Здивує навіть місцевих: чому на Львівщини одночасно існували два обласні центри

10 травня 2025, 13:27
99
У середині ХХ століття на території сучасної Львівщини майже два десятиліття існувала окрема Дрогобицька область із власним обласним центром.
Здивує навіть місцевих: чому на Львівщини одночасно існували два обласні центри
Історія України - чому на Львівщини одночасно існували два обласні центри / Колаж Главред, фото: УНІАН, скріншот із відео

Про що йдеться у матеріалі:

  • Коли Дрогобич був обласним центром
  • Чому Дрогобич перестав бути обласним центром

Упродовж 1939–1959 років на території сучасної Львівщини, крім Львівської області із центром у Львові існувала окрема адміністративна одиниця — Дрогобицька область, зі своїм центром у місті Дрогобич.

Главред з'ясував, чому в межах сучасної Львівщини було 2 обласні центри.

відео дня

"Дрогобицька область — адміністративна одиниця на території УРСР у 1939—1959 роках, з центром у місті Дрогобич", — пояснює доктор історичних наук Микола Литвин, передає Інститут історії НАН України.

Як і чому з’явилася Дрогобицька область

Дрогобицьку область було офіційно створено 4 грудня 1939 року після приєднання Західної України до складу УРСР. Її поява стала результатом радянської адміністративної реформи, спрямованої на повну інтеграцію новоприєднаних земель у радянську систему управління.

"На момент утворення область охоплювала понад 1100 населених пунктів, включаючи великі міста — Дрогобич, Стрий, Борислав, Самбір, Трускавець, Моршин", — наводить дані депутат обласної ради Михайло Ваврин.

Адміністративний центр Дрогобич став другим "обласним містом" на території, яку ми нині вважаємо Львівською областю.Область межувала з Польщею, Закарпатською, Івано-Франківською та Львівською областями, а її загальна площа становила 9,6 тис. км². Станом на 1956 рік тут проживало близько 853 тисяч осіб.

Історія Дрогобицької області

У повоєнні роки Дрогобицька область зазнала численних демографічних змін. За словами історика Миколи Литвина, за період 1940–1951 років було депортовано понад 30 тисяч осіб — українців, поляків і німців — у віддалені регіони СРСР: Одеську, Донецьку, Миколаївську, Херсонську області.

"З іншого боку, з території Польщі до Дрогобицької області було переселено понад 23 тисячі українців з Надсяння", — додає історик.

У 1945 році до Польщі було вивезено ще близько 120 тисяч поляків з Дрогобицької області.

Економіка Дрогобицької області

Незважаючи на політичні виклики, регіон швидко розвивався. У роки існування Дрогобицької області тут було запущено потужні промислові об'єкти:

• Стебницький калійний комбінат

• Роздольський сірчаний комбінат

• Жидачівський картонно-паперовий комбінат

• Миколаївський цементний завод

"Трускавець у той час набув статусу бальнеологічного курорту загальнодержавного значення", — зазначає Михайло Ваврин.Це була урбанізована область, де активно розвивалися нафтова, харчова, легка та деревообробна промисловість.

Дивіться відео популярної блогерки _ellevika про приєднання Дрогобицької області до Львівської:

Чому ліквідували Дрогобицьку область

21 травня 1959 року Дрогобицька область була офіційно ліквідована і приєднана до Львівської області. Причини цього рішення досі викликають суперечки.

"Основною причиною ліквідації послужив суб'єктивний, не обґрунтований на економічних розрахунках волюнтаристський підхід тодішнього керівництва СРСР та УРСР до розвитку регіону", — наголошує поет та публіцист Анатолій Власюк у матеріалі для газети "День".

Це об’єднання не виправдало сподівань. Львівщина після цього не зазнала очікуваного індустріального зростання ні в промисловості, ні в аграрному секторі.

Забута, але не зникла з пам’яті

Хоча Дрогобицької області офіційно вже не існує понад 60 років, вона залишила значний слід в історії регіону.

"Дрогобицької області на карті України не існує. Поки що. Хоча вона була майже двадцять років (з 1939-го до 1959-го). Нині вона є складовою частиною Львівської області", — пише поет та публіцист Анатолій Власюк, автор публікацій у газеті День.

Що відомо про Анатолія Власюка

Анатолій Власюк — український журналіст, письменник і громадський діяч, відомий своєю активною позицією у сфері освіти та культури. Народився 10 липня 1960 року на Львівщині. Закінчив філологічний факультет Дрогобицького державного педагогічного інституту. Працював учителем, журналістом. Відомий своїми публікаціями та активною громадською позицією.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти