Не лише "стоматолог": як раніше називали зубних лікарів і до чого тут цирульники

25 липня 2025, 16:38оновлено 25 липня, 23:17
71
Назва лікаря, який піклується про наші зуби, пережила дивовижну еволюцію.
Не лише 'стоматолог': як раніше називали зубних лікарів і до чого тут цирульники
Які несподівані назви мав стоматолог / Колаж: Главред, фото: freepik.com

Ви дізнаєтеся:

  • Які неофіційні чи народні назви мали зубні лікарі в минулому
  • Чим відрізняються "стоматолог", "дантист" та "одонтолог"
  • Коли і як почала розвиватися стоматологія в Україні

У сучасному світі слово "стоматолог" для більшості є звичним і зрозумілим. Проте раніше цього фахівця називали зовсім інакше, а сама професія мала свої унікальні назви залежно від епохи, культури та рівня медичних знань. Главред дізнався, як змінювалися назви лікаря, що лікує зуби.

Як раніше називали стоматолога

У давні часи стоматолога часто називали зубним лікарем або просто зубником. Ці назви були загальновживаними до широкого поширення сучасного терміна "стоматолог". У народі також існували менш формальні варіанти - зуболікар, зубний майстер, іноді навіть зубодер, якщо йшлося про лікаря, що займався переважно видаленням зубів.

відео дня

Як інакше називають стоматологів

У XVIII–XIX століттях людей, що лікували зуби, називали зубними лікарями і дантистами. Дантисти навчалися індивідуально або в приватних кабінетах і могли лікувати лише зуби, тоді як зубні лікарі проходили короткострокові програми в зуболікарських школах і мали право лікувати захворювання порожнини рота.

Справжніх лікарів з медичною освітою, які спеціалізувалися на щелепно-лицевій хірургії та зуболікуванні, називали лікарями-одонтологами.

Як ще називають лікаря-стоматолога

У теперішні части стоматологів часто називають дантистами, хоча це слово застаріле і рідше вживається в офіційних документах. Також у професійному середовищі використовують уточнюючі назви залежно від спеціалізації:

  • ортодонт - займається виправленням прикусу;
  • терапевт-стоматолог - лікує карієс і запалення;
  • хірург-стоматолог - проводить операції;
  • ортопед-стоматолог - виготовляє протези та коронки.

Історичним синонімом до "стоматолог" був термін "одонтолог" - це лікар із повноцінною медичною освітою, який спеціалізувався на лікуванні зубів і щелепно-лицевій хірургії, йдеться у публікації Національного медичного університету імені О.О.Богомольця. В англомовних країнах стоматолог називається dentist, що походить від латинського dens ("зуб"), однак у професійному сенсі сучасний стоматолог - це саме кваліфікований лікар-стоматолог.

Дивіться відео про найпоширеніші помилки, яких ми припускаємось під час чищення зубів:

Як називали лікарів зубів на Русі

На Русі лікарів, які займалися зубами, називали зубними знахарями або зубовими майстрами. У сільській місцевості зубний біль часто лікували травниками, костоправами чи знахарками, які знали народні методи лікування.

Інколи зуболікуванням займалися й цирульники, банники чи фельдшери, які виконували видалення зубів, кровопускання та прості операції. Вони не мали професійної освіти й виконували роль народних зуболікарів до епохи формування науки стоматології.

Коли виникла стоматологія

Стоматологія як окрема галузь медицини має давнє походження - її витоки сягають ще давніх цивілізацій. Найперші свідчення стоматологічного втручання датуються приблизно 7000 роком до нашої ери. Тоді археологи виявили на території сучасного Пакистану черепи з просвердленими зубами, що свідчить про спроби лікування зубного болю або інфекцій.

У Стародавньому Єгипті (близько 3000 року до н.е.) вже існували спеціальні "зубні лікарі", які займалися лікуванням зубів, виготовляли протези й навіть проводили хірургічні втручання. У працях Гіппократа й Галена, видатних медиків античності, згадуються методи лікування зубів, запалення ясен та видалення зубного каменю.

Як окрема наука, стоматологія почала формуватися в Середньовіччі, але справжній прорив відбувся у XVIII столітті, коли француз П'єр Фошар, якого вважають "батьком сучасної стоматології", видав працю "Хірург-стоматолог" (1728). Саме тоді стоматологія набула чіткої структури як медична спеціальність, пише Чернігівська обласна стоматологічна поліклініка.

Розвиток професійної стоматології в Україні почався з відкриттям у 1805 році Харківського університету, де згодом з'явилися перші лекції з хірургії, включаючи стоматологічні аспекти. У другій половині XIX століття в містах України з’являються приватні кабінети зубних лікарів, які здобували освіту переважно за кордоном.

Офіційний статус стоматологія отримала у XX столітті, з появою спеціалізованих кафедр у медичних університетах. Наприклад, у Київському медичному інституті стоматологічний факультет було відкрито в 1920-х роках.

Вас також може зацікавити:

Про джерело: Національний медичний університет імені О. О. Богомольця

Національний медичний університет імені О. О. Богомольця — вищий медичний навчальний заклад України, що розташований у м. Києві. Підготовка лікарів у НМУ здійснюється на факультетах університету та складається з двох обов'язкових етапів: додипломної та післядипломної підготовки.

На додипломному етапі навчання здійснюється за освітньо-професійними програмами загальної лікарської підготовки фахівця освітньо-кваліфікаційного рівня "магістр" ("спеціаліст: до 2016 року). Після засвоєння освітньо-професійної програми загальної лікарської підготовки за базовими спеціальностями відповідно до навчального плану фахівцю присвоюється кваліфікація - "лікар" і надається право виконання професійної роботи лікаря-інтерна.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти