Банкам дозволили блокувати рахунки українців: як це працюватиме і кого стосується

7 липня 2021, 11:42
3296
Українські банки тепер можуть автоматично блокувати рахунки громадян на вимогу приватних і державних виконавців.
гроші
Банкам дозволили автоматично блокувати рахунки боржникам по комуналці, аліментах, кредитах і штрафах ПДР / УНІАН

​З 6 липня банки можуть автоматично заарештувати на рахунках українців кошти через борги за комуналку та інші штрафи. Це здійснюватиметься на вимогу державних і приватних виконавців.

При цьому, як запевняють експерти, після запуску автоматичної системи можливі помилки, при яких у боржників можуть блокувати абсолютно всі рахунки, включаючи зарплатні і для соцвиплат, отримати доступ до яких знову вийде тільки через суд.

Кого торкнеться

Згідно з наказом Мін'юсту № 1061/5, списання боргів будуть виробляти у людей, які потрапили до Єдиного реєстру боржників. На даний момент там знаходиться понад 5,5 млн боргів.

відео дня

За які види боргів арештовуватимуть кошти на рахунку?

Відтепер арешт кошти на банківському рахунку проводитимуть в українців, які:

  • заборгували за оплату житлово-комунальних послуг;
  • отримали штрафи, в тому числі за порушення правил дорожнього руху;
  • не виплачують зарплати.

Зазначимо, що раніше такі санкції застосовувалися тільки до боржників аліментів, а у всіх інших випадках банки могли блокувати рахунки за окремим паперовим запитом.

Арешт банківських рахунків боржників працюватиме в електронному вигляді за наступним алгоритмом:

  • Виконавець за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) створює і направляє в банки вимогу про отримання інформації про наявність і стан рахунків боржника;
  • Банки не пізніше, ніж за годину робочого часу після отримання вимоги, за допомогою системи автоматизованого арешту коштів, надсилають Виконавцю відповідну інформацію;
  • Виконавець за допомогою АСВП створює і направляє в банки, в яких відкриті рахунки боржника, постанову про арешт коштів;
  • Банки накладають арешт на грошові кошти, що знаходяться на рахунках боржника і повідомляють про це виконавцю за допомогою системи автоматизованого арешту;
  • Виконавець за наявності коштів на рахунку боржника за допомогою АСВП створює та направляє до відповідних банків платіжні вимоги на примусове списання коштів;
  • Банки примусово списують кошти з рахунків боржника і перераховують їх на рахунки органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, з яких кошти потрапляють до стягувачів.

Як уточнили в Мін'юсті, зараз держпідприємство "Національні інформаційні системи" ще доопрацьовує програмне забезпечення АСВП.

"Після того, як програмне забезпечення повноцінно запрацює, банки будуть повідомляти в електронному режимі не тільки про факт наявності банківських рахунків у боржника, але і їх номери і суми залишків на них. Тобто, з'явиться можливість накладати арешт виключно на 1 рахунок боржника в одному банку, а не на всі його рахунки в різних банківських установах, як це відбувається зараз. Відповідно, коштами на неарестованих рахунках їх власник зможе вільно розпоряджатися", - пояснили в Мін'юсті.

У яких банках блокуватимуть рахунки

На даний момент до системи автоматичного списання боргів з 73 працюючих в Україні банків вже підключені 12:

  1. "ТАСкомбанк";
  2. Приватбанк;
  3. "Універсал Банк" ("Монобанк");
  4. Банк " ОКСІ";
  5. Банк " Схід";
  6. "Індустріалбанк";
  7. "ПроКредит Банк";
  8. Банк " Львів";
  9. "Райффайзен Банк Аваль";
  10. "Кредобанк";
  11. "Конкорд Банк";
  12. "ОТП Банк".

Як розповів Главреду приватний виконавець Андрій Авторгов, автоматизована система арешту рахунків успішно працює в Латвії, Білорусі, а також ряді інших європейських країн. За його словами, там система самостійно списує кошти і направляє їх на рахунки судового виконавця в необхідному розмірі. Якщо коштів на одному з рахунків боржника достатньо для задоволення вимог стягувача, з інших рахунків арешт знімається автоматично.

"Все це відбувається таким чином, що виключає людський фактор, і унеможливлює будь - які зловживання з боку банків у вигляді "допомоги" боржникам у виведенні коштів, чим іноді грішать вітчизняні банківські установи", - пояснює Авторгов.

Банкомат, банківська карта
До системи автоматичного списання вже підключені 12 банків / УНІАН

І додає, що законодавча ініціатива Мін'юсту хоч і не створить повноцінної системи автоматизованого арешту коштів боржників, аналогічної тим, які існують в інших країнах, але все ж зробить великий крок вперед до її введення, так як повноцінний електронний документообіг дозволить в рази збільшити швидкість виконання судових рішень і зменшити кількість скарг від боржників на тривалу процедуру зняття арештів їх коштів на рахунках у разі, якщо боржник самостійно сплатив борг після відкриття виконавчого провадження.

Помилково можуть заблокувати рахунки із зарплатою і пенсією

Як переконані експерти, не виключено, що після запуску системи можливі збої, які можуть призводити до блокування рахунків осіб, які не є боржниками або до блокування рахунків, заборонених до автоматичного стягнення – тих, на які зараховують зарплату, стипендію, пенсію та інші соцвиплати, оскільки такі рахунки в банках часто не мають позначок по спецрежиму використання.

"Чисто теоретично помилок виключити не можна. Однак якщо вони і будуть виникати, то мова буде йти про поодинокі прецеденти. Важливо розуміти, що сама система не є абсолютно автоматичною. Процедура в будь-якому випадку включає "ручну" перевірку наданих в запитах даних. Якщо при цьому будуть виявлені якісь нестиковки, наприклад, явні помилки в реквізитах, будуть робитися відповідні уточнення", - уточнив Головреду заступник директора Юридичного департаменту Кредитвест банку Олексій Лисенко.

Крім того, як запевняє адвокат АО CREDENCE Сергій Головко, оскільки процедура автоматичного блокування передбачає повну електронну аутентифікацію, це дозволить встановити посадову особу, яка допустила помилку.

Якщо ж така помилка все ж відбудеться або рахунок все-таки заблокують, то як радять приватні виконавці, в такому випадку необхідно пред'явити документально підтверджені докази того, що рахунок використовується виключно для спеціальних виплат. "Такими документами можуть бути довідка з відповідного органу, який здійснює виплати та виписка з рахунку, що підтверджує відсутність іншого роду зарахувань", - розповів приватний виконавець Володимир Юрченко. І додає, що в разі відмови виконавця зняти арешт з рахунку може тільки суд.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти