Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький у 2018 році став власником земельної ділянки у Кореїзі в анексованому Криму, оформивши договір купівлі-продажу за російським законодавством. У своїй декларації про доходи він цю інформацію не показав.
Ще до анексії Криму у 2014 році Тупицький володів будинком і землею в Кореїзі, але у 2018 році він розширив свої володіння, оформивши ще одну ділянку біля будинку у свою власність, йдеться в розслідуванні програми "Схеми" - проєкту "Радіо Свобода" і телеканалу "UA: Перший". Згідно з даними з офіційного документа, отриманого "Схемами" з Єдиного держреєстру нерухомості Російської Федерації, бувши на той момент заступником голови КСУ, Тупицький оформив договір купівлі землі площею 126 м2 у громадянина Росії Володимира Рисятова. Ця інформація не була згадана ним у жодній з декларацій.
До того ж договір купівлі-продажу був оформлений за законами РФ, при тому, що для українських чиновників законодавчо встановлені обмеження "на взаємодію з незаконними органами, створеними на тимчасово окупованій території".
"Схеми" розшукали продавця ділянки Рисятова, який запевняв журналістів, що Тупицький – його сусід і жодгого продажу не було, а питання було у неправильному розмежуванні ділянки. Щоб розв'язати питання, сторони нібито домовилися оформити угоду купівлі-продажу - вона відбулася за російським законодавством.
Юристи, з якими консультувалися журналісти, пояснюють, що якщо суддя отримав у свою власність землю від іншої особи безкоштовно, за антикорупційним законодавством це може трактуватися як незаконний подарунок.
"Схеми" пишуть, що ринкова вартість однієї сотки землі в Кореїзі коливається від $5 тис. до $15 тис.
Журналісти проєкту звернулися до Тупицького з проханням надати коментар щодо цієї ситуації. У пресслужбі Конституційного суду заявили, що всі відомості про майно, яке знаходиться у володінні і користуванні Тупицького, "містяться в його щорічній декларації".
Олександр Тупицький - що про нього відомо:
Тупицький був призначений суддею Конституційного Суду у травні 2013 року за квотою президента. Зараз йому 57 років. Він уродженець Черкаської області.
У 1993-2010 роках був суддею Куйбишевського райсуду Донецька, потім, до обрання в КСУ, працював в апеляційних господарських судах Донецької, Львівської та Дніпропетровської областей.
Конституційний Суд України він очолив у вересні 2019 року.
Скандальні рішення КСУ - про що йшлося раніше:
- Конституційний суд позбавив Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) функцій моніторингу декларацій чиновників.
- КСУ визнав неконституційною кримінальну відповідальність за неправдиве декларування доходів чиновниками, суддями та депутатами.
- В Офісі президента заявили, що рішення Конституційного Суду оскаржити неможливо, однак Україна не відмовиться від реалізації свого європейського зовнішньополітичного курсу, який передбачає боротьбу з корупцією. Президент Володимир Зеленський докладе зусиль для відновлення ефективної роботи антикорупційного законодавства.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред