
Про що йдеться у матеріалі:
- Як раніше називалося Дніпро
- Скільки назв було в міста Дніпро
Місто Дніпро має набагато давнішу і багатшу історію, ніж вважають багато хто. Команда істориків YouTube-проєкту "ШІУ" провела ретельне дослідження і розповіла, як насправді називалося місто раніше.
Главред з'ясував, як у давнину називали Дніпро.
Хто заснував Дніпро
Українські історики пояснили, що міф про заснування Дніпра Катериною ІІ є лише імперською вигадкою.
"Катеринослав був заснований на місці козацької слободи, яка носила назву Кошові хутори", — розповідають фахівці.
За їх словами, так звана "освоєння нових територій" супроводжувалась спаленням старих міст і заснуванням нових російських поселень на їхньому місці.
Історики наголошують, що місцевість біля сучасного Дніпра була важливим стратегічним пунктом ще за часів Київської Русі. На Монастирському острові вже у IX столітті княжі дружини зупинялися для відпочинку перед походами на південь.
"Тут у 870 році був збудований монастир, можливо, на честь святого Андрія Первозваного", — повідомляють дослідники.
Яка стара назва Дніпра
Згідно з дослідженнями академіка Бориса Рибакова, саме на території сучасного Дніпра розташовувалось давньоруське місто Пересічень.
Воно було одним із головних центрів уличів — руського племені, яке активно торгувало з Київською землею та кочівниками-печенігами.
"Тут колись існувало велике, потужне торговельне місто, яке ще й слугувало базою для руської армії", — пояснюють історики.
Таким чином, справжньою першою назвою території, де сьогодні стоїть Дніпро, було місто Пересічень.
Дивіться відео про те, яка перша назва Дніпра:
До цього висновку приєднується і директор Інституту розвитку Дніпра Олександр Поль у колонці для NV.
"Дніпро має надзвичайно багату історію, і Катерині разом із Потьомкіним вибирати назву після завоювання цієї території було б з чого. В межах міста існувало з IX по XIII сторіччя місто Пересічень — столиця руського племені уличів", - наголошує він.
Скільки назв було в міста Дніпро
Також експерт Володимир Панченко акцентує увагу на існуванні десятків населених пунктів у межах майбутнього Дніпра.
"До зруйнування Запорізької Січі виникало і зникало більше десятка міст, фортець, слобід, зимівників, хуторів і навіть монастир-фортеця. Самар, Кам'янка, Таромське, Половиця, Обухівка, Кодак, Монастирськ", - додає Панченко.
За словами Панченка, найбільше шансів стати "прародителем" сучасного Дніпра мали міста Самара та Новий Кодак. В останньому, наприклад, проживало 5000 мешканців, і саме там розмістили імператрицю Катерину ІІ під час її подорожі у 1787 році.
Коли Дніпро називалося Новоросійськом
У подальшій історії місто кілька разів змінювало назву. У 1798 році імператор Павло І перейменував Катеринослав у Новоросійськ, але вже у 1801 році Олександр І повернув попередню назву. Під час визвольних змагань 1918–1921 років місто мало неофіційну назву Січеслав. Після перемоги більшовиків планувалося назвати його Краснодніпровськом, Ленінославом або Металістом.
Остаточне радянське найменування Дніпропетровськ пов'язане із прізвищем більшовика Григорія Петровського. А вже у 2016 році, відповідно до Закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні", місто офіційно отримало сучасну назву — Дніпро.
Вам також може бути цікаво:
- Зовсім не так, як зараз: історик пояснив, як українці їли сало в 17 столітті
- Розсекречено другу назву Дніпра: історик розповів, як річка називалась спочатку
- Секрет про який мовчали - розкрито: який був реальний курс долара в СРСР
Що відомо про Володимира Панченка
Володимир Панченко — український економіст, громадський діяч і підприємець, директор Інституту економічних і суспільних досліджень імені Олександра Поля з 2015 року.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред