Судячи з даних екзит-полів, вже можна зробити перші висновки з результатів місцевих виборів.
Висновок №1
Поразка "слуг народу". Точний масштаб їх катастрофи буде зрозумілий після підсумкового підрахунку голосів, але вже зараз видно, що для партії президента все дуже сумно. У найбільших містах кандидати від Зе на мера навіть не вийшли у другий тур. А по партсписках "слуги" йдуть на 3 місці і нижче.
Типова картина для міськради така: на першому місці локальна партія мера, на другому – ОПЗЖ або Євросолідарність залежно від регіону (а подекуди вони і на першому місці). І лише потім йдуть "слуги".
Є винятки - в основному в Центральній Україні, де в ряді обласних центрів "слуги" отримали хороший результат (але і тут у них відкусили багато партії начебто за майбутнє і місцеві проекти). Тобто, якщо екстраполювати на можливі вибори в Раду, то "слуги" стають лише третьою партією в країні, поступаючись і ОПЗЖ, і Євросолідарності.
Висновок №2
ОПЗЖ. Для цієї партії головними конкурентами в її базових регіонах були по-перше, партії мерів. По-друге "слуги народу". За підсумками кампанії можна зробити висновок, що "слуг" Опплатформа на південному сході з'їла. З партіями мерів було складніше і в багатьох містах партії мерів вийшли в лідери, але результат їх гірший, ніж на минулих місцевих виборах. Практично ніде вони не отримали більше 50%. Тобто міськраду вони самостійно контролювати не зможуть.
читайте такожМісцеві вибори стануть початком проблем для ЗеленськогоА ОПЗЖ взяли досить пристойний відсоток і тому можуть претендувати на входження в більшість у міськраді. Ну і великим успіхом для партії став вихід у другий тур їх кандидатів в Одесі і, особливо Києві. Що ще раз показує важливість особистості, на яку робиш ставку.
Висновок №3
Євросолідарність за останніми даними показує непоганий результат на Західній Україні і, подекуди в центрі, закріплюючи положення партії номер 1 на промайданівському фланзі. Ще рік тому Порошенко здавався збитим льотчиком і без п'яти хвилин сидільцем в СІЗО. Але нерішуча політика Зеленського і його постійні коливання дозволили Порошенку відновити свої сили. До слова, побічним наслідком зростання рейтингу ЄС стала утилізація дрібніших націоналістичних партій.
Якщо на минулих виборах Свобода була представлена в місцевих радах не тільки західної, а й Центральної України, то тепер її виборець перетік до Порошенка і по суті "свободівці" знову повернулися до свого початкового статусу регіональної партії Західної України.
Висновок №4
читайте такожПроголосували? Значить, вас "зробили разом"Локальні партії показали хороший результат. Але є два нюанси. У більшості випадків вони не зможуть самостійно сформувати більшість у міськраді та облраді. Потрібно буде працювати з загальнонаціональними партіями.
По-друге, якщо говорити про перспективу парламентських виборів, то ситуація для них складна. Тому що наступну Раду обиратимуть за пропорційною системою і місцеві еліти не зможуть як раніше просувати своїх людей по мажоритарці. Їм потрібно буде вливатися в загальнонаціональні партії.
Висновок №5
З урахуванням всього описаного вище головний політичний тренд сезону зрозумілий - країна повертається до протистояння двох полярних сил – партії війни і партії миру представлених зараз Євросолідарністю і ОПЗЖ. Не можна сказати, що перспективи у "третьої сили", яка представлена зараз "слугою народу", нульові. Звичайно ні. Тим більше, що місцеві вибори якраз їх прихильники, в основному, і проігнорували, розчарувались в зелених кумирах (звідси і низька явка).
Але для того, щоб "слугам" повернути довіру, потрібно багато чого зробити і поміняти. Але в це віриться насилу. І, не виключено, що нішу займе вже інша політична сила з іншими лідерами.
Що стосується перспектив дострокових виборів в Раду, то місцеві вибори показали - шансів для "слуг народу" немає. А значить по своїй добрій волі Зеленський на них не погодиться. Але політична слабкість Зе-команди, що проявилася на цих виборах, створює спокусу для інших гравців організувати тиск на президента, щоб він погодився на розпуск Ради не з доброї волі.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред