Виявляється, парламент можуть захоплювати не тільки в Бішкеку, Єревані або Кишиневі, а й у Вашингтоні.
Порядок в Капітолії досить швидко відновили. Перемогу Байдена визнали. Але все, що відбулося у Вашингтоні, дуже символічно. Американська демократія переживає складні часи. Це випробування вона витримала. Але думаю, що воно далеко не останнє.
Очевидно, що феномен Трампа спровокував глибокий політико-ідеологічний і емоційний розкол в американському суспільстві. Хоча, звичайно, справа не тільки в Трампі. І цей розкол нікуди не зникне у зв'язку з програшем Трампа. Вчора Трамп програв вдруге. Думаю, що весь істеблішмент, включаючи республіканський, дали йому зрозуміти, що такий спосіб боротьби за владу неприйнятний.
Цього разу американська cистема виграла. Але в її конструкції виникли грунтовні тріщини.
Криза, що проявилася вчора, і виникла через невизнання Трампом результатів виборів, матиме свої наслідки. Одним з таких наслідків може стати розкол Республіканської партії. Конфлікт, що загострився вчора (але виник раніше) між Трампом і верхівкою республіканців, може привести до того, що Трамп створить свій власний політичний рух. Звичайно, такий сценарій дуже небезпечний для Республіканської партії, і його спробують уникнути, але ризик такого розвитку подій дуже великий.
Також дуже ймовірно, що Трамп в 2024 р. ще раз спробує балотуватися на пост Президента США. Небезпечний і сам прецедент захоплення Конгресу США, використання насильства з політичним мотивуванням. Можливі повторення таких дій в різних формах. Так що випробування для американської демократії продовжаться.
Однак, це далеко не перша криза американської демократії. І попередні кризи США благополучно подолали. Побажаємо американцям гідно подолати і цю кризу.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред