Як повернути смак після зараження: вчені пропонують заново "навчити" нюх

20 липня 2021, 13:00
73
Деякі люди продовжують страждати від симптомів ще довгий час після зараження вірусом.
коронавірус
Метод, який називається навчанням нюху, може допомогти людям, які перенесли Covid, відновити їх почуття. / Daniel Foster / flickr.com/

Коли пандемія вибухнула вперше, всі зосередилися на симптомах нового, постійного кашлю і лихоманки. Але через кілька місяців після безпрецедентної глобальної події, в травні 2020 року, країни офіційно додали втрату запаху і смаку до списку зареєстрованих симптомів, оскільки ставало все більш очевидним, що це вірна ознака вірусу.

У той час як більшість випадків Covid залишаються легкими, і пацієнти одужують самостійно, деякі люди продовжують страждати від симптомів ще довгий час після зараження вірусом, що стало називатися "тривалим Covid", пише Express.co.uk.

За оцінками програми Zoe Covid Tracker, близько 12 відсотків пацієнтів з коронавірусом страждають від симптомів більше 30 днів.

читайте такожВакцинація від коронавірусу: в Україні скасували запис на щеплення через додаток "Дія"

В цілому один з 200 повідомив про вплив вірусу, що триває більше 90 днів.

Втрата нюху-це один із симптомів, який, як відомо, зберігається, і приблизно кожен п'ятий чоловік продовжував помічати зниження нюху через вісім тижнів після зараження Covid.

Хоча це може здатися нешкідливим, відсутність можливості спробувати насправді багато забирає у життя і може дуже засмучувати людей, які страждають тривалим сном.

Як повернути смак після зараження

Одне дослідження показує, що метод, який називається навчанням нюху, може допомогти людям, які перенесли Covid, відновити їх почуття.

Дослідження, опубліковане в квітні університетом Східної Англії (UEA) спільно з багатьма іншими глобальними університетами, показало, що навчання нюху є набагато більш ефективним методом відновлення нюху, ніж кортикостероїди.

Це ліки, що використовується для зменшення запалення в організмі.

Тренування нюху включає в себе вдихання як мінімум чотирьох різних запахів два рази на день протягом декількох місяців.

Це означає запах легко впізнаваних, знайомих запахів, таких як апельсин, м'ята, часник або кава.

Вважається, що це набагато ефективніше відновлює нюх після його втрати.

Експерт зі зниження нюху професор Карл Філпотт з Норвічської медичної школи UEA пояснив: "кортикостероїди - це клас препаратів, що знижують запалення в організмі. Лікарі часто призначають їх для лікування таких станів, як астма, і вони розглядаються як терапевтичний варіант при втраті запаху, викликаної COVID-19. Ми виявили, що існує дуже мало доказів того, що кортикостероїди допомагають при втраті запаху. І оскільки вони мають добре відомі потенційні побічні ефекти, ми радимо не призначати їх як лікування поствірусної втрати запаху".

Побічні ефекти стероїдів включають затримку рідини, високий кров'яний тиск і проблеми з перепадами настрою і поведінкою.

Професор Філпотт також зазначив, що більшість людей, які втратили нюх в результаті вірусу, відновлюють нюх "спонтанно", але зазначив, що навчання нюху може допомогти в цьому.

Він додав: "Це дешевий, простий і не має побічних ефектів варіант лікування різних причин втрати запаху, включаючи COVID-19. Його мета полягає в тому, щоб допомогти відновленню на основі нейропластичності - здатності мозку реорганізуватися, щоб компенсувати зміни або травми".

Це не єдине дослідження, яке передбачає, що навчання нюху працює, і кілька інших, повторених за останні 10 років, припускають, що постійне короткострокове вплив запахів може допомогти людям відновити його, особливо тим, хто втратив почуття в результаті поширені віруси.

На більш оптимістичній ноті професор додав, що дослідження показують, що 90 відсотків людей, які втрачають нюх через Covid, повністю одужують протягом шести місяців.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти