У понеділок, 26 жовтня, президент Росії Володимир Путін зробив заяву щодо ситуації в Європі в умовах припинення дії Договору про ракети середньої і меншої дальності (РСМД). Зокрема, глава Кремля зазначив, що напруженість у відносинах між Росією і НАТО загрожує загальноєвропейській безпеці.
"Вважаємо вихід США з Договору про РСМД, унаслідок чого він припинив свою дію, серйозною помилкою, яка посилює ризики розв'язання гонитви ракетних озброєнь, зростання конфронтаційного потенціалу і скочування до неконтрольованої ескалації. З урахуванням неослабної напруженості по лінії Росія-НАТО очевидні нові загрози для загальноєвропейської безпеки", - цитує Путіна сайт Кремля.
За словами Путіна, Росія готова відмовитися від розгортання в європейській частині країни ракет 9М729 за умови зустрічних кроків з боку НАТО.
"У цьому контексті ми підтверджуємо прихильність раніше оголошеному Російською Федерацією мораторію на розгортання РСМД наземного базування, поки у відповідних регіонах не з'являться ракетні озброєння аналогічних класів американського виробництва.
Ми також вважаємо, що не втратив актуальності наш заклик до країн НАТО розглянути можливість оголошення зустрічного мораторію", - сказано в повідомленні.
Глава Кремля зазначив, що Росія пропонує всім розглянути конкретні варіанти взаємних верифікаційних заходів для зняття наявних занепокоєнь у сфері РСМД.
"Зокрема, мова могла б йти про заходи перевірки щодо комплексів "Іджіс Ешор" з пусковими установками Мк-41 на базах США і НАТО в Європі, а також ракет 9М729 на об'єктах Збройних сил Російської Федерації в Калінінградській області. Метою верифікаційних заходів стало б підтвердження відсутності на охоплених домовленостями об'єктах наземних РСМД, а також озброєнь, за характеристиками і класифікацією яких сторони не змогли домовитися (російська ракета 9М729)", - сказав президент Росії.
Підсумовуючи, Путін підкреслив, що Російська Федерація готова "в дусі доброї волі і далі не робити розгортання на європейській частині території країни ракет 9М729, але тільки за умови зустрічних кроків з боку країн НАТО, що виключають розміщення в Європі озброєнь, раніше заборонених згідно з Договором про РСМД".
Гонитва озброєнь - про що йшлося раніше:
- 22 жовтня країни-члени НАТО ухвалили колективне рішення щодо посилення колективної системи протиракетної та протиповітряної оборони, яка стане відповіддю на масштабне збільшення ядерних потенціалів Росії.
- 19 жовтня в Кремлі висловили надію, що контакти зі США будуть продовжені попри відмову Білого дому продовжити на рік договір про стратегічні наступальні озброєння (ДСНВ) без додаткових умов, як запропонував Володимир Путін.
- 17 жовтня Вашингтон відкинув пропозицію глави Кремля Володимира Путіна продовжити договір, термін якого закінчується в лютому 2021 року, не менш ніж на рік.
- 16 жовтня президент РФ Володимир Путін запропонував продовжити договір зі США про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-3) без жодних умов ‒ терміном не менше, ніж на один рік.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред