Згідно з новим дослідженням, представленим на Європейському та Міжнародному конгресі з ожиріння 2020 року, продукти з високим ступенем переробки, що містять жир, сіль, цукор і крохмаль, можуть викликати передчасне старіння.
За інформацією Insider, дослідження показало, що вживання не менше трьох порцій обробленої їжі в день пов'язано з більш короткими теломерами, хромосомними структурами, які відзначають біологічне старіння, що пов'язано з більш високим ризиком хронічних захворювань.
Дослідники з Університету Наварри в Памплоні, Іспанія, вивчили зразки ДНК і харчові звички 886 учасників віком від 20 років і старше, середній вік яких становив 67 років, в рамках дослідження 2008 року.
Вони виявили, що вірогідність браку теломер майже в двічі вище у людей, які їли три або більше порцій обробленої їжі в день, в порівнянні з тими, хто їв менше двох порцій на день.
Ризик також збільшувався навіть з невеликою кількістю обробленої їжі кожен день. Згідно з даними, учасники, які їли дві-три порції в день, демонстрували на 29-40% більший ризик коротких теломер, ніж ті, хто їв менше двох.
Теломери допомагають стабілізувати наші хромосоми і ДНК. З віком клітини діляться, і теломери стають коротшими. Стрес, запалення і неправильне харчування можуть прискорити цей процес старіння.
Більш короткі теломери пов'язані з підвищеним ризиком вікових захворювань, таких як рак і діабет 2 типу.
Дослідники також виявили, що ультраперероблені продукти пов'язані з такими проблемами, як депресія (особливо серед людей, які не займалися спортом), високий кров'яний тиск і ожиріння. І є великі попередні докази зв'язку оброблених харчових продуктів з поганими наслідками для здоров'я.
Учасники дослідження, які їли більше оброблених харчових продуктів, також частіше перекушували і споживали більше насичених жирів, натрію і холестерину.
Але не менш важливим є те, що вони не їли: дослідники виявили, що люди, які їли найбільш оброблену їжу, з меншою ймовірністю включали в свій раціон цільні поживні продукти, такі як фрукти і овочі. Вони також їли менше білка, клітковини, вуглеводів і з меншою ймовірністю споживали корисні жири, такі як оливкова олія .
Такий раціон харчування, що складається в основному з цілісних рослинних продуктів з високим вмістом клітковини, ненасичених жирів і мікроелементів, іноді називають середземноморською дієтою. Широкі дослідження пов'язали середземноморську дієту з такими перевагами для здоров'я, як зниження ризику захворювань, стійке поліпшення артеріального тиску і цукру в крові, а також більш здорове старіння.
Таким чином, може здатися очевидним, що протилежний режим харчування, дієта з високим вмістом нездорової їжі, пов'язана з більш швидким старінням. Однак це нове дослідження є першим, що показує такий зв'язок між короткими теломерами і обробленою їжею в цілому. Попередні дослідження також показали, що солодкі напої, алкоголь і оброблене м'ясо також пов'язані з короткими теломерами.
Однак ці дослідження носили наглядовий характер, тому необхідні додаткові дослідження, щоб порівняти вплив оброблених харчових продуктів з плином часу і краще зрозуміти, як вони можуть вплинути на наше здоров'я в довгостроковій перспективі.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред