Газотранспортна система України (ГТС) може транспортувати близько 400 мільярдів кубів газу. Зараз вона експлуатується менш ніж на 20% від своєї проектної потужності, а її утримання обходиться замовникам послуг транспортування дуже дорого. Якщо транзитний контракт з Росією не буде продовжено після 2024 року, все фінансове навантаження ляже на плечі внутрішніх споживачів.
Як розповів керівник напрямку диспетчеризації компанії ЙЕ Енергія Володимир Гноєвий в ході форуму Ukrainian Gas Open, для потреб споживання Україна транспортує близько 30 млрд кубів, транзит становить близько 40 млрд кубів газу, передає УНІАН.
"На сьогодні обслуговування надлишкової потужності покривається повністю за рахунок транзитних коштів. У разі непродовження транзитного контракту з РФ після 2024 року все це фінансове навантаження ляже на плечі внутрішніх споживачів", – заявив експерт.
За його словами, оператор ГТС України в минулому році заробив 47,5 млрд грн від міжнародної діяльності і 10 млрд грн від надання послуг транспортування на внутрішньому ринку, з яких 4 млрд грн отримано за надання послуги балансування.
"З 10 мільярдів, зароблених Оператором ГТС на послузі транспортування газу для внутрішніх замовників, 4 млрд він заробив на врегулюванні щодобових небалансів. Тобто, ОДТСУ фактично заробляє на тому виді діяльності, на якому він, згідно з європейськими нормами і правилами, заробляти не повинен", – підкреслив Гноєвий.
Щоби врегулювати згадані питання експерт запропонував створити незалежного Оператора ринку, який би взяв на себе частину функцій, що не належать до повноважень Оператора ГТС, а саме – адміністрування ринку газу.
"Це дасть можливість збільшити прозорість для замовників послуг і в майбутньому, поряд з редизайном ГТС, дозволить мінімізувати фінансове навантаження на учасників ринку, що в кінцевому підсумку, відіб'ється на всіх споживачах газу в Україні", – резюмував Гноєвий.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред