Не мають відношення до України: справжня батьківщина вареників здивує багатьох

8 липня 2025, 18:54
235
Вареники, які ми звикли вважати суто українською стравою, насправді мають тисячолітню історію, що бере початок у стародавньому Китаї.
Не мають відношення до України: справжня батьківщина вареників здивує багатьох
В якій країні та коли винайшли перші вареники - відповідь здивує / Колаж Главред, фото: УНІАН

Про що йдеться у матеріалі:

  • Коли з'явилися перші вареники
  • Яка країна винайшла вареники
  • Що з'явилося першим: пельмені чи вареники

Більшість із нас звикли вважати вареники традиційною українською стравою з глибоким корінням у Київській Русі. Але справжня історія появи вареників набагато цікавіша, а їхній шлях до українського столу — неочікуваний.

"Раніше у моєму примітивному розумінні вареники були чисто українська страва, яку зліпили умовні Галя та Люся десь у часи Київської Русі. Але насправді це набагато цікавіше", — ділиться блогерка Катерина, авторка подкасту "Як на смак?".

відео дня

Главред з'ясував, де батьківщина вареників.

Як з’явилися вареники - коли вперше з'явились вареники

Вареники, як виявилося, мають східне походження — ідеться про територію сучасного заходу Китаю.

"Археологи проводили розкопки поблизу міста Турфан, це на заході Китаю, а саме вивчали стародавні поховання. І вони звернули увагу на щось добре збережене та дуже знайоме. І згодом вони зрозуміли, що це був скам'янілий вареник у формі півмісяця, десь 5 см у довжину та 1,5 см у ширину", - вказує блогерка.

В основі китайської легенди про походження вареників — лікар і мудрець Чжан Чжунцзін, який на початку нашої ери намагався допомогти селянам, що постраждали від морозів.

"Ідея вареників нібито спала йому на думку, коли він узимку повернувся до села своїх предків і побачив, що багато жителів не витримали суворого холоду та обморозилися, і особливо обморозили вуха. Тоді він вирішив приготувати баранину, додати туди чорний перець і подрібнити кілька лікарських трав. Усе це загорнув у шматочки тіста... вирішив зробити тісто у вигляді вуха і зварити. Якщо ми подивимося на роки життя Чжана, то можемо зробити висновок, що вареники з'явилися у проміжку між 150 роком нашої ери до 219 року. Для порівняння, перша згадка про борщ була у 1584 році", - йдеться у відео.

Дивіться відео про історію вареників:

Як вареники з'явились в Україні

Шлях вареників на наші землі пролягає через кочові тюркські племена та монгольське військо.

"Згідно з припущеннями вчених, вареники почали поширюватися різними країнами стародавнього світу з тюркськими кочівниками... Від слова манти, що означає в багатьох тюркських мовах начинене тісто або пиріжок на пару, швидше за все походять назви вареників в інших мовах. У нас цей пиріжок варений, отже залишили назву вареник. Також поширення вареників значною мірою посприяла монгольська імперія... у 1206 році Чингісхан об'єднав тюрків та монголів і вони почали... завойовувати різні країни і у тому числі землі України. І вони принесли з собою цю ідею загортати м'ясо в тісто", - додає блогерка.

Чому корисно їсти вареники

На відміну від китайського лікаря, який прагнув зцілити морозні вуха, наші предки мали більш практичний мотив — нагодувати всю родину, економлячи м’ясо.

"Інші культури і наші предки у тому числі ліпили вареники, щоб зекономити. Тому що родини були великі, худобу тримали самостійно, кормити кожного котлетою м'ясною було якось накладно. Отже вирішили розбавити тістом. І діти ситі, і м'ясо наподовше могли розтягнути. Я вважаю це геніально. І смачно, і економно. А взагалі ж замість м'яса використовували овочі, навіть папороть. А звичної начинки як картопля тоді не було. А додавати у вигляді начинки вишню, полуничку — це вже оригінальна ідея українців", - наголошує Катерина.

Що таке руські піроги

Вареники мають своєрідну "двійницю" у польській кухні — піроги рускі. Але до сучасної Росії ця назва не має жодного стосунку.

"Так, ще важливо дізнатися, що це за різновид вареників у Польщі – піроги рускі. І чому росіяни не мають до цього ніякого відношення. Раніше у 16–18 столітті Галицьке князівство, частину України, називали червоною Руссю. А самі галичани довгий час називали себе русинами. Отже, піроги рускі – це і є українські. Росія впродовж століть існувала під назвою Московське царство. А русинами, тобто вихідцями з Русі, були українці. Але у 1721 році Петро І перейменував Московське царство в Російську імперію. І відповідно до цього мешканці почали називатися росіянами. Це було зроблено для того, щоб переписати історію і всі здобутки Київської Росії прописати собі", - вказує вона.

Які є види вареників

Сьогодні вареники готують з найрізноманітнішими начинками — від традиційної картоплі до сміливих експериментів з сиром і перцем.

"Мене дуже здивувало різноманіття начинок для вареників. Я натрапила на вареники з чедером та халапеньо, з бататом, з качкою та абрикосом, вареники з буряком. Я навіть не уявляю вареники з буряком, боронь Боже. Я дуже люблю вареники з вишнями, з картоплею, але найсмачніші я куштувала у дитинстві з жовтою черешнею", - резюмує блогерка.

Вам також може бути цікаво:

Про джерело: YouTube канал "Як на смак?"

Канал "Як на смак?" — це подкаст на YouTube, який веде ведуча Катя. Він присвячений розглядові актуальних тем, лайфхаків і корисної інформації для покращення повсякденного життя — легко, невимушено та з легким гумором

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти