
Ви дізнаєтесь:
- Чому в Україні старше покоління іноді Другу Світову називає Великою Вітчизняною війною
- Що вказує на те, що 9 травня як День перемоги не є українським святом
9 травня як так званий День перемоги донедавна було великим святом в Україні. Лише у 2016 році замість нього 9 травня встановили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, а з 2024 року цю дату в Україні приурочили до святкування Дня Європи.
Главред дізнався, чому раніше важливе в Україні свято перестали святкувати та чи взагалі було воно колись насправді українським.
Як розповів Главкому історик Олександр Алфьоров, у межах великої Другої світової війни існувало дуже багато різних воєн. У тому числі у червні 1941 року розпочалася німецько-радянська війна, коли Німеччина напала на СССР. І закінчилась ця так звана Велика Вітчизняна війна разом із іншими війнами 8-9 травня 1945 року.
Проте Друга Світова війна тривала, і наші вояки, в тому числі, які перебували в різних арміях, воювали ще проти Японії, на території Китаю, Манджурії. Як відомо, остаточно Друга Світова війна закінчилася лише 2 вересня 1945 року.
Однак в СРСР не зважали на це і вирішили започаткувати так званий День перемоги 9 травня, наділивши його особливим символізмом.
Та які ще факти вказують на те, що День перемоги не є українським святом? Слід зазначити, що українці боролися за власну свободу, а не за імперські амбіції Росії. Під час Другої світової війни мільйони українців були змушені воювати у складі Червоної армії, але також і сотні тисяч українців боролися за незалежність у лавах УПА.
Крім цього після 1945 року Україна не здобула незалежність. Навпаки ж, відбулося посилення репресій, депортацій, масових арештів, винищення української інтелігенції, руйнування сільського господарства через колективізацію. Тому для українців так звана "перемога" СРСР не означала кінець страждань.
Сьогодні ж так званий День перемоги для українців став історичним минулим. У 2025 році в Україні будуть згадувати усіх жертв Другої світової війни у День пам'яті та примирення 8 травня, без зайвого "побєдобєсія", яке зараз продовжує культивувати країна-агресорка Росія.
Читайте також:
- Історики розсекретили справжню першу назву Дніпра: як місто називалось спочатку
- Де в Україні поховані одразу два Папи Римські: історик розкрив маловідомі місця
- Здивує багатьох: як українці називали один одного 100 років тому
Хто такий Олександр Алфьоров?
Олександр Алфьоров - український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України, майор ЗСУ, пише Вікіпедія.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред