Журналіст Громадського ТБ Богдан Кутєпов, на якого напав співробітник поліції під час мітингу підприємців під Кабміном, майже 15 років працює в публічній сфері та в нещодавньому минулому був фігурантом різних скандалів.
У середу, 29 квітня, Кутєпов вів пряму трансляцію з мітингу підприємців, що проходив під будівлею Кабміну.
З чого почався конфлікт
Журналіст вів етер з пагорба в парку навпроти будівлі, де знаходиться уряд. Поліцейські неодноразово підходили до знімальної групи і просили їх залишити "зелену зону", де встигли розташуватися журналісти. Втім, Кутєпов заявив поліції, що саме ця позиція є найбільш оптимальною для висвітлення подій і відмовився виконувати їх вимоги, мотивувавши це "службовою необхідністю".
Відбувся наступний діалог:
Поліцейський: будь Ласка, перейдіть на тротуар або узбіччя.
Кутєпов: Серйозно? У нас службова необхідність.
Поліцейський: Ну я вас попросив. Станьте там, на бровку (внизу - ред.).
Кутєпов: Ми стоїмо в громадському місці.
Поліцейський: Будь Ласка. Останній раз прошу.
Кутєпов: Як це "останній раз прошу"? Ви повинні пояснити законність своєї вимоги.
Поліцейський: Це зелена територія.
Кутєпов: Я стою просто на землі, не на тротуарі.
Поліцейський: Я попросив...
Кутєпов: Що попросив? "На х*й!" - ось це попросив? Це прямий ефір, вас дивиться кілька тисяч людей. Назвіться.
Поліцейський: Я не хочу представлятися.
Потім правоохоронці із застосуванням сили все ж відтягли журналіста з газону.
"Або забираєш (камеру - ред.) Або розіб'ємо", - сказав один з поліцейських журналістам, які продовжували зйомку. Далі конфлікт продовжився, в результаті чого, як стверджує Кутєпов, силовики зламали обладнання - поліцейський під час діалогу спробував припинити зйомку, в результаті чого зламав стабілізатор камери.
На місце інциденту згодом були викликані представники поліції. (Дивитися відео конфлікту можна в кінці новини)
Сам Кутєпов стверджує, що на тому місці, де він вів пряму трансляцію, знаходитися можна будь-якій людині і навіть паркувати машину. Його опоненти посилаються на Статтю 153 КОАП, в якій йдеться про те, що "знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об'єктів озеленення в межах населених пунктів, невжиття заходів для їх охорони, а також самовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об'єктами озеленення; пошкодження дерев і чагарників за межами населених пунктів, які не віднесені до лісового фонду, або їх незаконна порубка <...> тягнуть за собою накладення штрафу "
Що було далі
Пізніше в столичній поліції розповіли, що від Кутєпова надійшла заява на представників правоохоронних органів про перешкоджання журналістській діяльності. Поліцейські провели перевірку і передали матеріали передали до ДБР.
Державне бюро розслідувань за даним фактом відкрило кримінальну справу за статтею 365 Кримінального кодексу України - перевищення влади або службових повноважень. Санкція даної статті передбачає позбавлення волі до 8 років з подальшою трирічною забороною займати державні посади.
Глава Нацполіціі Ігор Клименко пообіцяв провести внутрішнє розслідування і заявив про тимчасове відсторонення від служби учасників інциденту.
"Ситуація в Маріїнському парку за участю журналіста і поліцейських батальйону тактико-оперативних дій патрульної поліції Києва буде ретельно вивчена. Я однозначно засуджую непрофесійні і агресивні дії поліцейських", - запевнив Клименко.
З'явилася реакція і Посольства США - в дипломатичному відомстві позитивно відреагували на позицію поліції.
"Репортажі незалежних медіа відіграють надзвичайно важливу роль в українській демократії", - заявили в посольстві.
Реакція соцмереж
У Мережі думки про те, хто правий у конфлікті, розділилися.
"Незаконні дії поліції і перешкоджання журналістській діяльності журналіста Богдана Кутєпова. Співробітник, який посмів затримати журналіста при виконанні обов'язків, який нічого не порушував в даний момент, просто не є адекватним. Повинна бути відкрита кримінальна справа", - зазначив журналіст Юрій Бутусов.
З ним не погоджується політолог Сергій Запорізький:
"Кутєпова кілька разів поліцейський попросив піти з газону і перейти на будь-який з тротуарів. Кутєпов почав корчитися. Отримав справедливо. Вже набридло дивитися як над нормальними поліцейськими знущаються, то алкаші за кермом, то" журналісти Кутєпови ". А поліцейські змушені ще з ними говорити на "ви". Мордою в підлогу. І штраф"
Блогер Денис Гороховський згадав, що сам Кутепов закликав бити журналістів.
"Просіть - і дасться вам буде <...> Бо кожен, хто просить, одержує" Євангеліє від Матвія, Глава 7 вірші 7-8.Богдан Кутєпов недавно закликав п ** дити журналістів і був почутий. Сьогодні трохи вихопив від поліції в урядовому кварталі. Красиво ж "
Сергій Марченко попереджає, що поведінка поліції - небезпечний прецедент.
"Сьогодні б'ють журналіста Кутєпова, а завтра будуть бити вас. І не має ніякого значення, за кого і проти кого топив Богдан Кутєпов. Значення має лише те, що якщо мєнтам нічого не буде (спойлер - а їм же нічого не буде), вони продовжать бити тих, хто намагатиметься відстояти свої права"
Хто такий Богдан Кутєпов
Богдан Кутєпов - український журналіст і телеведучий. Є одним із засновників Громадського ТБ, на якому працює з 2013 року.
У нещодавньому минулому був фігурантом низки скандалів, серед яких - заклик до розправи над проросійськими журналістами та образа журналістки Наталії Влащенко.
У 2017 році виграв суд у блогера Романа Скрипіна, який вимагав стягнути з Кутєпова 150 тисяч гривень за поширення інформації, згідно з якою Скрипіна звинувачували в шахрайстві під час його роботи на Громадському.
Богдан Кутєпов - відео конфлікту з поліцією
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред