
Ви дізнаєтесь:
- Яка перша назва Одеси
- Як раніше називалася Одеса
Історія Одеси — це багатовіковий шлях трансформацій, перейменувань і міфів, які активно формувалися в імперських інтересах.
Главред з'ясував історію назви міста Одеса.
Якщо вам цікаво дізнатись більше про цікаві факти з історії України, рекомендуємо наш матеріал: Не Почаївська і не Києво-Печерська: яка лавра найстаріша в Україні - Акім Галімов.
Як за старих часів називалася Одеса
Професійний історик Артур Бабенко у відео на YouTube наголошує, що Одеса не була заснована Російською імперією.
"Археологи знайшли тут античні поселення ще IV–V століття до нашої ери. А перша письмова згадка датується 1415 роком — тоді порт називався Кочубіїв і належав Великому князівству Литовському", - сказав він.
Чому Одеса називалася Хаджибей
За словами історика, XVII столітті територію захопила Османська імперія, і порт Кочубіїв отримав нову назву — Хаджибей, який перетворився на важливий торговий пункт. І лише у 1789 році сюди прийшли росіяни та почали переписувати історію, як це було заведено в їхній імперській традиції.
"Росіяни захопили ці землі та перейменували Хаджибей в Одесу, створюючи міф, що саме вони її заснували", — підкреслює Артур Бабенко.
Дивіться відео про те, як правильно називати місто Одеса:
Чому місто Одеса так називається - хто насправді придумав назву "Одеса"
Професійна гідеса Віолетта Дідук у відео на YouTube розповідає про чиновника Андріана Грибовського, який за її словами, "походив із козацького роду з Полтавщини, працював у канцелярії Потьомкіна та Платона Зубова й саме він запропонував назву "Одеса"".
Дивіться відео про те, чому не росіяни назвали місто Одесою:
"Є свідчення, що він писав усі рескрипти Катерини ІІ. Газети писали, що імператриця із задоволенням прийняла назву Одеса, запропоновану Грибовським замість Хаджибея, й затвердила її указом", - додає вона.
Таким чином, ім’я "Одеса" з’являється не з ініціативи Катерини ІІ, як часто помилково вважають, а завдяки її чиновнику, що добре знав українське походження регіону.
Чому Одеса українське місто
"Навколо Одеси існувала велика кількість етнічно-українських поселень — козаки ловили рибу, збирали сіль, видобували вапняк", — зазначає Артур Бабенко.
Попри зросійщення, в місті активно діяла українська "Просвіта", працювали друкарні, видавали книжки українською. У 1905 році тут відкрився перший український клуб у Наддніпрянщині.
"У роки визвольних змагань 1917–1921 більшість одеситів підтримувала незалежність, а не автономію", — наголошує Бабенко.
Вам також може бути цікаво:
- Як не влетіти в копієчку: названо звук, який попереджає про поломку котла
- Чому ніколи не можна гріти чай у мікрохвильовці - несподіване пояснення вчених
- Люди, які доживають до 100 років, їдять одні й ті самі 10 продуктів
Хто такий Артур Бабенко
Артур Бабенко — професійний український історик, викладач історії, науковий популяризатор і автор освітнього YouTube-каналу, присвяченого маловідомим фактам української та світової історії.
У своїх відео Артур Бабенко ґрунтується на достовірних історичних джерелах і архівних матеріалах, розвінчує імперські наративи та популярні міфи, зокрема щодо історії українських міст, походження назв, геополітичних процесів та національної ідентичності.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред