Чому опитування Зеленського – не така вже й погана ідея

19 жовтня 2020, 06:56
599
Деякі питання, за якими влада хоче почути думку українців, натякають на пошук нею "плану Б" щодо вирішення проблеми Донбасу.
Зеленський
Оголосивши про проведення опитування, Зеленський поламав той порядок денний, який нав'язували його політичні опоненти / Reuters

Сама по собі ідея Зеленського про проведення опитування громадської думки – цілком розумна. Кілька поколінь політиків, які були в Україні до Зеленського, монополізували право говорити від імені народу, іноді видаючи думку меншості за думку більшості. У цьому сенсі з логікою президента Зеленського складно не погодитися: цікавитися думкою людей, безумовно, потрібно.

Однак вона потребує доопрацювання.

По-перше, у пакеті законопроектів про народовладдя йшлося про консультативні соціологічні опитування. І, якби рік тому цю практику легалізували окремим законом, причому якби це практикувалося не тільки на центральному рівні, а й на обласному, міському та рівні окремих територіальних громад, було б набагато менше критики.

відео дня

Зараз ідею опитування найбільше критикують ті, хто монополізував право говорити від імені народу.

читайте такожЗеленський відкриває ящик ПандориПо-друге, це опитування буде проводитися у формі екзит-полу, і, крім волонтерів, я б підтягнув до цього проекту рукостискну соціологічну компанію, щоб була витримана методика опитування. Адже це додало б значущості результатам опитування. Тоді б дана ідея менше піддавалася критиці, і ніхто не зміг би говорити, що результати "намальовані на коліні".

Що стосується самих питань, за якими президент побажав почути думку українців…

1. Довічне ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах

В експертному та журналістському середовищі ця ідея зазнала нещадної критики. Однак виборцям, поза всяким сумнівом, ця ідея "зайде".

Як такий крок вплинув би на масштаби корупції в Україні? Знаєте, в Китаї корупціонерів розстрілюють, але корупція там все одно залишається…

Однак, на мій погляд, мери повинні особисто підписувати всі документи, які стосуються витрачання міських муніципальних бюджетів. А що роблять зараз мери? Вони підставляють для виконання цієї функції секретарів міськрад, чиновників другої і третьої руки, але самі нічого не підписують. З точки зору боротьби з корупцією, такий крок був би набагато ефективнішим і мав би більший "вихлоп".

2. Створення вільної економічної зони на Донбасі

читайте такожНавіщо Зеленському насправді потрібне опитуванняКоли заходить мова про вільну економічну зону, перше, що згадується – це Придністров'я. Молдова і Придністров'я – це політично різні суб'єкти, але економічно вони є єдиним простором. Придністров'я ґрунтовно інтегровано в Молдову якраз за рахунок економічного фактора.

Можливо це питання формулюється українською владою з прицілом на "заморозку" конфлікту на Донбасі і, таким чином, опрацьовується один із варіантів на випадок, якщо не вдасться досягнути прогресу в мінському процесі і з Будапештським меморандумом. Тобто це питання промальовує контури "плану Б".

3. Легалізація канабісу в медичних цілях

Думки з питання легалізації медичної марихуани розходяться.

Я б сформулював це питання інакше і запитував би про доцільність її декриміналізації. Тому що марихуана давно стала однією з дуже прибуткових статей тих, хто "кришує" наркобізнес у правоохоронних органах. Ми прекрасно знаємо, як підкидають травичку молоді з тим, щоб потім вимагати гроші у батьків цих підлітків.

Доцільніше рухатися саме в ключі декриміналізації.

4. Використання Будапештського меморандуму для відновлення територіальної цілісності України

З питання права України на використання гарантій безпеки, згідно з Будапештським меморандумом, для відновлення її суверенітету і територіальної цілісності теж буде досить жорстке протистояння. Однак це питання демонструє українському суспільству той факт, що Зеленський не відмовляється від своїх намірів домогтися деокупації українських територій, а на мінському процесі світ клином не зійшовся.

читайте такожОпитування Зеленського схоже на аферуВ даному випадку влада розраховує отримати навіть не дозвіл суспільства діяти в цьому напрямку – вона розраховує отримати більшу політичну легітимацію своїх дій. Результати консультативного соціологічного опитування не мають юридичної сили, але апелювати до цих результатів перед тим чи іншим кроком влада цілком може. Тобто влада отримає можливість пояснювати: "Ми чинимо так, тому що цю позицію підтримує більшість виборців".

Очевидно, це пов'язано з підготовкою команди Зеленського до "плану Б" з мирного врегулювання ситуації на Донбасі.

Якщо говорити більш конкретно про те, що мається на увазі, коли йдеться про право України на використання гарантій безпеки, то мова йде про те, що Київ буде намагатися розширити коло переговірників, зокрема, за рахунок Великобританії, яка підтримує Україну з питань Донбасу і Криму. Безумовно, це посилило б позиції України на переговорах.

5. Скорочення кількості народних депутатів до 300

Можна не сумніватися, що ця ідея отримає абсолютно позитивну оцінку українців. Якщо відштовхуватися від соціології, то в Україні 82% громадян підтримують цю ідею.

Оголосивши про проведення опитування, Зеленський поламав той порядок денний, який нав'язували його політичні опоненти. Знаю точно, що багато кандидатів зараз змушені переформатувати тематику своєї виборчої кампанії. Президент просто перехопив ініціативу.

Якби не фактор коронавірусу, думаю, це б зіграло на користь "слуг народу", оскільки підтягнуло б молодий електорат на виборчі дільниці. У Києві, можливо, це і вдасться зробити. На мій погляд, в Києві за ідею опитування на останньому етапі гонки повинна вхопитися Ірина Верещук, яка має всі шанси вийти у фінал. Виглядає вона серйозніше, ніж Сергій Притула. І використання чинника опитування, відстоюючи і захищаючи позицію президента, допомогло б їй триматися в центрі порядку денного в останній тиждень до виборів.

Як поведуть себе інші кандидати на місцях – подивимося. У всіх різні можливості і свої політичні навички. У будь-якому випадку, це хороший шанс для "слуг" використовувати це опитування у виборчій кампанії в своїх інтересах і поліпшити таким чином результат.

читайте такожУ чому головна проблема ЗеленськогоЯк відомо, Зеленський сказав, що це опитування може бути не останнім і закликав усіх висловлювати побажання щодо питань, які слід виносити на обговорення. У Європі, за якою ми часто-густо по справі і не по справі рівняємося, така практика досить поширена.

Питання лише в тому, що потрібно створити нормативну базу, на підставі якої буде використовуватися ця практика, і зробити так, щоб це не було імітацією процесу, і люди дійсно отримали можливість висловити свою думку з питань, які стосуються життя їх міста, населеного пункту, зокрема, про інфраструктурні проекти і так далі.

Також про подібні опитування потрібно попереджати заздалегідь, не за тиждень-два, як цього разу. Ці опитування повинні готуватися, і сторони повинні мати можливість артикулювати свої позиції, щоб люди могли свідомо вибирати.

Андрій Золотарьов, політолог, директор аналітичного центру "Третій сектор", спеціально для Главреду

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти