися більше за інших, насправді домінували на дільницях. Замість цього не прийшла молодь, безліч людей середнього віку, що істотно вплине на результати.
Ще один важливий момент - навколо цих виборів було стільки істерики, яка просто перегріла настрої виборців. Це теж психологічний фактор, який зіграв свою роль.
І це - потужний ляпас Зеленському, який свято вірив у те, що зуміє підтягнути свого виборця і запустив, відверто кажучи, незаконну і дурну акцію з опитуванням. Це також розчарувало вирорців, тим більше, що до цих скриньок з опитуванням навіть з його "братства" мало хто підходив. Зеленському так і не вдалося привести своїх людей, адже на вибори прийшли безпосередньо ті, хто був мобілізований партіями.
читайте такожОпитування Зеленського-повний провалРік тому Зеленський і компанія невипадково розігнали ЦВК і підібрали туди людей, не дуже готових до такої роботи. Відповідно, причиною всіх проблем на цих виборах став разючий непрофесіоналізм. Масово сфальсифувати вибори і не потрапити в скандал зараз дуже важко, але саме через це могли затримувати дані по явці, щоб по-тихому підкоригувати результати хоча б на якихось окремих дільницях.
Тарас Чорновіл, політичний аналітик, експерт з питань міжнародної політики, колишній народний депутат України, спеціально для головреда
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред