В Євросоюзі акцизи на ТВЕНи підвищують в рази повільніше, ніж в Україні - експерт

10 грудня 2020, 09:29
114
Експерт підтримала пропозицію Податкового комітету парламенту хоча б трохи пом'якшити підвищення акцизів на тютюнові вироби для електричного нагріву.
/ ua.depositphotos.com
/ ua.depositphotos.com

Серед країн ЄС найсильніше цього року підняли акцизи на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕНи) в Литві - на 65%.

В Україні - навіть у більш м’якій версії підвищення - акциз на ТВЕНи з 2021 р. може зрости відразу на 200%. Про це пише в своїй колонці на УНІАН кандидатка економічних наук, експертка з питань оподаткування Тетяна Кощук.

"В Литві нещодавно вирішили підняти акциз на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕНи) на 65%. І розуміючи, що це занадто жорсткий варіант, місцевий парламент поки навіть не планує подальших підвищень акцизу в наступні роки. А от в Україні пропонують підвищити акциз на ТВЕНи відразу на 200%, а далі щороку – додатково на 30%. І цю ініціативу ще й критикують – мовляв, "дуже м’який підхід", - розповідає Тетяна Кощук.

відео дня

"Може така різниця у ставленні до бізнесу і пояснює, чому в рейтингу Doing Business, Литва посідає 11-те місце, а Україна – лише 65-те", - припускає експертка.

Тетяна Кощук підтримала пропозицію Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової і митної політики пом’якшити раніше прийняті норми про різке підвищення акцизів на ТВЕНи.

"Звичайно, пом’якшення не таке вже й кардинальне – з 320 до 200% (тобто все рівно акциз зросте відразу втричі) плюс потім щороку додаткове підвищення на 30%. Утім навіть такий невеликий крок у бік поступового і передбачуваного підвищення акцизів можна тільки вітати", - впевнена Тетяна Кощук.

Експертка нагадала, що в країнах Євросоюзу застосовують до ТВЕНів кардинально інший підхід. По-перше, там не підвищують акцизи відразу в 3-4 рази.

По-друге, у жодній країні ЄС ТВЕНи не вважають ідентичними традиційним сигаретам. В Євросоюзі розмір акцизу для пачки стіків цієї новітньої продукції в середньому втричі нижчий за розмір акцизу у ціні пачки сигарет.

"ЄС сьогодні розглядає можливості внесення змін до т.зв. кодифікованої тютюнової Директиви. Але при цьому в офіційних заявах керівних органів ЄС зовсім не йдеться про те, що ставки акцизів на ТВЕНи та традиційні сигарети необхідно "вирівняти" і, тим більше, зробити це найближчими роками", - пояснює Тетяна Кощук.

Експертка навела приклад трьох країн Євросоюзу, де піднімалося питання підвищення акцизів на ТВЕНи цього року.

"Найсильніше в ЄС підвищення акцизів на ТВЕНи відбулося в Литві. Але показово, що навіть 65% в Литві вважається занадто сильним підвищенням і тому там надалі щорічних додаткових подальших підвищень поки не планують", - розповідає Тетяна Кощук.

Також вона згадала приклад Словаччини, де місцеве Міністерство фінансів запропонувало підвищити ставку акцизу на ТВЕНи на 50%. Проте це викликало наскільки великий супротив, аргументований порушенням балансу інтересів держави і бізнесу, що, найімовірніше, початкова конструкція підвищення буде теж пом’якшена.

"А от Італія взагалі відмовилася включати ініціативу окремих парламентарів стосовно підвищення акцизу на ТВЕНи до державного бюджету на 2021 р. Країна уже мала негативний досвід встановлення надто високої ставки акцизу на електронні сигарети, яку в 2019 р. довелося знижувати майже вдвічі. Ніщо так не застерігає від небезпечних законодавчих рішень, як власні свіжі спогади "наступання на граблі", - впевнена кандидатка економічних наук, експертка з питань оподаткування Тетяна Кощук.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти