Відомий вчитель та мовознавець Олександр Авраменко у своєму експрес-уроці з української мови розповів про давнє колоритне слово "шинквас", яке свого часу було популярним, але вийшло з ужитку.
Як розповів Авраменко в ефірі "Сніданку з 1+1", шинквас – це прилавок або барна стійка. А в німецькій мові, звідки це слово примандрувало до нас, шинквасом називають посудину для вина. Але за шинквасом п'ють не тільки вино, а й будь-які напої.
"Ось послухайте приклад: "Хтось любить кавувати за шинквасом, а ми з друзями – на терасі". До речі, "кавувати" – нове слово, утворене за аналогією до форми "чаювати". Це слово вже потрапило до академічного двадцятитомного словника української мови", - зазначив мовознавець.
відео дня
Насамкінець відомий вчитель закликав українців дбати про чистоту свого мовлення.
Хто такий Олександр Авраменко?
Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).
Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.
Нагадаємо, раніше Олександр Авраменко у своєму експрес-уроці з української мови збагатив словник громадян колоритними українськими словами, які ми незаслужено забули. Так, мовознавець відповів, як українською сказати "странный случай".
Також Авраменко розповідав про поширені помилки у мовленні, які допускають громадяни. Зокрема, відомий вчитель України відповів, як правильно назвати "лімузін" українською.
Вас може зацікавити:
- Як сказати українською "долг платежом красен": Авраменко здивував відповіддю
- Як в українській мові називається яєчня з рідким жовтком: Авраменко вразив відповіддю
- В українській мові є аж 4 слова на букву "и": Авраменко неабияк здивував поясненням
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред