Стоматит - це запалення або біль у роті. Біль може бути на щоках, яснах, внутрішній стороні губ або на мові.
Двома основними формами стоматиту є герпетичний стоматит, також відомий як герпес, і афтозний стоматит, також відомий як виразкова хвороба.
Що викликає стоматит?
Інфекція вірусу простого герпесу 1 (ВПГ-1) викликає стоматит герпесу. Це частіше зустрічається у маленьких дітей у віці від 6 місяців до 5 років. У людей, які зазнали впливу ВПГ-1, може розвинутися герпес в більш пізньому віці через вірус. ВПГ-1 споріднений ВПГ-2, вірусу, що викликає генітальний герпес, але це не той же вірус.
Афтозний стоматит може являти собою одну або групу невеликих ямок або виразок на щоках, яснах, внутрішній частині губ або на язику. Це частіше зустрічається у молодих людей, найчастіше у віці від 10 до 19 років.
Афтозний стоматит не викликається вірусом і не заразний. Замість цього, він викликаний проблемами з гігієною порожнини рота або пошкодженням слизових оболонок. Деякі причини включають:
- сухі тканини від дихання через рот через закупорку носових ходів
- невеликі травми через стоматологічні роботи, випадкового укусу щоки або інших травм
- гострі поверхні зубів, зубні скоби, зубні протези або ретейнери
- глютенова хвороба
- харчова чутливість до полуниці, цитрусових, кави, шоколаду, яєць, сиру або горіхів
- алергічна реакція на певні бактерії в роті
- запальні захворювання кишечника
- аутоімунні захворювання, які атакують клітини в роті
- ВІЛ / СНІД
- ослаблена імунна система
- дефіцит вітаміну B-12, фолієвої кислоти, заліза або цинку
- певні ліки
- стрес
Симптоми стоматиту
На герпетичний стоматит зазвичай вказують множинні пухирі, що виникають на:
- яснах
- щоках
- язиці
- кордоні губ
Пухирі можуть ускладнювати або завдавати болю при прийомі їжі, питті або ковтанні. Зневоднення є ризиком, якщо пити некомфортно. Також можуть виникати слинотеча, біль і набрякання ясен. І герпес також може викликати дратівливість.
Якщо ваша дитина гнівається та не їсть і не п'є, це може бути ознакою того, що у неї скоро почнеться герпес.
Ще одним симптомом інфекції ВПГ-1 є лихоманка, яка може досягати 40 ° C. Лихоманка виникає за кілька днів до появи пухирів. Після того, як бульбашки луснуть, на їх місці можуть утворитися виразки. Можуть виникнути вторинні інфекції. Вся інфекція триває від семи до 10 днів.
Афтозний стоматит - це круглі або овальні виразки з червоною запаленою облямівкою. Центр зазвичай білий або жовтий. Більшість виразок маленькі і овальні, гояться протягом одного-двох тижнів без утворення рубців. Більші виразки неправильної форми можуть виникнути при великій травмі, і на їх загоєння йде шість або більше тижнів. Вони можуть залишити шрами в роті.
У літніх людей може розвинутися те, що називається "герпетиформною" виразкою. Вірус HSV-1 не викликає їх. Герпетиформні виразки крихітні, але зустрічаються групами від 10 до 100. Вони гояться протягом двох тижнів.
Як лікувати стоматит?
Лікування буде залежати від типу вашого стоматиту.
Лікування герпетичного стоматиту
Противірусний препарат ацикловір може лікувати герпетичний стоматит. Прийом цього препарату може скоротити тривалість інфекції.
У маленьких дітей є ризик зневоднення, тому давайте їм пити достатньо рідини. Рекомендується рідка дієта з некислих продуктів і напоїв.
При сильному болі можна використовувати місцевий лідокаїн. Лідокаїн викликає оніміння в роті, тому може викликати проблеми з ковтанням, опіки або задуха. Його слід використовувати з обережністю.
Інфекція HSV-1 може перерости в інфекцію очей - герпетичним кератокон'юнктивітом. Це серйозне ускладнення, яке може привести до сліпоти. Негайно зверніться за лікуванням, якщо ви відчуваєте біль в очах, нечіткий зір або виділення з очей.
Лікування афтозного стоматиту
Афтозний стоматит зазвичай не важкий і не потребує лікування. Якщо біль значний або виразки більше, можна застосовувати креми для місцевого застосування з бензокаїном або іншим знеболюючим.
При великих спалахах можуть бути призначені ліки або пероральні стероїдні препарати. Вони використовуються рідко і тільки при складних виразках. Іноді виразки випалюють за допомогою дебактерола або нітрату срібла.
Виразки, які довго гояться, або виразки, що супроводжуються постійною лихоманкою, потребують медичної допомоги. Виразки, які повертаються знову і знову, можуть вказувати на більш серйозне захворювання або вторинну інфекцію. Поговоріть з лікарем, якщо у вас регулярно з'являються виразки.
Які перспективи?
Якщо у вас є виразки в роті, важливо визначити тип виразок, щоб знати, як лікувати і запобігати їх поширенню. Якщо у вас герпес або герпетичний стоматит, не діліться чашками або посудом з людьми під час спалаху. Вам також слід уникати цілування людей.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред