Бачили всі, але знають одиниці: що означає дивне маркування на пластику

5 листопада 2024, 19:54оновлено 16 листопада, 01:01
2024
Різні типи пластику позначаються спеціальними символами – трикутниками з цифрами від 1 до 7, кожен з яких вказує на певний вид і властивості матеріалу.
Бачили всі, але знають одиниці: що означає дивне маркування на пластику
Що приховують цифри та знаки на пластику / Колаж: Главред, фото: pixabay.com

Ви дізнаєтеся:

  • Як маркують пластикові вироби та упаковку
  • Що означають знаки на пластику

Пластик став невід’ємною частиною нашого повсякденного життя. Ми регулярно купуємо молоко, йогурти, соки та інші напої в пластикових пляшках і упаковках. Цей матеріал успішно витіснив традиційне скляне та паперове пакування, завдяки своїм практичним властивостям.

Вас також може зацікавити матеріал Главреду: Коло, трикутник і квадрат: блогер розкрила, що означають дивні знаки на бірках одягу.

відео дня

Главред розглянув різні види пластику, його маркування та вимоги, які висуваються до пластикових виробів.

Як визначити тип пластику

Пластик є легким, міцним та доступним, що робить його дуже популярним серед виробників. Проте, питання безпеки використання пластикової упаковки стає дедалі актуальнішим. Саме тому виробники зобов'язані надавати споживачам інформацію про склад і характеристику своїх продуктів.

Визначити тип пластику можна за спеціальними символами, що зазвичай розташовані на дні пластикових виробів або упаковок. Це маркування у вигляді трикутника з трьох стрілок, всередині якого вказується число від 1 до 7. Кожен номер відповідає певному типу пластику, який має свої властивості та рекомендації щодо використання й утилізації.

Що означають знаки на пластиковому посуді

На кожному пластиковому виробі є інформація про його склад, яка представлена у вигляді маркування. Це спеціальний символ, що нагадує трикутник з трьох стрілок, в центрі якого знаходиться цифра від 1 до 7. Цей символ часто розміщений на дні упаковки, і кожна цифра вказує на певний вид пластику, пояснили у соцпроекті "Україна без сміття".

PET (поліетилентерефталат) -найбільш поширений пластик для харчових продуктів, зокрема пляшок для води та соків. Хоча PET легкий і міцний, вважається, що він може вивільняти шкідливі компоненти. Маркування – 01.

HDPE (поліетилен високої щільності) - цей матеріал характеризується високою міцністю і стійкістю до агресивних хімічних речовин. Він повністю підлягає вторинній переробці. Використовується для виготовлення побутової хімії, деяких пакетів, кришечок на пляшках, пластикоої упаковки з-під ліків. Маркування – 02.

PVC (полівінілхлорид) - використовується в медичній сфері та будівництві. Однак має обмежене застосування в харчовій промисловості через токсичність. Він може виділяти токсини при нагріванні. Маркування – 03.

LDPE (поліетилен низької щільності) - має менший ризик для здоров’я, ніж PVC, і широко використовується для пакування. Маркування – 04.

Цей пластик - всі наші кульки, пакети-маєчки, упаковки, які тягнуться (наприклад, з-під ватних дисків). Деякі туби для кремів також можуть бути LDPE.

PP (поліпропілен) - другий за безпечністю після HDPE матеріал, не боїться високих температур, використовується для виготовлення упаковки для гарячих продуктів. Маркування – 05.

PS (полістирол) -важається токсичним, його слід уникати, особливо в упаковці для харчових продуктів. Використовується для виготовлення одноразового посуду. Маркування – 06.

"М’який пластик, з нього часто роблять папки, шланги, банер. В побуті - клейонка на стіл. Неякісні дитячі іграшки також можуть бути виготовлені з PVC. Цей пластик містить у складі хлор, тому є досить токсичним для людей. Категорично не можна спалювати відкритим способом. Коли такі пластики горять на звалищі - виділяються діоксини, стійкі небезпечні сполуки, призводять до захворювань дихальних шляхів, можуть спровокувати ракові захворювання", - зазначили в УБС.

OTHER (інші) - сюди входять різні пластикові суміші, які можуть містити шкідливі компоненти, такі як BPA. Маркування – 07.

Бачили всі, але знають одиниці: що означає дивне маркування на пластику
Маркування пластику / Фото: УБС

Як позначається харчовий пластик

Харчовий пластик позначається спеціальним символом у вигляді келиха і виделки. Цей знак означає, що виріб безпечний для контакту з харчовими продуктами та відповідає санітарним нормам. Зазвичай його можна знайти поруч із маркуванням типу пластику.

Бачили всі, але знають одиниці: що означає дивне маркування на пластику
Знак келих і вилка / Фото: скріншот

Вибираючи пластикову тару для зберігання їжі, рекомендується використовувати контейнери з маркуванням "2" (HDPE) і "5" (PP).

    Що означають знаки на пластику

    Окрім маркування матеріалу, на упаковці часто присутні додаткові знаки, що вказують на її призначення та можливості утилізації. Додаткові маркування, які варто звернути увагу:

    • Знак "Для харчових продуктів": Вказує на безпечність використання тари для їжі.
    • Сніжинка: Можливість заморожування.
    • Тарілки з крапельками: Можна мити в посудомийній машині.
    • Піч з хвилями: Можна нагрівати в мікрохвильовій печі.
    • NO TOXIC PLASTIC: Вказує на відсутність небезпечних речовин, таких як бісфенол
    • Келих-вилка: Свідчить про те, що матеріал призначений для контакту з їжею.
    • Зелена точка: Вказує на можливість безпечної утилізації упаковки у програмах переробки.
    • Вдруге перероблений матеріал: Підтверджує, що упаковка може бути перероблена, а всередині трикутника з трьох зелених стрілок зазначено відсоток переробленого матеріалу.
    Бачили всі, але знають одиниці: що означає дивне маркування на пластику
    Знак зелена точка / Фото: скріншот

    Що означають цифри на пластику

    На дні пластикових контейнерів і посуду зазвичай є маркування — цифра в трикутнику зі стрілками, поряд із буквами, такими як PP, PS, або PVC. Трикутник зі стрілок означає, що виріб можна переробити після використання.

    Цифра всередині трикутника вказує на матеріал виробу. Пластик позначається цифрами від 1 до 19, папір — від 20 до 39, метал — від 40 до 49, дерево — від 50 до 59, текстиль — від 60 до 69, скло — від 70 до 79.

    Що таке "Україна без сміття"?

    "Україна без сміття" — українська громадська організація, діяльність якої спрямована на впровадження культури сортування побутових відходів в Україні та поширення ідей соціального підприємництва у цій галузі, пише Вікіпедія.

    Вас також може зацікавити:

    Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

    Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

    Реклама
    Новини партнерів
    Реклама

    Останні новини

    Реклама
    Реклама
    Реклама
    Ми використовуемо cookies
    Прийняти