Володимир Зеленський має намір у день виборів в Україні на виборчих дільницях провести опитування, поставивши українцям "п'ять важливих питань". Однак у президента немає жодного ефективного механізму, який би дозволив знайти результатам цього опитування ефективне застосування. Оскільки абсолютно незрозумілий статус цього опитування. Якби в Україні існував механізм референдуму, тоді інша справа, адже в країнах, де такий механізм є, відповідь громадян має юридичну силу.
Більше того, в історії з анонсованим опитуванням є всі ознаки того, що президент Зеленський порушив закон. Адже згідно з законом, втручатися у виборчий процес і вчиняти такого роду дії на виборчих дільницях не можна. Тим більше, заявляти про проведення опитування в такий короткий термін, коли у нас, по суті, залишився один тиждень до виборів.
Не кажу вже про порушення правила, що свідчить про те, що жодна посадова особа (а президент є такою) не має права вчиняти дії, які дадуть преференції одній із партій – політичній силі самого президента, тобто Слузі народу. Але ж логіка Зеленського, коли він оголошує про проведення такого роду опитування, в першу чергу, зводиться до того, щоб підвищити явку свого електорату.
Крім того, подібне опитування матиме "ефект наказу". Подібну практику не раз можна було спостерігати на виборах в Україні, коли той чи інший кандидат здійснює анкетування громадян, імітуючи таким чином, що громадяни дають йому наказ. Тобто, коли у виборців цікавляться, чи потрібно робити що-небудь, самі виборці сприймають це як передвиборчу обіцянку. Але в 99,9% випадків це не більше ніж передвиборчий трюк, тому що за всю історію не було нікого, хто б взяв бажання виборців до уваги і зробив їх програмою своїх дій. Якщо у нас не виконуються навіть прямі обіцянки, які дають кандидати напередодні виборів, то немає сенсу чекати чогось більшого від опитування. Результати опитувань – це не більше ніж результати опитувань.
читайте такожНавіщо Зеленському гра в "5 важливих питань" в день виборівДо того ж, якщо президенту, який вже більше року перебуває при владі, знадобиться думка громадян, то – вибачте – для цього існують соціологічні компанії та експерти, які можуть йому повідомити, що думають громадяни з того чи іншого питання з точністю до 99%.
Що стосується суті питань, які влада хоче поставити на виборчих дільницях…
Перше – про довічне ув'язнення корупціонерів: не потрібно бути семи п'ядей у лобі, щоб зрозуміти, що громадяни хочуть покарання корупціонерів. Причому якби замість довічного ув'язнення пропонувався розстріл або страта через повішення, результат був би позитивним.
Друге питання – про створення вільної економічної зони на Донбасі. Це повний треш! Хіба простий громадянин може зрозуміти, про що мова... "На Донбасі" – це де: в окупованій зоні чи ні? Якщо в окупованій – хіба президент власними зусиллями може створити там вільну економічну зону? Якщо мається на увазі її створення на тій частині Донбасу, яка підконтрольна Україні, то – навіщо? Хіба в Україні не було вільних економічних зон, і хіба вони довели свою ефективність?
Це все – тупа цинічна і безпринципна передвиборча маніпуляція.
Очевидно, президент розуміє, що на майбутніх місцевих виборах у його політичної сили нерадісні перспективи: рейтинг падає, в чимало місцевих рад Слуга народу заходить не в більшості, в деяких містах вони навіть не подолають прохідний бар'єр, а також немає жодного обласного центру, де б у "слуг народу" був кандидат, що реально претендує стати мером – скрізь перемагають кандидати від інших партій. Розуміючи, що гряде велика і хвороблива поразка, президент вирішив втрутитися і здійснити передвиборний трюк. Очевидно, йому підказали не дуже розумні радники, як знайти "чарівну кнопку" і підвищити шанси Слуги народу на максимальний результат.
Вся ця затія з опитуванням виглядає дуже недобре і з точки зору здорового глузду, і з точки зору етики, і з точки зору політичної компетентності.
Більше того, судячи з реакції простих громадян, ідея з опитуванням викликала у них подив або обурення. Тому результат її буде прямо протилежним тому, на який розраховують в команді президента: аж надто очевидні дії політичного афериста, який намагається знайти спосіб обдурити громадян.
Сергій Гайдай, політтехнолог, директор зі стратегічного планування агентства Гайдай.Ком, спеціально для Главреда
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред