Рослинні олії є звичайним продуктом, які часто використовують при приготуванні їжі, наприклад, при обсмажуванні овочів, приготуванні соусів, поливанні піци і змащування пасти.
Оливкова олія і рослинні масла - одні з найпопулярніших рослинних олій, що використовуються у всьому світі, кожне з яких має унікальні характеристики.
У цій статті Главред розглядає відмінності між оливковою і рослинною олією, в тому числі їх найкращі використання, смак, харчування та потенційну користь для здоров'я.
Відмінності між оливковою і рослинною олією
Оливкова і рослинна олія розрізняються за способом їх приготування, способами використання в кулінарії, ароматизаторами і живильним складом.
Нижче наведені деякі з основних відмінностей між ними:
Оливкова олія | Рослинна олія | |
Джерело | Пресовані оливки | Суміш жирів з різних рослинних джерел: соняшник, кукурудза, канола, соя і сафлор |
Застосування | Заправка для салатів, тушкування, обмакування хліба | Смаження, випічка |
Вміст вітамінів і мінералів | Вітаміни К і Е в великих кількостях містяться в сортах екстра вірджин | Залежить від масляної суміші, але зазвичай після обробки зберігає мінімальні сліди поживних речовин |
Високий вміст антиоксидантів | ТАК | НІ |
Високий ступінь обробки | НІ | ТАК |
Температура горіння | 200 С | 205 С |
Обробка і аромат
Після екстракції рослинних масел їх зазвичай очищають хімікатами і нагрівають, щоб видалити домішки і продовжити термін їх зберігання. Чим більше обробляється масло, тим менше в ньому поживних речовин і менше смаку.
Це стає очевидним при порівнянні мінімально обробленої оливкової олії першого холодного віджиму, яка має виразний оливковий смак, з рослинною, яка має загальний нейтральний смак.
Оливкову олію отримують тільки з пресованих оливок, причому оливкова олія першого холодного віджиму є найменш обробленою версією.
Навпаки, рослинну олію отримують шляхом змішування масел з різних джерел, таких як рапсове, бавовняне, соняшникове, соєве, кукурудзяне та сафлорове. Таким чином, потрібна додаткова обробка для видалення домішок і створення суміші з нейтральним смаком.
Живлення
Ступінь обробки масла впливає не тільки на його смак, але і на його поживний склад.
У той час як оливкова і рослинна олія містять ненасичені жирні кислоти, оливкова олія містить більшу кількість мононенасичених жирів, таких як олеїнова кислота, лінолева кислота і пальмітинова кислота. Рослинна олія містить в основному поліненасичені жири омега-6, сказано в дослідженні, опублікованому на сайті Національної медичної бібліотеки США.
Було виявлено, що мононенасичені жири мають протизапальну дію і корисні для здоров'я серця, тоді як поліненасичені жири омега-6 можуть надавати прозапальні дію і шкодити здоров'ю серця при надмірному вживанні, повідомляється в Інтернаціональному журналі молекулярних наук.
Також варто відзначити, що чим більше очищається масло, тим менше мікроелементів і корисних сполук воно зберігає.
Оливкова олія першого віджиму - найменш оброблений тип оливкового масла - вона багата антиоксидантами і протизапальними сполуками, такими як токофероли, каротиноїди і поліфеноли. Мінімально рафінована оливкова олія також містить деякі поживні мікроелементи, такі як вітаміни E і K.
З іншого боку, процес очищення, який використовується для виробництва рослинної олії, руйнує живильні мікроелементи, антиоксиданти і корисні рослинні сполуки, включаючи токофероли, фітостерини, поліфеноли і кофермент Q, сказано в Європейському журналі ліпідної науки і технологій.
Схожість між оливковою і рослинною олією
Суміші оливкової і рослинної олії зазвичай мають однакову температуру горіння, близько 205 ° C. Точка горіння масла - це температура, до якої його можна нагріти до того, як жир почне розпадатися на гліцерин і вільні жирні кислоти.
Як і рослинне масло, деякі види оливкової олії піддаються глибокій переробці, в тому числі макухи. Цим типам не вистачає мікронутрієнтів, а також характерного смаку, який ви отримуєте від оливкової олії першого віджиму.
На етикетці рафінованого оливкового масла немає написів "перший віджим" або "холодний віджим", що вказує на їх більш високий ступінь обробки. Таким чином, простий спосіб переконатися, що ви взяли з полиць масло з насиченим смаком, яке також зберігає деякі поживні речовини, - це пошукати ці фрази.
Яка олія корисніше?
Оливкова олія, особливо першого холодного віджиму, відноситься до найменш опрацьованих кулінарних олій на полицях магазинів. Це означає, що воно зберігає більшість антиоксидантів, вітамінів і мінералів.
Наприклад, антиоксиданти і поліфенольні сполуки в оливковій олії були ретельно досліджені на предмет їх користі для здоров'я серця, говориться в дослідженні, опублікованому в журналі Nutrients.
З іншого боку, рослинне масло піддається значній обробці, щоб нейтралізувати його смак і змішати кілька видів рослинних олій. Це означає, що воно містить мінімум корисних поживних речовин, а калорії залишаються порожніми.
Заміна рослинної олії оливковою також може принести користь здоров'ю мозку.
Одне дослідження показало, що заміна рослинного масла оливковою олією першого віджиму покращує когнітивні функції у літніх людей, сказано в журналі "Translational medicine".
Якщо ви вирішите вживати олії, оливкова олія першого холодного віджиму буде набагато кориснішою для здоров'я, ніж більшість рослинних масел і сумішей рослинних масел.
Що в підсумку?
І рослинне масло, і оливкова олія широко використовуються в кулінарії.
У той час як оливкову олію отримують з оливок і, як правило, рідше обробляють, рослинна олія зазвичай являє собою суміш декількох рослинних масел і піддається глибокій переробці з отриманням продукту з нейтральним смаком.
При переробці рослинної олії в ній не вистачає багатьох корисних для здоров'я мікроелементів і рослинних сполук, які в іншому випадку можуть бути виявлені в рослинах, з яких воно добувається.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред