На виборах нового лідера правлячої у ФРН партії "Християнсько-Демократичний союз" обрали наступника Ангели Меркель, яка йде зі сцени. Ним став Армін Лашет, він набрав 521 голос у другому турі. На його користь зіграли репутація вірного прихильника поточного курсу і те, що він був єдиним, хто мав досвід управління цілим регіоном.
Таким чином, Лашет стане одним з кандидатів на пост канцлера Німеччини за підсумками виборів, які пройдуть 26 вересня 2021 року.
Незважаючи на коливання, що посилилися через коронавірус, партія Меркель/Лашета зберігає досить високий рейтинг, має всі шанси перемогти на виборах і, таким чином, призначити свого канцлера, створивши коаліцію з радикально-популістською партією Зелені.
Хто такий Армін Лашет - біографія
60-річний Лаше в німецькій політиці давно, з 1994 року, коли його вперше обрали депутатом Бундестагу, проте великого посту йому довелося чекати дуже довго.
Тільки в 2017-му році, у віці 56 років він був обраний прем'єр-міністром найбільш густонаселеного і економічно розвиненого регіону Північний Рейн-Вестфалія, перемігши конкурентів з Соціал-демократичної партії Німеччини. Все, що було до того – класична біографія єврочиновника, що проходить всі щаблі кар'єрних сходів: член міської ради Аахена, міністр з інтеграції Північної Вестфалії, депутат Європарламенту, лідер регіонального відділення партії ХДС.
На своєму першому Великому посту політик не уникнув скандалів: найгучнішим з них стало держзамовлення в розпал епідемії на пошиття медичних масок і халатів для лікарів. На виручку прийшов Van Laack, будинок моди, який очолює друг сина Лашета. Ініціатива обійшлася бюджету в €40 млн.
"Я сказав Йоханеесу, що він може дати батькові мій номер, якщо країні знадобиться допомога в отриманні масок", - прокоментував закупівлю глава будинку Крістіан Ван Даніельс. Йоханнес - якраз син Лашета, модель Van Laack і б'юті-блогер.
Нещодавно сімейні біографи заявили, що Лашет веде свій рід від Карла Великого, та й сам політик був названий на честь Армінія, древнегерманского лідера, повсталого проти Риму, який вчинив грандіозну різанину в Тевтобургському лісі, що поклала край розширенню Pax Romana. Коментатори стриманої критики Лашета на адресу США задаються єхидним питанням, чи має намір нащадок Армінія обмежувати просування Pax Americana.
Лашет і його відносини з Росією
Новий лідер ХДС щодо Москви налаштований конструктивно і його позиція до сьогоднішнього дня не зазнавала змін. Оперуючи категоріями українських "політологів", Лашет є "проросійським" – в тому сенсі, що він не прихильник введення санкцій.
Його зовнішньополітичні погляди євроцентричні. Лашет довго і послідовно відстоював необхідність добудови газопроводу "Північний потік-2", зміцнення політичних і економічних зв'язків з Москвою і неможливості без її участі вирішити багато викликів, а, крім того, був одним з авторів концепції "Європейський союз від Лісабона до Владивостока", яку не поховали, але відклали в довгий ящик після 2014 року.
А ще - вітав російську участь у сирійській війні.
В ході останнього Німецько-російського економічного форуму в Берліні Лашет виголошував промову в присутності великої російської делегації - і його виступ став сміливим навіть на тлі звичного прихильного ставлення німецької еліти до Росії. Згадавши економічні плани двох країн, він висловив сумнів у звинуваченнях США і Великобританії Кремля в кібератаках, втручанні у вибори і отруєнні Скрипалів.
Поки британські політики метали грім і блискавки, Лашет у своєму Twitter писав: "Якщо членів НАТО примушують до солідарності, чи не час пред'явити більш вагомі докази? Демонізувати Росію необачно. Британія занадто завзято солідаризується з США".
Для розуміння поглядів Лашета слід знати, що німецькі підприємства регулярно і довгостроково інвестують в Росію, відкриваючи заводи і складальні цехи. Mercedes-Benz в останні роки побудував два підприємства, Siemens на 90% замкнув виробничий цикл, Follmann відкрив виробництво в Підмосков'ї. Активно діють KLAAS, Bosh, Schaeffler, Volkswagen і десятки інших компаній – всі вони отримують преференції від російської держави і тому локалізують виробництво; в тому числі в тих областях, які через санкції залежать від поставок комплектуючих. Але, зрозуміло, наріжним каменем в економічних відносинах є енергоносії та їх переробка в Німеччині. Загалом, це відносини на мільярди доларів і тисячі робочих місць і з однієї тільки цієї причини вони не будуть переглянуті.
В одному з останніх інтерв'ю чиновник засудив Росію як "агресора" і назвав Асада "військовим злочинцем", але, здається, тільки для того, щоб скинути з себе старі ярлики "проросійськості".
Також Лашет є великим прихильником міцнучих з кожним днем зв'язків з Китаєм. Коли США тиснули на Європу, вимагаючи відмовитися від контракту з китайською Huawei по мережі 5G в Німеччині, політик розкритикував Вашингтон і заявив, що Німеччина ризикує відстати в цій технології. У підсумку контракт був підписаний. В цілому його погляди успадковують принципам Герхарда Шредера і вкладаються в максиму "бізнес перш за все". Якщо Німеччині вигідно вести діалог з авторитарними лідерами і створювати спільні проекти – вони будуть створені.
Сам Шредер, названий українським послом Мельником "цинічним лобістом Кремля", в інтерв'ю виданню Rheinische Post заявив, що підтримує висунення Лашета в канцлери ФРН. Вектор очевидний.
Якою буде політика Лашета щодо України
Зрозуміло, найбільш цікавим з урахуванням вищесказаного для нас є те, яку політику в разі перемоги ХДС проводитиме Лашет щодо України. Пощастило нам чи ні?
На даний момент здається, що цей варіант – серединка на половинку. Лашет має репутацію абсолютно лояльного "мутті" політика, це не просто "людина канцлера", це однодумець, тому варто очікувати, що в разі його обрання Німеччина буде ще чотири роки перебувати у фазі "меркелізму" без різких рухів у зовнішній політиці.
Інша справа, що для України це за великим рахунком означає топтання на місці і ніякого прориву у відносинах чекати не варто. Зараз вони не мають серйозного політичного базису, репутація України в Німеччині досить низька ("таран США в Європі"), тому, ймовірно, взаємодії, як і раніше, будуть обмежуватися запевненням послів у "партнерських відносинах", спробою хоч якось реалізувати "Мінськ-2", млявою критикою факельних маршів з боку Берліна і пророцтвами про настання темних часів після добудови СП-2 з боку Києва.
В економічній площині справи йдуть аналогічно: країни впевнено дрейфують до формули "українська сировина в обмін на німецьку продукцію з високою додатковою вартістю". Німецький бізнес, що живе за рахунок інвестицій і міжнародного експорту - в Китай, Росію, Францію, США - не вразився "євровибором", "антикорупцією", "інвесткліматом" та іншими урочистими промовами Порошенка і Зеленського, тому заходу капіталу після сумного досвіду Volkswagen чекати не варто. Києву ж при поточній політиці запропонувати Берліну нічого. Так що ніяки "зміцнення і поглиблення", яких Зеленський побажав у своїй вітальній телеграмі, швидше за все, не відбудуться.
Перемога інших кандидатів, наприклад - Фрідріха Мерца, була б для нас вигідніша, але, з іншого боку, теоретично бундестаг може очолити представник Лівих або АдГ, політичних сил, закоханих в Росію. Позиції політиків типу Хорста Зеєхофер або Вольфганга Кубики посилюються давно, так що варіант, при якому відносини Берліна і Києва не погіршаться, можна вважати сприятливим.
Хто може стати канцлером крім Лашета?
Новообраному главі партії ще належить восени поборотися за канцлерське крісло. У конкурентах у нього політичні важковаговики.
- Насамперед - прем'єр-міністр Баварії Маркус Зедер, правий популіст, безумовний лідер ХСС, важлива фігура в російсько-німецьких відносинах. Його ставлення до Москви набагато більш доброзичливе, ніж у "мутті Меркель" ("матусі Меркель", як її називають). Підкреслює необхідність діалогу, скасування санкцій, і повернення РФ до складу "Великої сімки".
- Фрідріх Мерц - євробюрократ, жорсткий критик Путіна, фаворит американських інвесторів. Після отруєння Навального пропонував заморозити будівництво СП-2 на два роки, операцію Росії в Сирії характеризував як "варварську". Автор ідеї, що Москва цілеспрямовано провокує приплив біженців з Сирії в Європу з метою дестабілізації ЄС. Втім, навіть він говорить про необхідність йти до єдиного ринку з Туреччиною і Росією.
- Молодий енергійний 38-річний голова МОЗ Йенс Шпан, який набрав високі рейтинги в період коронакризи. Різко критикував міграційну політику Меркель, дуже популярний серед консерваторів, хоча і зіпсував карму заявою, що німецької соцдопомоги будь-якій людині "вистачає на все необхідне". Цікаво, що Лашета і Шпана перед голосуванням звинувачували в змові – через те, що міністр зняв свою кандидатуру. Втім, в канцлери він зможе заявитися, навіть не будучи лідером партії, як у Німеччині прийнято.
- Олаф Шольц - віце-канцлер і міністр фінансів.
- Норберт Реттген - ультра-ліберал, голова Міжнародного комітету бундестагу і колишній міністр навколишнього середовища. Зелений радикал, який виступає не тільки проти Північного потоку, але і взагалі проти всього, що створює викиди в атмосферу. Російський газ розглядає як неминуче зло, яке має надходити до Німеччини виключно через українську трубу.
Якою буде зовнішня політика Берліна
Чи означатиме перемога Лашета корінні зміни у зовнішній політиці Німеччини? Ні. Німецька політична система досить збалансована, щоб не допустити явного крену в ту чи іншу сторону, а у лідера ХДС є дуже серйозна внутрішньопартійна опозиція, включаючи вже згаданих Мерца і Реттгена.
Незважаючи на теплі відносини з Росією, Лашет визнає і важливість відносин з Варшавою, у якої до Москви накопичилося маса претензій і в цілому буде прислухатися до аргументів всіх сторін. Аналітики припускають, що Лашет і Макрон легко знайдуть взаєморозуміння з багатьох ключових питань, і, ймовірно, продовжать розробляти ідею розробки осі Париж–Берлін–Москва в якості протидії Вашингтону. Але будь-які дії будуть вестися тільки за умови вигоди для Німеччини.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред