Брак субсидій і масові неплатежі: що буде з тарифами в 2021 році

20 січня 2021, 08:22
542
Наступного року уряд може суттєво підвищити тарифи на газ, електроенергію, воду та тепло.
Київ тарифи
Ціни на газ, воду, тепло та електроенергію суттєво зростуть у 2021 році / УНІАН

Ціни на газ у 2021 році залежатимуть від європейського ринку. Взимку зберігається потенціал для подальшого невеликого зростання, а влітку тарифи, швидше за все, знизяться, хоча і не дуже сильно - навряд чи спад ціни буде таким же, як минулого літа, коли в Європі були рекордно низькі тарифи на газ з 2009 року.

Що стосується тарифу на тепло, то, швидше за все, держава і від його регулювання з червня відмовиться. Після чого він буде залежати від ціни газу на європейському ринку і вже в наступному опалювальному сезоні, ймовірно, зросте в порівнянні навіть із тим, що є зараз, і вже тим більше у порівнянні з 2019-м роком, коли тарифи регулювалися Кабміном в рамках покладання спецзобов'язань.

Тариф на електроенергію держава, очевидно, також буде підвищувати. Про це нещодавно вже заявляла в.о. міністра енергетики Ольга Буславець. Швидше за все, це зроблять шляхом скасування пільгового тарифу до 100 кВтг, що призведе до істотного зростання на цін електроенергії для населення.

відео дня

читайте такожУкраїнців змусять платити більше: які тарифи злетять у 2021 роціТе саме зростання очікує і тарифи на воду. На це вказує подача НКРЕКП заявок у водоканали про підвищення тарифів на 20-30% вже в січні наступного року, мотивуючи своє рішення зростанням цін на електроенергію і зростанням зарплат.

Крім перерахованих вище подорожчань, усі ці тарифи, відповідно до законопроекту, поданого урядом Шмигаля в парламент, планують повністю передати на контроль місцевих органів влади, які самі будуть їх адмініструвати. І це також означатиме їх зростання у разі нестачі коштів у місцевих бюджетах і відсутності дотацій від держави.

Ще одне важливе питання - чи вистачить 56,6 млрд гривень на субсидії, які Мінфін заклав у проекті держбюджету на 2021 рік і чи не знадобиться перегляду цієї суми? Адже, швидше за все, проект бюджету верстався без урахування подорожчання газу та електроенергії.

Якщо субсидії проваляться, то можливі масові неплатежі. Але держава повинна розуміти всю складність ситуації, особливо для малозабезпечених верств населення. Тому не виключено, що кількість і розмір субсидій по ходу року доведеться переглядати, як це вже бувало неодноразово.

Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій, експерт у сфері енергетики, спеціально для Главреду

Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти