"Суддівські" більше не бояться Зеленського

29 жовтня 2020, 11:59
1129
Влада президента явно слабшає, тому судді готові відкрито проголошувати своє "право" на суперпривілеї і фактичну безконтрольність.
Володимир Зеленський
Влада Зеленського слабшає / GettyImages

Як і вся прогресивна громадськість, я глибоко обурений тим, що якийсь Конституційний Суд, очевидно підкинутий в Україну ворогами чи то з Росії, чи то з Європи, а може і з Марса, віроломно, без оголошення війни, повернув нам вже переможену нами ж корупцію.

Але є нюанс: я прочитав це рішення КС. На відміну від більшості, які його критикують. Якщо віджати мотиваційну воду, то там є два постулати.

Перше: судова система повинна бути незалежною. Відповідно, не допускаються будь-які форми тиску на суддів. У тому числі, і перевірка їх декларацій. Контролювати судову систему повинні спеціальні органи, створені самою судовою системою.

відео дня

Такий підхід - не новина, наприклад, церковники постійно наполягають, що їх не можуть судити мирські суди, а тільки церковні. Прокурори хотіли б, щоб їх контролювали тільки прокурори, злочинці — щоб їхні справи розбирали злодії в законі на сходняках. І так далі.

Ізольованість суддівської системи від суспільства - це, в загальному сенсі, навіть правильно. За умови, що ця система є зразком ефективності, непідкупності, професіоналізму і має колосальну довіру суспільства. А наш КС вирішив, що можна навпаки: вранці — стільці, а ввечері — гроші. Спочатку - безконтрольність, а потім, можливо, - ефективність.

читайте такожМісцеві вибори послужать початком проблем для ЗеленськогоА раз увагу агентства з протидії корупції (НАЗК) до декларацій суддів можна використовувати як тиск на судову систему, то КС визнав це антиконституційним. В результаті виникло протиріччя з чинним законом, і НАЗК із задоволенням закрило реєстр декларацій до тих пір, поки законодавці протиріччя не усунуть. Із задоволенням, тому що агентство так і не змогло навести порядок з цим самим реєстром, у всякому разі, автоматичний аналіз декларацій не працює.

Другий постулат КС: покарання має відповідати злочину. Теж нічого нового, чи не так? Не можна ж садити у в'язницю за неправильний перехід вулиці, так? Але це означає, що за економічні правопорушення можна карати тільки економічно. А неподання декларації, або її спотворення, або незрозуміле багатство — це економічні злочини, їх не можна криміналізувати, тобто, карати позбавленням волі!

Так живе цивілізований світ, та сама Європа, куди ми так прагнемо, що навіть в Конституцію записали (щоб ненароком не забути чи що?). Ну, записали, пам'ятається, півкраїни аплодувало, чим тепер незадоволені?

Зверніть увагу: КС не проти того, щоб садили за корупцію. Він проти того, щоб саджали за незаконне збагачення. Тобто, є у чиновника вілла в Кончі, походження якої він толком пояснити не може? Так треба цю віллу конфіскувати, а чиновника садити тільки в разі, якщо вдасться довести, що він вкрав або хабар отримав, а не за сам факт наявності вілли. Так зрозуміло?

читайте такожЗеленський нічого не вирішуєЯк на мене, конфіскація незаконно нажитого - дуже ефективний захід для наших наджадних правителів. Ось тільки її не застосовують. Як і посадки за незаконне збагачення. Тобто, від рішення КС корупціонерам ні холодно, ні жарко.

Але важливіше, чому КС вирішив піти на Ви? Та тому, що влада президента Зеленського явно слабшає. І суддівські його вже не бояться. І готові відкрито проголошувати своє "право" на суперпривілеї і фактичну безконтрольність.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти